Jdi na obsah Jdi na menu
 


Feminismus

Příspěvky

Přešlap Martina Komárka: nerovnost mužů a žen je nejkrásnější

2. 10. 2007

V dnešním příspěvku Martina Komárka z MF DNES zaznívá např. to, že nerovnost mužů a žen je nejkrásnější na světě, že vyhubit pandy a vykácet deštné pralesy je proti odstranění nerovnosti plivnutím do malströmu a že muži, kteří bojují za rovné příležitosti, jsou "nerozumné baby".

Co se stalo zdrojem pro Komárkův aktuální příspěvek? Svaz mužů poslal otevřený dopis ministryni Džamile Stehlíkové, protože se mu nelíbí, že Rada vlády pro rovné příležitosti je sestavená pouze ze zástupkyň ženských spolků.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 2

Lucie Talmanová: Skloubit mateřství a práci je v realitě těžší

29. 9. 2007

V sobotním vydání Lidových novin se objevil rozhovor s Lucií Talmanovou. Kromě otázek dotýkajících se soukromých záležitostí se rozhovor stočil také na postavení žen a mužů, feminismus a skloubení práce s péčí o dítě.

Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová říká, že se tváříme jako moderní společnost a přitom to stále vypadá, jako bychom žili v 19. století. "Přes veškeré proklamace je žena pořád považována za toho, kdo patří k plotně. Ten druhý extrém je zase brán jako ultraemancipovaný feministický pohled. A to je strašně špatně, protože takhle černobílé to určitě není. Ty dvě polohy ženy nejsou plotna - feministka. Mezitím je přece obrovské množství možností pro ženu i pro muže."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 4

Je feminismus asexuální?

22. 9. 2007

Je feminismus zabijákem sexuality? Dočkají se ženy nevěstinců s muži? Promíjí se rovnoprávnost i do sexu? Bez erotického prádla postrádá sexuální život napětí? Nad otázkami tohoto typu se (mimo jiné) zamýšlela v rozhovoru pro týdeník Reflex spisovatelka a sexuoložka Kateřina Janouchová.

"Feminismus prospívá ženské svobodě a emancipaci," říká. "Nicméně toto hnutí ovlivnilo zvláště zpočátku sexuální vztahy opravdu negativně. Důsledkem je, že muži ztrácejí sebevědomí a ženy si myslí, že vše má být vyrovnané, že se pak ze vztahů vytrácejí rozdíly mezi pohlavími a hra s mužskými a ženskými principy." Jak říká Janouchová, role v sexuálním vztahu by neměly mít souvislost s tím, jak se k sobě chováme partnersky.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Karel Hvížďala: Feministky se významně podílejí na společenské změně

23. 8. 2007

Novinář a spisovatel Karel Hvížďala sepsal pro týdeník Respekt příspěvek na téma jak ženy proměňují politickou scénu. V textu se zamýšlí také nad novou generací feministek, nad tzv. "alfa-ženami", jež jsou protipólem k "alfa-mužům", tedy k mužům ve vůdčním postavení.

Hvížďala vyzvihuje roli dnešních ambiciózních žen, přitom uvádí, že v porovnání se svými matkami jsou pragmatičtější a ctižádostivější. Zřetelněji si jdou za svými cíli, často mají lepší vzdělání než muži a jsou samostatnější - už jenom proto, že manželství neberou jako instituci, která je má zabezpečit.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 1

Hermiona z Harryho Pottera je modelová feministka

3. 8. 2007

Od hrdiny k legendě. To je název vědecké konference, jež dnes začíná v kanadském Torontu. Zúčastní se jí více než tisícovka vědců a vědkyň, kteří budou diskutovat nad různými aspekty knihy Joanne K. Rowling.

Přednáška Gwendolyny Limback z Newyorské univerzity se zaměří na hlavní ženskou hrdinku - Hermionu Granger- a genderové aspekty v dílech J. K. Rowlingové. Podle vědkyně je totiž Hermiona modelovou feministkou.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 3

Hillary Clinton se zaměřuje na ženy. Neuškodí si?

