Jdi na obsah Jdi na menu
 


Wimbledon: Hrály spolu navzdory náboženským rozdílům

5. 7. 2007

Slavný tenisový turnaj Wimledon v uplynulých dnech ukázal, že na jeho kurtech se může odvíjet silný lidský příběh než jen sportovní výkon. Deblová dvojice Mirza - Peer neřešila jen otázku výhry či prohry. Aby vůbec mohly nastoupit na kurt vedle sebe, musely ustát mnohem větší boj.

Zdá se vám ten příběh zcela obyčejný? Pak vězte, že tomu tak není. Za spojenectvím deblového páru muslimky a židovky stojí víc než jen dva zcela odlišné světy. Především odvaha prosadit si svou a nebojácně jít za svým snem.

Opětovně spojení navzdory výhrůžkám

Letos se na wimbledonských kurtech sešel neobvyklý pár. Indka Sania Mirza se spojila se svou letitou kamarádkou, Izraelkou Shahar Peer, a obě pak nastoupily, aby si mohly zahrát debl.

ObrazekNa kurtech se spolu objevovaly už před dvěma lety a hned se dostaly až do semifinále turnaje v Tokiu. Jenže brzy musely přestat, to když Sania Mirza neustála výhrůžky sunnitských pohlavárů. Ty jí, kromě "nepatřičného" spojení, ještě vyčítaly nevyhovující odívání na kurtech, a to především krátké sukně a trička s výstřihem. Shahar Peer zase musela odsloužit povinnou služby v izraelské armádě, která nemine většinu dívek starších osmnácti let.

Možná, že by si tato dvojice spolu už nikdy nezahrála, kdyby však obě nemusely čelit stejnému problému - a sice problémům s nalezením deblové partnerky pro letošní wimbledonské klání. V nouzi si stačilo vzpomenout na staré dobré přátelství ... a zbytek už znáte.

O politiku nejde, říkají

Jsme tady od toho, abychom hrály tenis a ne proto, abychom řešily politiku, říkala Sania Mirza vždy, když se jí novináři a novinářky ptali na toto netradiční tenisové spojení. "Všichny hráčky už byly zadané. Vyrůstaly jsme spolu a jsme letité kamarádky, tak proč bychom spolu nemohly hrát?" uvedla Sania Mirza v rozhovoru pro oficiální internetové stránky Wibledonu. "Nechtěly jsme vyvolat kontroverzi, ta byla vyvolaná kvůli vám a tím, jak se na to pořád ptáte a mluvíte o tom. Naše spojení není žádným politickým gestem."

Tenisová dvojice Mirza - Peer postoupila do třetího kola Wimbledonu, tam však podlehla americko-australskému páru Raymond - Stosur. Jejich účast na letošním wimledonském klání tak už skončila.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář