Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Argentině bojuje o prezidentský post nová Evita

16. 8. 2007

Redaktor MF DNES Tomáš Nídr často zpracovává tematiku zahraničních političek, prezidentek a kandidátek na tento post. Nejinak je tomu také v dnešním vydání - text "Argentina zbožňuje svou novou Evitu" se zabývá možným zvolením Cristiny Kirchner do čela Argentiny.

Světová média v současnosti zajímají dvě ženy, jež usilují o prezidentský post: Američanka Hillary Clinton a právě Argentinka Cristina Kirchner. Aby také ne, vždyť v případě vítězství by se obě staly vůbec prvními ženami, regulérně zvolenými do čela těchto zemí. 

Latinská Amerika sleduje feminizační trend

Jak ale napovídá aktuální situace, větší šanci stát se prezidentkou má Cristina Kirchner. Latinská Amerika totiž ženám přeje. Tomáš Nídr ve zmiňovaném textu uvádí, že "kontinent dříve proslavený machismem už není, co býval."

Vždyť prezidentku už měli v Nikaragui, Panamě a koneckonců také v Argentině - po smrti Juana Peróna se před 33 lety postavila do čela země jeho třetí choť Isabela. Aktuálně pak zastává prezidentský post Michelle Bachelet v Chile. Můžeme proto souhlasit s výrokem Tomáše Nídra, že "Argentina (...) sleduje feminizační trend, který přivádí ženy do nejvyšších pozic po celém světě."

Zvykněte si na ženy!

Zajímavý je také ocitovaný výrok samotné Kirchner: "Vím, že jste zvyklí na muže, ale bude dobré zvyknout si také na ženy." V její prospěch hovoří i přirovnávání k modle Evitě Perón, na níž Argentinci a Argentinky stále nedají dopustit. "Stejně jako ona umí svými plamennými projevy chytit Argentince za srdce, a ti jí zobou z ruky," píše Nídr.

Autor v příspěvku pak dále zmiňuje, že jako manželka současného argentinského prezidenta Kirchner rozhodně neplní jen reprezentativní funkci: "Svému manželovi vydatně pomáhala během prezidentské kampaně před čtyřmi roky a aktivně je mu k ruce i během výkonu jeho funkce. Soustředí se hlavně na sociální oblast a není tajemstvím, že mnohé z reforem, které hlava státu prosadila, vymyslela právě Paní K."

zdroj: Nídr, Tomáš. "Argentina zbožňuje svou novou Evitu", MF DNES, 16.8.2007, roč. 18, č. 19, s. 7

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář