Jdi na obsah Jdi na menu
 


Feminismus

Příspěvky

Reklama Avonu: pro dobrotu na žebrotu?

25. 5. 2007

Publicistka a feministická aktivistka Klára Kubíčková reaguje v Brněnském deníku na reklamní kampaň kosmetické firmy Avon, která bojuje proti rakovině prsu za pomoci sloganu "chraňte svou ženu, vezměte ji na vyšetření prsu včas". Poselství vyslané především k mužům je podle feministických sdružení diskriminační, neboť posiluje tradiční vnímání mužských a ženských rolí.

"Ženám se tu totiž dává najevo, že jsou nesvéprávné bytosti, které se samy neumí objednat na mamograf a musejí čekat, až je na vyšetření dovede jejich manžel. A mužům zase, že pokud jim zemře žena, nebudou se umět náležitě postarat o svoje děti. A ženám i mužům zároveň Avon vzkazuje: péče o děti je záležitostí žen a jen pokud zemřou ... připadne starost o děti mužům," píše Klára Kubíčková ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 4

Potížistky chtějí změnit postavení žen

24. 5. 2007

Celou republiku projela křížem krážem režísérka Věra Chytilová, aby na kameru zaznamenala výpovědi různých žen, nespokojených se stávajícím postavením. Podařilo se jí vytvořit nejen velice poutavou, poučnou, ale v mnoha případech i alarmující názorovou mozaiku, kterou dnes večer mohou diváci zhlédnout na ČT2 pod názvem Potížistky. V souvislosti s uvedením tohoto dokumentu se objevil také názor, zda by Česká televize, jakožto veřejnoprávní instituce, měla vysílat podobně zaměřené pořady.

Mezi respondentkami figurují úřednice, aktivistky, lékařka, advokátka i učitelka. Všechny se jednohlasně shodují na tom, že je u nás ženská problematika velmi zjednodušená. Od ženy se prostě jaksi automaticky očekává, že se postará o děti, o chod rodiny. Jakmile však srovná své uplatnění, postavení a finanční ohodnocení v zaměstnání s mužem, zjistí, že na tom podstatně hůř.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Je na samotných ženách, aby se prosadily, říká Eliška Hašková Coolidge

23. 5. 2007

Eliška Hašková Coolidge, držitelka ocenění Významná Češka v zahraničí z roku 2003, je bezesporu dámou v tradičním slova smyslu. Vždy elegantní žena, která pracovala pro pět amerických prezidentů na vysoké diplomatické úrovni, nezapře šarm a takt ani dnes. Etika a etiketa se staly neodmyslitelnou součastí jejího života a celého životního stylu.

Magazín LOOK se jí v březnovém rozhovoru ptal, jakou roli sehrálo v Bílém domě to, že je žena ... "Nikdy jsem nebyla feministka, navíc jsem proti kvótám zaručujícím vstup většího počtu žen do politiky. Tak jako jsem proti kvótám ve všem, protože jsou umělé a neférové, nepřispívající ke kvalitě a úspěchu člověka ani společnosti. Ženy jsou podle mě zrovna tak schopné jako muži, ale je na nich, aby se samy prosadily v práci. Ano, mají to těžší, ale já jsem se nikdy necítila v kariéře nějak omezená jenom proto, že jsem žena. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

První notářka v Čechách, aneb jak se ženám studovalo před sto lety

21. 5. 2007

Až skoro 20 let po promoci prvních lékařek, filozofek a farmaceutek se v roce 1918 otevřely pro ženy také možnosti studia práv a techniky. První absolventkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a tedy první doktorkou práv se stala Anděla Kozáková-Jírová, která narodila před 110 lety (14. května 1897).

 
Na univerzitách sice ženy byly zrovnoprávněny, ale o rovnost ve všech oblastech života společnosti, jak jim ústava demokratického státu zaručovala, musely usilovat. Jen málokdo si tehdy dovedl představit ženu v roli soudkyně, advokátky nebo notářky. Také do roku 1925 žádná kvalifikovaná právnička nezískala stálé místo v právnickém povolání. A ještě sedm let po první promoci absolventky práv v roce 1922 se řešil až ve sněmovně návrh na " přijímání právniček do všech oborů státní konceptní služby" za stejných podmínek jako měli muži.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

ČT uvede dokument Věry Chytilové o ženském hnutí. Neporušuje tím zákon?

17. 5. 2007

Nový dokument Věry Chytilové POTÍŽISTKY představuje příznivkyně hnutí za ženská práva, včetně členek strany Rovnost šancí. A dámy si prý neberou servítky. Schytaly to od nich americké radary, švédské gripeny i války obecně, prezident Václav Klaus, místní zastupitelé vydávající miliony korun za fotbalové stadiony, zatímco na školky zbude pár tisíc, a vůbec současní politici, přirovnávaní k trhovcům nebo k postavám hry Naši furianti.

Ženy se nebojí ani možnosti, že by POTÍŽISTKY stylově vnesly potíže i veřejnoprávní České televizi, která je ze zákona povinna dbát o vyváženost a nestrannost. Dokument totiž může působit jako volební agitka jediné strany - Rovnosti šancí. Její předsedkyně Zdenka Ulmannová však tvrdí: "To není nic proti veřejnosti a vyváženosti. Ženy přece tvoří polovinu lidstva. A jestliže v pořadu Otázky Václava Moravce vystupují zástupci stále stejných stran, pak snad jednou za pět set let můžeme dostat prostor i my."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Martin Komárek o genderově korektních omalovánkách

16. 5. 2007

Zdá se, že Martin Komárek si pro tento týden zvolil ve svých komentářích ústřední téma ženy-gender-feminismus. Po příspěvku o potratech přináší dnešní MF DNES reakci Komárka na genderové omalovánky.

