Ženy nejen v médiích
Příspěvky
O zákonech čínského města rozhodují pouze ženy, mohou trestat muže
22. 5. 2007
Nedávno se objevila v médiích zpráva, že ve velké čínské metropoli Čchung- čching vyčlenili jednu čtvrť jako ženské město, které bude žít hlavně turistickým ruchem, zábavou a legrací. Legrace má prý spočívat v tom, že ženy vždy určí, kterou trasou se půjde a neposlušní muži budou trestáni klečením na šikmé dřevěné ploše nebo tím, že budou muset umývat nádobí. Je připraven uvítací nápis u brány: „Žena nikdy nedělá chyby a muž nikdy nemůže odmítnout její požadavek." O zákonech města rozhodnou pouze ženy.
Školky místo přídavků
21. 5. 2007
Propad české nebo vůbec evropské porodnosti se odvíjí od změny životního stylu. Ženy už nechtějí "jen" vychovávat děti. Chtějí pracovat, dál se vzdělávat, udržovat sociální kontakty, mít finanční nezávislost. V tomto směru je pro ně každé mateřství handicapem, který je vzdaluje od života mimo kuchyň. Cynicky řečeno, porod a výchova dítěte jsou pro profesní uplatnění jednoho z rodičů vždy koulí na noze a mnoho na tom nezmění to, pokud bude pozlacená tučnými přídavky a mateřskými dotacemi od státu.
Stát by měl tedy v rámci svých možností hledat způsob, jak tuhle kouli občas poponést místo rodičů. To znamená podporovat sociální služby, které každá rodina ocení, protože se bez nich neobejde. Jde třeba o jesle, školky, případně jiný způsob hlídání. Odstranit administrativní překážky k jejich zřizování na bázi soukromých iniciativ a podpořit je financemi ...
V Sarkozyho vládě je téměř polovina žen
19. 5. 2007
Do vysoké politiky se vrací bývalý premiér Alain Juppé, který byl jmenován ministrem životního prostředí a udržitelného rozvoje a ve vládě je "číslem 2". Juppé se musel z politiky dočasně stáhnout kvůli podmínečnému trestu za podíl na politické korupci ...
Političky: Ženy, seberte odvahu a vstupte do komunální politiky!
19. 5. 2007
Názory na postavení žen v politice vyjádřila více než dvacítka žen - političek, která se tento týden sešla v plzeňském Parkhotelu. Na pozvání náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje Olgy Kalčíkové se do Plzně dostavila i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová. Jedna z našich nejvýše postavených političek se domnívá, že ženy by měly mít větší odvahu do politiky vstoupit, přestože jim v cestě stojí nejedna překážka.
"Na prvním místě stojí osobní rozhodnutí žen obětovat čas, partnera i děti. Pracovní vytížení málokdy dovoluje skloubit péči o rodinu a politiku," uvádí jeden z důvodů, proč se ženy do politiky nehrnou.
Časopis Forbes zveřejnil žebříček miliardářských dědiček. Kromě majetku rozhodoval hlavně půvab
18. 5. 2007
Na světě žije tisíce žen, které jsou spřízněny s miliardáři a budou dědit velké peníze. Ale jenom některé z nich lze zařadit mezi opravdové "miliardářské celebrity". Jejich žebříčku, který letos podruhé sestavil americký časopis Forbes, kraluje Paris Hilton (26).
"Náš žebříček není tolik o penězích, jako o popularitě miliardářských princezen na veřejnosti," vysvětluje časopis Forbes. Proto se do jeho žebříčku dostaly ženy, které budou nejenom dědit miliardy dolarů, ale které zároveň jsou ozdobou módních přehlídek, navštěvují prestižní noční kluby a novináři jim nikdy nedají pokoj ...
Poradna pro týrané ženy na idnes.cz
18. 5. 2007
Server idnes.cz otevřel poradnu pro týrané ženy. Každá týraná žena se může prostřednictvím internetové diskuze poradit s psycholožkou Pavlou Vyhlídalovou a právníkem Janem Mejzlíkem, který pracuje jako poradce Bílého kruhu.