25. 7. 2007

Prezidentská kampaň Hillary Clinton cílí na různé skupiny - zdravotní sestry, manažerky, menšiny, mladé ženy, matky a absolventky prestižní dívčí školy Wellesley, na níž kandidátka na americkou prezidentku sama studovala. Součástí volební kampaně je otevřená a intenzivní podpora americkým ženám a ideálům feminismu.

Není to ale taktická chyba? Vždyť Francouzsce Ségolene Royal právě fakt, že se profilovala především jako prezidentka pro ženy, uškodil. Mezi americkou a francouzskou společností jsou ale rozdíly. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Feminismus se prý obrací proti ženám. Je to zlo

14. 7. 2007

Sobotní Magazín Práva dal prostor představitelům Českého svazu mužů, aby hovořili o feminismu a feministických aktivistkách. Podle odpůrců tohoto myšlení je feminismus utopistická teorie, kterou je potřeba léčit, protože jinak může rozvrátit společnost.

Antifeminista Miroslav Salač, viceprezident organizace Českého svazu mužů, v textu mimo jiné uvádí, že "feminismus se v zásadě obrací proti ženám. Ničí jejich životy stejně jako mezilidské vztahy." Samotný Salač přitom nejostřeji vystupuje proti snahám feministek zavést kvóty (nejen) v politice a proti genderovému rozpočtování.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Liga otevřených mužů chce spolupracovat s ženskými organizacemi

8. 6. 2007

Liga otevřených mužů ... Takové jméno si dala skupina džentlmenů s ratolestmi na ramenou, kteří zkoumají, kým je vlastně otec v dnešní společnosti. Není už strohou autoritou, jakou býval za časů našich dědů, ale asi by neměl být ani "přetatínkovaným tatínkem"

Otec zůstává v české rodině spíše "přidanou hodnotou", což je například dobře vidět v oblíbené novácké sondě do české famílie - Výměně manželek. Tátové v záběrech většinou jen posedávají polehávají a zpovzdálí pozorují domácí cvrkot, kterému velí od A do Ž žena. Pro muže žhavé do otcovství je tu ale jedna dobrá zpráva. Je tomu už rok a půl, co vznikla nezisková organizace Liga otevřených mužů (LOM) ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Hillary Clinton může v prezidentských volbách uspět. Musí ale zapomenout na feminismus

2. 6. 2007

Jedna z nejzajímavějších amerických reakcí na nedávnou porážku Ségone Royalové v francouzských prezidentských volbách měla podobu otázky: Jaké z toho vyplývá poučení pro Hillary Clinton? "Kromě toho, že jsou obě ženy, mnoho společného nemají," snažil se Howard Wolfson z volebního štábu Hillary Clintonové rychle utnout jakékoli mediální spekulace o možných paralelách.

Bývalá první dáma USA a současná senátorka za stát New York je podle průzkumů nejen nejsilnější v demokratickém kandidátském poli, ale zatím se zdá, že by měla i největší šance tváří tvář republikánskému rivalovi. Volební osud její francouzské kolegyně, která nakonec získala méně hlasů mezi ženami než její mužský protějšek, by ovšem měl podle komentátorů i Clintonové připomenout, že musí hlídat rovnováhu mezi feministickým akcentem a tím, aby zároveň nabízela záruku pevného a rozhodného vedení země.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Ženy chtějí výsledek. Tím by politiku obohatily, myslí si komunální politička Nepeřová

1. 6. 2007

Vyškovský deník přináší rozhovor s Dagmar Nepeřenou, členkou vyškovské rady, která je v devítičlenném zastupitelstvu jedinou ženou. Co jí přivedlo do politiky? Zájem o veřejné dění a touha něco změnit. V interview přibližuje svůj postoj k feminismu a postavení žen v politické sféře, a to na celostátní i komunální úrovni. Následuje přepis nejzajímavějších výroků. 

Proč je tak málo žen ve vedení politických stran a zastupitelstvech? Dagmar Nepeřená vidí hlavní důvod v tom, že většina žen o tyto pozice nemá zájem. Většinou prý chtějí být jen členkami jednotlivých politických stran. Občas "ani nemají ambice nebo mají pracovní vytížení. Ke všemu ženy nedrží pohromadě. Takže když už se nějaká pro politiku rozhodne, mnohdy má větší podporu od mužů," vysvětluje.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0