Táta-máma, máma-táta. V kuchyni i u fiata. Tak se jmenuje omalovánka, která má naučit děti správně genderově myslet. Rodina běží jako hodinky. Matička řídí auto, tatíček připravuje snídani, vodí děti k doktorovi, myje je. Autorky mají velké ambice. Píší: "Chtěly bychom dětem pomoci získat otevřený a nezatížený pohled na rovnoprávné postavení mužů a žen nejen ve společnosti, ale i v rodině." Žel bohu, knížečka je propadák a navíc poškozuje domácí hospodářství ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Hněv feministek na sebe přivolá každý, kdo popře diskriminaci. Aneb premiér Topolánek se omlouvat nebude

14. 5. 2007

Komentátor Lidových novin Martin Weiss v dnešním příspěvku reaguje na iniciativu Evropské ženské lobby, která žádá omluvu po Mirkovi Topolánkovi za výroky prezentované při zahájení Roku rovných příležitostí pro všechny. Příspěvek podporuje tvrzení premiéra a kriticky hodnotí "stížnosti" českých i zahraničních feministek - kdokoliv si prý troufne na veřejnosti naznačit, že "nerovné uplatnění mužů a žen může být způsobeno něčím jiným než diskriminací, přivolá na sebe hněv feministické lobby. Je dobře, že se Topolánek nenechá zakřiknout." 

Takže Mirek Topolánek se omlouvat nebude, protože podle autora příspěvku vlastně vůbec nemá za co. "Je otázka, zda nejdůležitější překážkou uplatnění žen je skutečně jejich přemrštěná ochrana v pracovním zákonodárství, která nakonec vede k tomu, že je zaměstnavatelé raději vůbec nepřijmou, jak říká Topolánek."

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 2

Evropská ženská lobby chce omluvu po Topolánkovi

12. 5. 2007

Slova českého premiéra Mirka Topolánka o rovnosti šancí pobouřily evropské ženské aktivistky. Ty po něm teď oficiálně žádají omluvu. Zástupkyně Evropské ženské lobby (EWL) rozlítil výrok, který premiér přednesl při oficiálním českém zahájení Evropského roku rovných příležitostí pro všechny. "Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž," řekl tehdy Topolánek.

Za "ostudnou řeč, která znevažuje ženy a znevýhodněné skupiny", označila Topolánkův projev prezidentka EWL Kirsti Kolthoff. Ta českého premiéra písemně vyzvala, aby se omluvil. Podle ní je nepřijatelné, aby se takto vyjadřoval jeden z čelných představitelů členského státu EU. Toplánek podle ní popřel základní hodnoty jako rovnost a zásada nediskriminace, na kterých EU stojí.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

NASA odmítla v 60. letech vyslat do vesmíru ženu. Kvůli společenským dopadům

10. 5. 2007

Píše se rok 1963 a sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová jako první žena míří do vesmíru. Její let byl náležitě využit komunistickou propagandou jako symbol nového postavení žen v sovětské moderní společnosti. V současnosti ale vyšlo najevo, že ve stejné době se mohly do vesmíru podívat také ženy na americké straně.

Před více než 40 lety totiž NASA plánovala vytrénovat 13 žen pro let do kosmu. Jenom několik dní před tím, než měl začít intenzivní výcvik v simulátorech, byl ale celý projekt pod názvem Mercury 13 zrušen. Důvody však nebyly technického rázu. Jak se nyní ukázalo, převážily ve vedení NASA obavy ze společenských dopadů. Navzdory sílícímu feministickému hnutí a myšlenkovému obratu ve vnímání tradiční role žen, většina obyvatel USA tehdy ženy-kosmonautky odmítala. Nakonec se první Američanka podívala do vesmíru až v roce 1983 (Sally Ride), tedy s dvacetiletým zpožděním za Sovětským svazem. (Metro)

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0

Kdy budou ženy vládnout mužům?

4. 5. 2007

Ségolene Royal, Hillary Clinton, Cipi Livni - co mají tyto ženy společného? V současné době usilují o řízení států, doposud náležejících pouze do rukou mužů. Francouzka Royal může vystoupit na pomyslný triumf už tuto neděli, kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clinton si ještě rok počká, šéfka izraelské diplomacie Cipi Livni stojí před opravdu velkou šancí stát se premiérkou země.

Navzdory značné emancipaci a pokroku se ale zdá, že Francie a Spojené státy americké ještě nejsou připraveny na to, aby v jejich čele stanula žena. Přestože Ségolene Royal postoupila do druhého kola prezidentského klání, voliče a voličky láká na zvýšení minimální mzdy a důchodů a hlásá, že pro ženy prosadí hormonální antikoncepci zdarma, tedy usiluje o sociální výhody, které by v konečném důsledku prospěli ženám i mužům bez rozdílu ... ve středeční debatě s protikandidátem Sarkozym ji ale za vítězku označila jen třetina z diváků ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Feminismus | Komentářů: 0