Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy nejen v médiích

Příspěvky

MDŽ se bude slavit i nadále

30. 11. 2007

Poslanci včera většinově zamítli návrh Martina Mejstříka na zrušení Mezinárodního dne žen. Ani druhá květnová neděle, na níž připadá Den matek, se nestane novým státním svátkem.

Mejsřík označuje MDŽ za symbol totalitního režimu, proto už dlouhodobě usiloval o jeho vyškrtnutí ze seznamu významných dnů. Mezinárodní den žen je ale slaven prakticky v celé západní Evropě, a to jako připomenutí boje za emancipaci žen. Svátek jako takový je navíc zahrnut mezi významné dny OSN.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 2

Věra Flasarová: Vyrovnávání šancí je přirozený jev

29. 11. 2007

ObrazekŽeny v politice jsou velmi důležité, neboť mají jiný styl práce i myšlení než muži. Samy ale musí zvýšit tlak uvnitř politických stran. Vyrovnávání šancí ve společnosti je přirozený jev, tak jako tak k němu jednou dojde. To jsou výroky eurosposlankyně Věry Flasarové, která je zároveň členkou Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.

Přečtěte si, co dalšího řekla v internetové diskuzi.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Rada pro reklamu vyhověla stížnosti skrz sexistickou reklamu

25. 11. 2007

ObrazekRada pro reklamu (RPR) vyhověla stížnosti České ženské lobby a dalších soukromých osob a označila billboardy Nožířství Josefa Tupého za neetické. Reklama, na níž je vyobrazena nahá žena u sloganu "U nás nabroušené ... přeřízne vše" podle České ženské lobby nabádala k násilí, ženské tělo navíc devalvovala na pouhý objekt, což  dokresloval dvojsmyslný slogan. Rada rozhodla, že billboardy jsou v rozporu s etickým Kodexem reklamy.

Arbitrážní komise RPR nařídila Nožířství, aby reklamní spoty okamžitě stáhlo. Firma vyhověla a Komisi ujistila, že reklamu v této podobě už nebude používat.

 

Ve 30 zemích proběhlo na 1000 akcí za rovné příležitosti

21. 11. 2007

Deník Právo v dnešním vydání informuje o tom, že v souvislosti s Rokem rovných příležitostí pro všechny se letos ve 30 zemích uskutečnilo na tisíc akcí. Kampaň byla slavnostně ukončeno tento týden v Portugalsku. "Nyní musíme navázat na úspěchy těchto aktivit tohoto roku a zajistit jejich trvalý účinek. Úspěch evropského roku nás všechny pobízí ke zvýšení naší snahy o to, aby se rovnost stala pro každého Evropana skutečností," řekl eurokomisař Vladimír Špidla Právu.

Evropská komise financovala přibližně polovinu z těchto aktivit. Šlo o projekty na regionální i celostátní úrovni, celkově o 47 vzdělávacích programů, které měly jedno společné: bojovaly proti diskriminaci všech forem. Díku Roku rovných příležitostívzniklo na 31 studií nebo různých průzkumů a kolem dvaceti soutěží pro školy, podniky i širokou veřejnost. Vedle toho se konaly různé festivaly a karnevaly.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

EQUAL končí. ČR vyčerpala všechny prostředky

20. 11. 2007

České republice se v letošním roce podařilo vyčerpat z evropského programu EQUAL všechny přidělené prostředky. Země tak na projekty podporující rovné příležitosti a zaměstnávání znevýhodněných osob získala z Evropského sociálního fondu (ESF) celkově přes 16 milionů eur (asi 432 milionů korun). 

V rámci Roku rovných příležitostí pro všechny se podpora z tohoto programu zaměřila například na zvyšování kvalifikace u rodičů s dětmi, ale i osob starších 50 let, příslušníků menšin či handicapovaných, kteří jen obtížně nacházejí pracovní uplatnění. Peníze z programu EQUAL získalo 69 projektů, do 27 z nich se zapojily regionální úřady práce.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Změňte směr! Aneb nová brožura o slaďování rodinného a profesního života

7. 11. 2007

ObrazekObčanské sdružení Fórum 50 % vydalo publikaci "Změňte směr! Nejnovější trendy v řízení lídských zdrojů: Skloubení rodinného a pracovního života". Jak název napovídá, brožura sleduje nejnovější trendy v oblasti lidských zdrojů, a to právě v souvislosti se skloubením profesní stránky a rodinného života. Na úvod uvádí do problematiky slaďování, v další části vysvětluje, proč by se firmy slaďováním měly zabývat a jaké možnosti v této souvislosti mají, včetně praktických postupů. Publikace je v první řadě určena personalistkám a personalistům, kteří mohou mít při zavádění politik slaďování zásadní slovo (brožura může sloužit jako metodický návod). Ocení ji ale kdokoliv, kdo se o danou problematiku zajímá.