První Češka vyšla na nejvyšší horu světa
17. 5. 2007
Mount Everest, nejvyšší horu světa, zdolala první česká žena. Devětadvacetiletá Klára Poláčková vylezla na vrchol ze severní strany s použitím umělého kyslíku. Jejím průvodcem byl Tašim Tenzing. Vnuk legendárního Tenzinga Norkeje, který byl v roce 1953 s Edmundem Hillarym na Mount Everestu vůbec jako první na světě.
Rodačka z Prahy, která v minulosti zdolala Mt. Blanc, Aconcaguu a loni v květnu jako druhá Češka i osmitisícovou Čo Oju, pracuje jako konzultantka v oblasti komunikace a PR. Po návratu z 8848 metrů vysokého vrcholu k tomu ještě přidala: "Cesta zpátky nebyla vůbec jednoduchá. Vidět byla jen fixní lana, cesta už ne."
Madeleine Albright slaví sedmdesátiny
15. 5. 2007
Bývalá americká ministryně a jedna z nejslavnějších Češek Madeleine Albright dnes slaví 70. narozeniny.
Před deseti lety byla jako šéfka americké diplomacie považována za nejvlivnější ženu světa. Po odchodu z aktivní politiky je stále v USA jednou z nejcitovanějších, veřejně hodnotí vývoj v USA i ve světě, přednáší na univerzitě, působí ve vedení konzultační firmy, pracuje v odborném institutu Demokratické strany, třikrát týdně chodí cvičit a dokonce si zahrála v televizním seriálu. Zkrátka a dobře, Madeleine Albright je plná energie ...
Vladimír Špidla o rovných příležitostech
15. 5. 2007
Už padesát let je součástí evropského práva zásada rovnosti odměňování mužů a žen, tedy stejné mzdy za stejnou práci. Kromě toho je dnes zakázána diskriminace v zaměstnání i z jiných důvodů: věku, zdravotního postižení, vyznání, etnického původu, sexuální orientace. A diskriminace kvůli etnickému původu je zakázána i mimo oblast zaměstnání.
Nedávný průzkum Eurobarometru ukazuje, že Evropané o svých právech často mnoho nevědí. Přitom si většina z nich uvědomuje, že diskriminace je častá a mělo by se proti ní dělat více. Výsledky výzkumu se ovšem od jené členské země k druhé výrazně liší. Například česká společnost netrpí diskriminací na základě vyznání a jako docela svobodomyslná se jeví i ve vztahu k homosexualitě. Jen 19 procent dotázaných Čechů a Češek uvádí, že homosexualita je v naší společnosti tabu. Pro srovnání: evropský průměr je 48 procent. Naproti tomu diskriminace z důvodu věku, pohlaví, zdravotního postižení nebo etnického původu je v ČR bohužel častá.
Kolik žen má být ve správní radě? Nejméně tři, jedna je málo
14. 5. 2007
Podle zjištění časopisu Fortune jen 15 procent žen patří mezi členy a členky správních rad nejúspěšnějších amerických podniků. Z dalších výsledků vyplynulo, že správní rady, v nichž jsou zastoupeny ženy, výrazně svou kvalitou převyšují ta seskupení, kde ženy vůbec zastoupeny nejsou. Dotazovaní a dotazované uvedli, že ženský element obvykle přináši tři prvky, které se v čistě mužských radách nevyskytují.
Zaprvé - rozšiřují diskuzi tak, aby zohlednila zájmy nejen akcionářů, ale i zaměstnanců, zákazníků a dané komunity. Zadruhé - ženy bývají houževnatější při hledání odpovědí n a obtížné otázky (snad proto, že muži cítí povinnost chovat se tak, jako že všemu rozumí). Zatřetí - ženy mají tendenci vnést více spolupráce do vedení, což zlepšuje komunikaci mezi správní radou a managementem ...