Jdi na obsah Jdi na menu
 


Feminismus

Příspěvky

Sufražetky a legitimita ... co se stalo?

9. 4. 2007

Britské listy publikovaly zajímavý příspěvěk o sufražetkách v kontextu legitimity (právě na jejich "chování" dokládá, co se stane, když se některé společenské právo, ve smyslu zákona, přestane považovat za legitimní). Text je zajímavý, neboť přináší pohled na jednání sufražetek ze zcela jiného úhlu, a proto stojí za více než zamyšlení ...   
 

Když se neměří dvojím metrem

7. 4. 2007

Víkendová příloha MF DNES se v kontextu Velikonoc zabývá Ježíšovým zrozením a filmem režiséra Jamese Camerona Ztracený Ježíšův hrob, který vzbudil (nejen) v USA senzaci. Samotný námět není podstatný. Co je ale důležité je přirovnání, které použil autor příspěvku, a to v souvislosti s Máří Magdalénou. V textu pokládá řečnickou otázku, když se ptá, zda má být tato žena "vykreslena jako ctihodná učitelka, jejíž obraz byl později pokřiven mizogynskými křesťanskými učenci". Vzápětí uvádí, že tento výklad by jistě potěšil "skalní racionalisty i neúprosné feministky".

Všimněme si přívlastků, které autor přiřadil k pojmům racionalisté a feministky. Zatímco v prvním případě se odprostil od expresivního vyjadřování, v tom druhém už tradičně nezapoměl zdůraznit "neúprosnost" feministek, tudíž k pojmu přiřadil negativní nádech. Kdy už se česká společnost zbaví tohoto pohledu na feminismus? (kz)

 

Proč se žen hned ptají na feminismus?

6. 4. 2007

Deník Právo publikoval rozhovor s režisérkou Karin Babinskou, jejíž celovečerní film Pusinky byl právě uveden do kin. Ústředním tématem je "únik" trojice dívek od všední reality a vydání se vstříc dobrodružství, které se před nimi ocitlo kvůli nepřijetí na vysokou školu.

Zdá se, že symbolika žen, které odhalují své intimnosti a tabu, aniž by přitom byly závislé na mužích, automaticky vyvolává asociace s feminismem. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, proč se autorka rozhovoru ptá režisérky, zda se někdy zabývá pojmem feminismus?

A co na to režisérka? Její odpověď je k přečtení dále ...

 

Pawlowská: Feministkou je žena, která byla u kadeřníka

5. 4. 2007

Smysl příspěvku Haliny Pawlowské, prezentovaného v rámci Třebíčského deníku, mi poněkud uniká. Spisovatelka a editorka Pawlowská předkládá čtenářkám a čtenářům "osm vět, které vás odrovnají, když jdete od kadeřníka". Vedle reakcí typu "to je legrační, jak dneska vypadáš úplně jinak" nebo "venku leje?", se na třetím místě objevuje otázka "z tebe se stala feministka?"

Zřejmě jde jen o "tradiční" sázku na to, že pouhé zmínění pojmů feministka nebo feminismus vyvolává v příjemcích a příjemkyních sdělení sarkasmus a úsměv ... (kz)

 

První feministka na zámku Lysice

31. 3. 2007

Mladá fronta DNES v příloze Hrady a zámky zavítala také na jižní Moravu. V popisu zámku Lysice, nacházejícího se nedaleko Brna, se objevuje zmínka o rakouské spisovatelce Marii von EbnerEschenbach (neteř hraběte Emanuela Dubského, který pro zámecké divadlo maloval kulisy). Pro své radikální názory byla tato žena považována za vůbec první feministku. Sama se dokonce (na tu dobu netračině) vyučila hodinářkou. Právě jí patří jedna ze stálých expozic v podzámčí, kterou v průběhu roku doplňuje i řada dalších výstav.

 

Olga Sommerová je hrdá na to, že je feministka!

29. 3. 2007

Narozdíl od dvou níže uvedených příspěvků, tento je z jiného soudku - v relaci Impulsy Václava Moravce na rádiu Impuls řekla dokumentaristka a spisovatelka Olga Sommerová, že je hrdá na své feministické vyznání. Přidala se tak k (ženské) menšině, která se nebojí veřejně prezentovat svůj postoj a přihlásit se k myšlenkám hnutí, jež je u nás stále vnímáno spíše negativně ...

 

Feministky? Šílené a nerealisticky uvažující bytosti

29. 3. 2007

Další příklad toho, že feminismus je u nás stále vnímáním negativně, přinesl Klatovský deník, respektive citace v něm publikovaná. Doslovný text vypadá následovně: V patnáctičlenném zastupitelstvu v Bezděkově jsou čtyři ženy, které založily Lady klub snažící se o prosazování zájmů žen na místní úrovni. "Zpočátku to byla taková recese, ale když u mě ženy nalezly pochopení pro zcela nové věci, začaly se svým nápadem vážně zabývat a výsledkem je zmíněný Lady klub," říká starosta Bezděkova Josef Červený. "Čtveřice se schází vždy před jednáním zastupitelstva a vůbec nejde o žádné šílené feministky, ale naopak o realisticky uvažující ženy, které si daly za cíl zlepšit úroveň života v obci v kulturní a společenské oblasti. Pracují v komisi pro občanské záležitosti a zajišťují potřeby seniorů," dodává Červený. (kz)

 

Když za to může nějaká feministka

28. 3. 2007

"Kanoe pro ženy: nepovedený vtip?" tak označil novinář Václav Cibula odstavec v textu v Lidových novinách, který pojednává o zahájení sezóny "českých vodních slalomářů". Jde o parafrázi na výrok Marie Řihoškové, která má v nadcházející sezoně nahradit naši nejúspěšnější vodní slalomářku Štěpánku Hilgertovou.

Ta reaguje na nové pravidlo, jež zavádí kategorie C1 a C2 i pro ženy - neboli v singlkanoích a deblkanoích by měly klečet i zabírat také ženy (doposud to platilo pouze pro muže). Slalomářka Řihošková doslova říká: "Je to nesmyslná myšlenka ... vždyť občas bývá legrace dívat se i na ženy v kajaku. Tohle pravidlo zřejmě navrhla nějaká feministka. Kanoi zvládnou především vysocí a pořádně udělaní slalomáři. Copak někdo chce, aby na divoké vodě jezdily kulturistky?" ...

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4