K dostání je zdarma v sídle Fóra 50 %, a to na adrese Plzeňská 846/66, Praha 5.

 

Čína: Stárnoucí populace jako daň politiky jednoho dítěte

5. 11. 2007

ObrazekV 70. letech zavedla čínská vláda tzv. politiku jednoho dítěte, a to jako reakci na populační explozi. Bylo toto opatření úspěšné? Praxe ukazuje, že nikoliv. Újma žen a celoživotní trauma za to, že byly často násilně donuceny k potratu ... nemožnost přivést na svět více než jedno dítě, to nejsou jediná negativa tohoto opatření. S těmi dalšími se Čína zrovna aktuálně seznamuje.

Stejně jako většina evropských zemí, také Čína už začíná čelit hrozbě stárnoucí populace. A tak je na pořadu dne problém, který si nejlidnatější země světa doposud vůbec nemusela připouštět: a sice obavy z toho, že kvůli redukci populačního růstu nebude mít za pár let kdo živit důchodce.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Ústavní soud: Dřívější odchod žen do důchodu muže nediskriminuje

31. 10. 2007

Objektivní, rozumové a historické důvody - to jsou podle Ústavního soudu hlavní argumenty pro to, aby muži, kteří vychovávali děti, neodcházeli do penze dříve. Soud tak zamítl návrh Nejvyššího správního soudu z minulého týdne, který požadoval zrušení části zákona o důchodovém pojištění.

Muži, kteří vychovávali děti, nejsou podle Ústavního soudu diskriminováni tím, že nemohou odejít do penze dříve, stejně jako ženy. Zatímco u mužů je odchod do důchodu pevně stanoven, a to i když se starali o své děti, u žen se dle nynější úpravy vypočítává na základě počtu vychovaných ratolestí. A tak tomu bude i nadále.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Argentina si zvolila prezidentku

29. 10. 2007

"Prezidentka ... zvykněte si říkat prezidentka" - přesně to zdůrazňovala Cristina Fernandez Kirchner v prezidentské kampani a pokaždé, když média uváděla, že se možná stane novým argentinským prezidentem.

Od neděle je jasno - Argentina se přidala k dalším zemím, v jejichž čele stanula žena. Výsledky voleb potvrdily to, co se už předem očekávalo: prezidentský post v Argentině bude zastávat Cristina Fernandez Kirchner. V porovnání s druhou ženskou kandidátkou získala Kirchner bezmála o 23 procent více hlasů, to když si jí dalo hlas téměř 45 procent voličstva. Převedeno na počet obyvatelstva to znamená, že se pro ni vyslovilo kolem 14 milionů Argentinek a Argentinců. Na třetí příčce se s 19 procenty umístil Robert Lavagna.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 2

Sociologický ústav: Vícerychlostní rodičovská dovolená je málo flexibilní

26. 10. 2007

Od ledna 2008 vláda zavádí vícerychlostní rodičovskou dovolenou - podle Sociologického ústavu Akademie věd ale stávající návrh není dostatečně flexibilní. Socioložkám se nelíbí, že rodiče si musí předem volit typ dovolené a tudíž i její délku, a to přitom napevno, bez možnosti později se rozhodnout pro změnu. Rodiče tak musí dopředu plánovat, kdo se bude o dítě starat, jak dlouho zůstanou doma a kdo převezme o dítě péči v okamžiku, kdy se opětovně vrátí do práce. A to je značně omezující.

Socioložky ze Sociologické ústavu proto přicházejí s vlastním návrhem, a sice s rodičovskou dovolenou jen na 18 měsíčů, kterou by si matka nebo otec mohli vybírat postupně, a to až do osmi let věku jejich dítěte. Zavedly by i tzv. "časové konto", tedy jakýsi 18měsíční rezervní fond, z něhož by rodiče čerpali postupně a hlavně průběžně.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »