Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy nejen v médiích

Příspěvky

Muž na rodičovské dovolené? V ČR stále spíše zvláštnost

13. 5. 2007

Mužů na rodičovské dovolené v Česku přibývá - za posledních pět let se jejich počet téměř zdvojnásobil. Přesto je stále nízký, rodičovský příspěvek pobírá asi 1,35 procenta českých mužů. Česko tak nevybočuje z průměru evropských zemí, který výrazněji převyšují jen severské země.

Muži v ČR získali možnost odejít na rodičovskou dovolenou v roce 2001, kdy se změnila dřívější "mateřská dovolená". V prvním roce o rodičovský příspěvěk požádalo 2131 mužů, tedy asi 0,8 procenta příjemců. Přes jedno procento se podíl mužů na rodičovské dovolené přehoupl v roce 2004, kdy začala platit právní úprava umožňující rodičům pečujícím o dítě neomezený přivýdělek. V prosinci 2006 ministerstvo práce evidovalo 4193 mužů pobírajících rodičovskou dávku. V sousedním Rakousku mohou muži využít rodičovské dovolené od roku 1994, tehdy na ní odešlo téměř stejně mužů jako v ČR v roce 2001. Dnes podíl rakouských mužů na rodičovské dovolené tvoří 3,5 procenta ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Evropanky chtějí více potomků. Za nízkou porodnost může dilema kariéra - rodina

12. 5. 2007

Evropa se sice už delší dobu potýká se stárnutím populace a s nízkou porodností, ženy ve všech státech Unie by ale ve skutečnosti chtěly více dětí než mají. Vyplývá to z průzkumu Eurobarometru, který zveřejnila Evropská komise. Podle výsledků by rodiny mohly být početnější, kdyby se ženy nemusely rozhodovat, zda dát přednost rodině, či kariéře.

"Tam, kde existují rovné příležitosti v zaměstnání, rodičovská dovolená pro matky i otce nebo rovnocenné výdělky, mají větší míru porodnosti a více zaměstnaných žen," uvádí zpráva. Porodnost klesá už od 60. let minulého století a nyní na každou ženu připadá jen 1,5 dítěte.

Jak je na tom Česká republika?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Podceňovat potenciál žen se firmám nemusí vyplatit

11. 5. 2007

Organizace, které podcení potenciál žen a jejich možný přínos pro úspěšnost, zvyšují riziko podnikatelských i profesionálních neúspěchů. To je myšlenka, kterou nedávno prezentovali zástupci poradenské společnosti Gartner Inc.

Změny probíhají v současné době ve světové ekonomice, dominované globalizací, rostoucím významem mezilidských vztahů a trendem ke kolektivnímu rozhodování, jsou jako stvořené pro uplatnění předností žen. Podle psychologů jsou ženy v průměru lepší než muži v budování důvěry a podpory spolupráce a právě tyto dvě hodnoty umožňují navazovat a upevňovat vztahy na pracovišti. Navíc ženy vynikají v naslouchání, v komunikačních a sociálních dovednostech a v porozumění pro názory jiných lidí.

Soutěživost mezi muži a ženami v osvojování nových rolí a dovedností v oblasti IT by byla nepochybně zdravá, ale bohužel, tradičně v ní stále dominují muži (počet žen v IT oblasti se navíc všeobecně snižuje).

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Za rozdílné příjmy mužů a žen může podle ČSÚ samodiskriminace

11. 5. 2007

Průměrná mzda žen v ČR dosáhla v roce 2006 téměř 76 procent mužské mzdy, což je o něco více než předloni. V roce 2005 činila průměrná mzda žen 18 221 korun a představovala tak 75,1 procenta průměrného mužského výdělku. Rozdíl mezi průměrnými mzdami obou pohlaví se zmenšuje od roku 1998, kdy ženský plat tvořil 72 procent mužské mzdy.

Rozdíly ve mzdovém ohodnocení mezi pohlavími se vysvětlují různě, mnohdy na základě řady faktorů, které ze statistických dat nejdou zjistit. "V médiích se často rozdíl mezi průměrnými platy mužů a žen považuje za míru diskriminace, což tak není a nemůže být," říká ředitel odboru statisticky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Týden volna pro otce novorozenců? Ženy návrh podporují

10. 5. 2007

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce od příštího roku prosadit krátkou "mateřskou dovolenou" také pro muže. V prvních dvou měsících života dítěte by otcové měli nárok na týdenní placené volno. "Chceme, aby existovala možnost jednotýdenní peněžité pomoci v otcovství," řekl Petr Nečas. Tento krok by se podle jeho slov měl stát součástí komplexnějšího návrhu na podporu rodin. Kromě toho by ještě měl zahrnovat například i částečné flexibilní pracovní úvazky, rozšíření možnosti takzvané nerodičovské služby a dalších služeb pro rodiny. Peníze pro otce by šly z prostředků nemocenského pojištění.

Ženám se návrh ministra zamlouvá, a to především proto, že začleňuje otce do starání se o dítě. Uvítala by ho předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, poslankyně za ČSSD Anna Čurdová. "Neznám detaily, ale pokud bude mít podobnou úpravu jako v Dánsku, Norsku nebo Švédsku, neměla bych ni proti. Tam je to velice dobře zpracované," řekla pro Lidové noviny ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Marie Lineau: Profesní kariéru žen mohou usnadnit jejich muži. Stačí, když se zapojí do péče o rodinu a děti

9. 5. 2007

Zakladatelka společnosti proFem Marie Lineau hovořila pro Hospodářské noviny o pracovní diskriminaci. Autorka rozhovoru poukazuje na doposud nejznámější soudní případ pracovní diskriminace, který pro jeho aktérku (ekonomku Marii Čausević) skončil neúspěšně; přitom uvádí, že takový výsledek není pro diskriminované příliš motivující. Právě proto organizace proFem začala poskytovat bezplatné právnické služby nebo doprovody k soudům, aby podobně postiženým ženám v boji za spravedlnost pomohla. "Stačí najít odvahu, poznat svoje práva a nebát se prosadit," říká Marie Lineau.

Pracovní diskriminace ale nebyla stěžejním tématem rozhovoru, otázky směřovaly také na problematický návrat do práce po mateřské/rodičovské dovolené. Marie Lineau uvedla příklad ze severských zemí, kde fungují motivační opatření, která zaručí, že i otec bere rodičovskou roli vážně ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

V žebříčku časopisu Forbes se objevují také ženy

7. 5. 2007

Žebříčku časopisu Forbes sice dominují muži, ale na seznam pěti set nejlépe placených výkonných ředitelů a ředitelek amerických společností se podařilo probojovat také dvanácti ženám. Jedničkou mezi nimi je Anne Mulcahy, šéfka koncernu Xerox, která byla do čela koncernu zvolena před šesti lety. Podle Forbesu vloni vydělala 7,3 milionu dolarů. Celkově se manažerka v žebříčku umístila na 225. místě. Mulcahy, jež vedení Xeroxu převzala v těžké krizi, se přitom pravidelně umisťuje také v žebříčku nejmocnějších žen světa, který vydává Forbes.

Druhou nejlépe placenou ženou je Susan M. Ivey z tabákového koncernu Reynolds American, jejíž příjem činil 5,12 milionu dolarů, což pro ní znamená celkem 281. místo. Třetí pozice patří osmačtyřicetileté Andree Jung, šéfce kosmetické firmy Avon. Jung, která firmě šéfuje již po osm let, si vydělala 4,8 milionu dolarů. V celkovém hodnocení je na 291. místě ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Francie nebude mít první prezidentku

6. 5. 2007

Novým francouzským prezidentem se s největší pravděpodobností stane Nicolas Sarkozy, který dle prvních předběžných výsledků získal 53 procent hlasů. V prezidentském Elyjském paláci tak poprvé v historii nestane žena, ale další muž. Se změnou výsledků nepočítá ani Ségolene Royal, která svému soupeři už blahopřála k vítězství.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Vařit a prát? S tím končíme, řekly polské jeptišky

4. 5. 2007

Polské jeptišky se bouří. Na tajném shromáždění se rozhodly dosáhnout práv, jaká mají jejich mužští souputníci v klášterech. Hlavně chtějí udělovat hostie při přijímání jako muži. Církev jim to povolila loni 8. března na Den žen, ale dokument skončil v šuplíkách biskupů a proboštů. "To je konec světa! Sestřičky chtějí čím dál víc! Výsledek je ten, že v lodžském semináři musí vařit najatá firma!" odmítl emancipační snahy jeptišek rozhořčený probošt. Ale ženy v hábitech už nechtějí mlčet. "Máme teologické vzdělání, a přitom se po nás chce, abychom jenom praly prádlo kněžím," stěžovala si matka Jolanta z řádu uršulek. (Zlínský deník)

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 1

Organizace bojuje proti násilí na srbských ženách

3. 5. 2007

Mitič i se svými dalšími kolegyněmi zasvětila svůj život pomoci obětem násilí. V Srbsku, odkud pochází, to ale není vůbec jednoduché. "Myšlenka na založení centra pro oběti násilí mě napadla už někdy v 90. letech, ale k životu jsme ji přivedli společně v roce 2000, kdy vznikla nezisková organizace Alternativní kruh," sdělila Gordana Mitič, iniciátorka centra. "Ženy jsme vyslechli a dali jim kontakty na instituce, které mohou pomoci. Více jsme dělat nemohli," stěžuje si na tehdejší situaci ...
Začátky byly v Srbsku velmi těžké vzhledem k politické situaci, která v zemi panovala. "Věnovali jsme se postavení žen ve společnosti, které bylo složité. Dnes už převládá problematika domácího násilí. Srbské ženy jsou více v područí mužů a chybí jim větší míra emancipace," prozradila Mitič. Jak sama říká, z počátku nebyly ohlasy moc časté, protože Kragujevac, kde organizace sídlí, je malé městečko a všichni se navzájem znají ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 1

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »