Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy a islám

Příspěvky

Turecké aktivistky odmítají novou podobu ústavy

10. 10. 2007

Více než 80 ženských spolků protestuje proti novému návrhu ústavy, o jejímž přijetí jedná Turecko. Podle zástupkyň tureckých spolků nový návrh vrhá zemi o několik let zpět - zejména v otázkách rovnosti mezi pohlavími jde o značný zpátečnický krok. V případě schválení ústavy v této verzi by totiž ženy byly definovány jako ty "zranitelné, které potřebují ochranu". To by pak v konečném součtu znamenalo plnou závislost na mužích - manželé by mohli svým ženám zakazovat např. chození do práce, a to právě proto, že dle ustanovení v ústavě by potřebovaly zvláštní ochranu.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Když je žena jen polovinou muže

31. 8. 2007

Týdeník Reflex publikoval reportáž novinářky Markéty Kutilové, jež pojednává o íránských ženách. V textu se zabývá jejich nerovnoprávným postavením ve společnosti a útlakem, jemuž musí čelit ve všech sférách života. Jak jsou na tom Íránky s emancipací?
 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 2

V Íránu dohlíží na veřejný pořádek policistky

12. 8. 2007

Více než stovka íránských žen každoročně opustí brány výcvikového střediska policejní akademie. Také země, jež dbá na striktní odívání žen a nedovoluje jim, aby se oblékaly v rozporu s islámem, má vlastní policistky.

Za povoláním většího počtu policistek do úřadu stojí především narůstající kriminalita žen. Poslední dobou se v Íránu zvyšuje počet vražd - oběťmi se nejčastěji stávají manželé, jenž ženy dlouhodbě fyzicky i psychicky týrali.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Britské muslimky mají zastavit extremisty

4. 8. 2007

Členka kabinetu Gordona Browna, Hazel Blears, chce posílit roli žen v britských mešitách, a zapojit je do boje proti extremismu.

"Nevěřím, že muži mohou mluvit za ženy. Pohled žen by měl být součástí diskuze, protože mají velký vliv na mladé muže uvnitř jejich komunity," vysvětluje Blears.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Teherán stále trvá na striktním odívání žen i mužů

28. 7. 2007

Volně uvázaný pestrobarevný šátek, výrazné nalíčení, obarvené vlasy, moderní sluneční brýle, oblečení podle posledních trendů, které tvaruje ženskou postavu. Netradiční mužský účes a extravagentní oblečení. Takhle nějak to poslední dobou vypadá v teheránských ulicích. A to navzdory tomu, že tamní vláda zpřísnila normy týkající se oblékání už letos v dubnu. To proto, aby především umravnila ženy a vymýtila "západní" styl.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Wimbledon: Hrály spolu navzdory náboženským rozdílům

5. 7. 2007

Slavný tenisový turnaj Wimledon v uplynulých dnech ukázal, že na jeho kurtech se může odvíjet silný lidský příběh, nikoliv tedy jen sportovní výkon. Deblová dvojice Mirza - Peer neřešila jen otázku výhry či prohry. Aby vůbec mohly nastoupit na kurt vedle sebe, musely ustát mnohem větší boj.

Zdá se vám ten příběh zcela obyčejný? Pak vězte, že tomu tak není. Za spojenectvím deblového páru muslimky a židovky stojí víc než jen dva zcela odlišné světy. Především odvaha prosadit si svou a nebojácně jít za svým snem.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Egypt zakázal ženskou obřízku

30. 6. 2007

Egyptské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že zavádí úplný zákaz ženské obřízky. Doposud zákon povoloval obřízku pouze ze zdravotních důvodů, to ale bylo často zneužíváno. Podporu tomuto kroku vyjádřili i církevní představitelé, když uvedli, že tato praktika nemá oporu v Koránu ani Bibli.

Ženská obřízka je stále běžná v muslimských i křesťanských rodinách - na základě rozhodnutí rodiny ji dívky musí podstoupit proto, aby se uchránila jejich neposkvrněnost. Často však obřízka vede k velkému poškození pohlavních orgánů, psychické újmě a zdravotním problémům, protože ji provádí lékařsky nevyškolený personál, navíc při nevyhovujících hygienických podmínkách. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 5

Izraelská turistika má nový trumf: sexy ženy-vojačky

24. 6. 2007

Začalo to celkem nenápadně - to americký časopis pro pány Maxim oznámil, že v červencovém čísle otiskne sérii fotografií velmi lehce oděných bývalých vojaček izraelské armády. Samotné fotky by zase tolik nepobuřovaly, vždyť pánské magazíny jsou na nich založeny. Problémem ale je, že reportáž "Ženy z izraelských ozbrojených sil" vznikla na popud izraelské ambasády v New Yorku, jako součást kampaně, jejímž cílem je vylepšit obraz Izraele v zahraničí.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0

Násilí na muslimských ženách: Smrt ve jménu víry i mužské volby

14. 6. 2007

Vraždy ve jménu cti, vraždy kvůli tomu, že si dívka odmítá vzít předem vybraného muže, vraždy proto, že žena dle mínění mužů "zostudila" celou rodinu - to je zvyk islámu, s jehož "realizací" se poslední dobou setkáváme také v Evropě. Muslimské ženy se stávají obětí (pro nás) nesmyslných obvinění stále častěji. Ať už je to kvůli snahám vést moderní život, emancipačním tendencím, výběru jiného partnera nebo proto, že ženy jsou znásilněny, to všechno je považováno za zostuzení rodiny. A to je prohřešek, který se dle islámského práva musí trestat.

"Vykonavateli" práva dle islámského výkladu přitom nejsou soudy nebo jiné odpovědné orgány, nýbrž mužští členové rodiny či nejbližší přátelé (nejčastěji otcové a bratři). Pomineme-li, z našeho pohledu, banální důvody, které k tomu vedou, je nemyslitelné, aby o smrti ženy (a člověka obecně) rozhodovali nejbližší členové rodiny a přitom za své činy zůstali nepotrestáni.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 9

Ženy mohou sehrát v mírovém procesu na Blízkém východě důležitou roli

6. 6. 2007

"Ačkoliv trvá násilí mezi Izraelci a Palestinci, bude v příštích týdnech možno obnovit mírový proces na Blízkém východě,“ prohlásila evropská komisařka pro zahraničí Benita Ferrero-Waldner minulý čtvrtek skončené mezinárodní koferenci o postavení žen na Blízkém východě. Na šest desítek političek, v čele s šéfkou státního departementu Condoleezzou Rice a izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livni, jednalo ve Vídni dva dny.

Na konferenci svolané šéfkou rakouské diplomacie Ursulou Plessnikovou za účelem "dát ženským političkám příležitost se vyjádřit k tématům, u kterých jejich mužské protějšky vyčerpaly všechny možnosti", byla přítomna řada vysoce prominentních osobností, například předsedkyně Valného shromáždění, ministryně Maďarska a Chorvatska, jakož i zástupkyně Egypta, Libanonu, Pákistánu nebo Jordánska.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy a islám | Komentářů: 0