Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zaměřeno na MF DNES

Příspěvky

V Argentině bojuje o prezidentský post nová Evita

16. 8. 2007

Redaktor MF DNES Tomáš Nídr často zpracovává tematiku zahraničních političek, prezidentek a kandidátek na tento post. Nejinak je tomu také v dnešním vydání - text "Argentina zbožňuje svou novou Evitu" se zabývá možným zvolením Cristiny Kirchner do čela Argentiny.

Média v současné době zajímají dvě ženy, jež usilují o prezidentský post - Američanka Hillary Clinton a právě Argentinka Cristina Kirchner. Aby také ne, vždyť v případě vítězství by se obě staly vůbec prvními ženami, které byly zvoleny do čela těchto zemí. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

A pak že média nemohou psát o ženách korektně

26. 7. 2007

Publicita případu ohledně odsouzení, vyjednávání a následného propuštění bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře byla veliká. Z pohledu jazykové stránky se média dopouštěla tradičních prohřešků, to když skupinu souhrnně označovala generickým maskulinem "zdravotníci". A to navzdory tomu, že mezi obviněnými dominovaly ženy 5:1.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

Pavla Topolánková považuje kvóty za ponižující

7. 6. 2007

V Olšanech na Vyškovsku se v úterý konal seminář, na němž odborníci a odbornice radili ženám, jak bojovat proti předsudkům typu "ženy se nehodí do vedoucích pozic". Jednou z přednášejících byla i Pavla Topolánková, která se zaměřila na větší zastoupení žen v politice. Přibývá žen ve vrcholové politice, nebo jich naopak ubývá? "Ve Sněmovně je to ve srovnání s předcházejícím obdobím trochu horší, počet žen klesl ze 33 na 31, ale v Senátu jich zase přibylo," řekla Pavla Topolánková a přišla i s tím, že zatímco Středočeši mají v politice největší podíl žen v zemi, naopak na jižní Moravě je jich nejméně.

"Myslím, že je v tom určitý zdejší konzervatismus, silná rodinná tradice," řekla Topolánková. Právě proto se ženy z jihu Moravy do vrcholné politiky moc nehrnou a ani komunální politiku většinou neberou jako hlavní zaměstnání, ale spíš jako něco navíc k rodině a povolání ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

První irská žena, která přivedla svou firmu na burzu ...

4. 6. 2007

Jediný muž, který přijel do Monte Carla jako doprovod, byl manžel Irky Anny Heraty. Už si zvykl na to, že jeho žena prošlapává nové cesty. Nejen, že tu byla jediná z podnikatelek, v roce 1999 se v Irsku stala také vůbec první ženou, která přivedla svou firmu na burzu. "Teď už v Irsku podniká hodně žen, ale je škoda, že tady jsem sama," říká pro MF DNES.

Už 18 let řídí svou personální agenturu Cpl Resources a letos navíc přikoupila českou a slovenskou personální agenturu Key 6 Business Solutions. "Udělali jsme to kvůli velkým nadnárodním klientům, kteří hledají i v Česku, a taky proto, že máte vzdělané lidi a přitom nízkou nezaměstnanost. Naše místo je tam, kde firmy nemohou najít lidi, a proto potřebují pomoc," popisuje.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

Přílohy MF DNES ovládly ženy. Změní se něco?

6. 5. 2007

Tento týden představila MF DNES novou obsahovou i grafickou podobu tematických příloh a všechny jedince, kteří se podílejí na jejich přípravě. Stávající personální rozložení odhalilo nejen skutečnost, že rozhodující pozice vůbec poprvé v tomto deníku zastávají ženy, ale že muže převažují také početně.

Vedoucí tematických příloh MF DNES zůstává bývalá redaktorka přílohy Peníze Lenka Vichnarová, hlavní editorkou všech osmi suplementů se stala Radka Wallerová (připravovala přílohu Zdraví). Čtyři ženy se staly odpovědnými redaktorkami, a to u příloh Vzdělávání, Zdraví, Test, Peníze a Bydlení (znamená to, že se podílejí na výběru tematiky a fotografického materiálu, tedy celkovém způsobu zpracování jednotlivých námětů). Výhradně ženské obsazení mají přílohy Peníze, Zdraví a Vzdělávání, ostatní připravují obě pohlaví společně (Bydlení, Test) nebo jen muži (Zaměstnání, Auto, Hi-tech) ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

Ženy by neměly být v politice jen proto, že jsou charakterově lepší

5. 5. 2007

Středočeská mutace MF DNES přinesla rozhovor s Lenkou Bennerovou, ředitelkou sdružení Fórum 50 %, které usiluje o větší zastoupení žen v politice. Zajímavá je reakce na dotaz, jaké vlastnosti podle jejího názoru ženy do politiky přinášejí. "Prohlašovat, že ženy jsou slušné a nezkorumpovatelné, je ... stereotyp, který nechceme potvrzovat. Ženy by neměly být v politice, protože jsou slušnější a měly by politiku kultivovat, ale proto, že zastupují polovinu české populace, její zájmy a potřeby. Není možné, aby polovina obyvatelstva byla vyloučena z rozhodování."

Právě výčet charakterových vlastností, které v porovnání s těmi mužskými hovoří ve prospěch političek, je často uváděn jako výhoda, jež oživí stávající politické prostředí. Mnohdy nejde o to, že ženy jsou stejně kvalifikované a profesně zkušené jako muži, v politice by jich mělo být více právě proto, že oplývají vlastnostmi, jenž mužské pohlaví postrádá. A to je chyba ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

Už rok po promoci berou muži o pětinu více než ženy

2. 5. 2007

Čím je žena starší, tím horšího se dočká platu ve srovnání se svými mužskými protějšky. Už rok po promoci jsou platy mužů o dvacet procent vyšší než platy žen. Po deseti letech budování kariéry se rozdíl zvýší na jedenatřicet procent.
K těmto závěrům dospěla studie americké nadace American Association of University Women, jež byla zveřejněna minulý měsíc. Organizace s více než 125letou tradicí porovnala platy přibližně deseti tisíc pracovníků s vysokoškolským vzděláním. Podle tvůrců a tvůrkyň studie stojí za propastným rozdílem několik faktorů: ženy míří tradičně do oborů, kde jsou nižší platy, a více pracují na částečné úvazky, které bývají méně ohodnoceny.

"I po započtení všech těchto vlivů zůstane přibližně pětiprocentní rozdíl, který přisuzujeme diskriminaci," uvádí ve zprávě Catherine Hill ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0

Mužský pohled na nedostatek žen v politice

20. 4. 2007

Vedoucí brněnské redakce MF DNES sepsal příspěvek o postavení žen v politice. Tradičně uvádí, že za nízkým počtem ženského pohlaví stojí především nevůle samotných žen. S politikou se prý nejprve začíná jako se zálibou, až později se z toho stává profese. A právě to je první problém, neboť ženy podle autora "pěstují koníčky méně než muži, to je vidět na první pohled, ať jde o jakékoli hobby". Skutečnost, že žena se má podle mnohých především postarat o "děti, rodinu, úklid, vaření a podporu manžela", je další překážkou, protože žena pak na politiku nebude mít čas. Musí se přeci o ně postarat ...

Jenže tím to podle autora nekončí. Ženy, které se už na politickou dráhu daly, to na ní mají lehčí než muži. Pročpak? No přeci proto, že nemají takovou konkurenci!

Na kandidátku sestavenou také z žen se dívá jen jako na "doplnění" do počtu, je totiž jasné, že žena na své mužské okolí nemá a je pouze v jeho vleku (...)

 

Změní kandidátka na francouzskou prezidentku postavení žen?

18. 4. 2007

Zahraniční rubrika MF DNES se tento týden věnuje prezidentským volbám ve Francii. Každý den přináší reportáž zaměřenou na určitý aspekt, dnes se zabývá rolí žen ve francouzské politice, a to zejména v souvislosti s prezidentskou kandidátkou Ségolene Royale. Autor textu uvádí, že politika se ve Francii vždycky brala jako mužská záležitost, vždyť volební právo pro ženy bylo zavedeno až v roce 1944. Situace se nezměnila ani v dnešní době, a to navzdory tomu, že politické strany mají povinnost jmenovat na kandidátky rovnoměrný počet žen a mužů. V současné době má Francie v dolní sněmovně 12,2 procenta poslankyň, čímž si vysloužila až 88. místo v žebříčku podle míry feminizace parlamentů (ČR je na tom "lépe", zastává 72. příčku). Také na premiérský post dosáhla ve Francii žena pouze jednou, v roce 1991 na pouhých šest měsíců Edith Cresson. Situace není o moc lepší ani na úrovni regionální politiky ...

 

Skvělá esej o pracovní diskriminaci žen

15. 4. 2007

Intelektuální příloha Kavárna MF DNES dala příležitost Dagmar Brožové, která přednáší na VŠE a ze své praxe se věnuje problematice trhu práce. V příspěvku se zamýšlí (nejen) nad znevýhodňováním žen právě na pracovním trhu. Poměrně rozsáhlý příspěvek (odpovídá požadavkům přílohy Kavárna) se snaží popsat objektivní důvodu, které k diskriminaci vedou, přitom se zaměřuje na jejich nezaujaté hodnocení. Uvádí, že nerovnost žen na trhu práce je daleko jednodušší obecně popsat než ji konkrétně změřit a prokázat. Přestože si tato esej jistě najde své kritiky a kritičky, bezesporu stojí za přečtení ... už jen pro to, že zajímavým a poutavým způsobem analyzuje problematické postavení žen na trhu práce a problematiku hodnotí z "odborného úhlu pohledu".
 
Celý příspěvek | Rubrika: Zaměřeno na MF DNES | Komentářů: 0