Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hermiona z Harryho Pottera je modelová feministka

3. 8. 2007

Od hrdiny k legendě. To je název vědecké konference, jež dnes začíná v kanadském Torontu. Zúčastní se jí více než tisícovka vědců a vědkyň, kteří budou diskutovat nad různými aspekty knihy Joanne K. Rowling.

Přednáška Gwendolyny Limback z Newyorské univerzity se zaměří na hlavní ženskou hrdinku - Hermionu Granger- a genderové aspekty v dílech J. K. Rowlingové. Podle vědkyně je totiž Hermiona modelovou feministkou.

Hrdinkou vlastní zásluhou

Hermiona Granger je dívka, kterou by se spousty mladých žen-čtenářek rády staly. Jak uvádí Gwendolyna Limback z Newyorské univerzity, Hermiona je modelová feministka. Už jenom proto, že její postava je při soutěžení rovnocennou partnerkou Harryho Pottera a vždy obstojí v nejrůznějších diskuzích.

"V klasické dětské literatuře ženské protagonistky, ačkoliv jsou centrem příběhu, neukazují navenek svou sílu," vysvětluje Gwendolyn Limback. "Síla je zde prezentovaná prostřednictvím mužského hrdiny," doplňuje. Naproti tomu feministická dětská literatura dává ženským protagonistkám sílu k tomu, aby se staly hrdinkami vlastní zásluhou. 

Nové pojetí dívčí hrdinky

Přestože příběhy Harryho Pottera nejsou prezentovány jako feministická literatura, podle Gwendolyny Limback je to jediná dívčí feministická kniha, která je v současnosti dostupná. "Hermiona se liší od jiných dívek svého věku, jež jsou běžně prezentovány v literatuře. Není tichá, pasivní ani se nestylizuje do povrchní dívky; tedy do stereotypů, jimiž ženské hrdinky v dětské literatuře běžně oplývají."

Podle vědkyně tak kniha reflektuje aktuální stav ve společnosti - kouzelnická komunita totiž funguje na genderové rovnosti. Postava Hermiony Granger navíc představuje zcela ojedinělé pojetí dívčího dospívání.

Konference se zúčastní více než 1500 lidí, tedy mudlů, kterým se tak ve světě Harryho Pottera říká proto, že nejsou čarodějové, nýbrž obyčejní smrtelníci. Během čtyřdenního setkání v Torontu bude Harry Potter přirovnáván k Ježíšovi Kristovi, Hermione Granger zase k feministce, hlavní záporný hrdina, Voldemort, si naopak vyslouží přívlastek sociopatického narcisty.

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Může feministka dělat byznys?

(Agentka.cz, 7. 12. 2008 20:34)

Začalo to vcelku nevinně. Na jednom známém internetovém diskuzním fóru jsem použila oslovení "Dobrý den, pánové a dámy...". Ihned se ohradil jeden z tamních přispěvatelů, že prý správně by dámy mělý být na prvním místě, tedy "Dobrý den, dámy a pánové". O tom bych si dovolila pochybovat. 

V dnešní době, kdy se internet stává médiem číslo jedna, se ukazuje více jak kdy před tím, že žena svoji tradičně silnou pozici ve společnosti dále posiluje. Říkáme přeci "ta internetová stránka", "ta adresa" či "ta doména". Toto jsou všechno velmi elegantní názvy, na rozdíl od provinciálního "ten server", či lakonického "programovací jazyk". Z tohoto důvodu je tedy třeba se na muže více zaměřit a pomoci jim vyřešit, a doufejme, že i překonat, tuto jejich krizi identity. 

Jako rozumé řešení se jeví, a dámy budou jistě souhlasit, posílení zastoupení žen ve vedoucích pozicích firem. Tím podřízeným mužům na pracovišti podáme pomocnou ruku a společně nalezneme možnosti jejich uplatnění do budoucna. Neboť jak známo, žena v pracovním kolektivu zastává jednotící roli. Navíc většina seriózních žen dokáže dokonce i mávnout rukou nad nějakým tím harašmentem. 

Nezapomínejme tedy, že ženy jsou pro muže na pracovišti ochotny udělat mnoho. Proto jsou pro byznys tak přínosné. Dejme jim prostor!

hihihihihihihihi

(lucie, 23. 6. 2008 20:45)

to sou kecy jen at maj mladý holky větší sebevědomí.....pak si aspon nenechaj od chlapů ubližovat jako ženy v islámu, nebudou z nich žádný chudinky

blbost

(kaja, 1. 5. 2008 16:32)

vy uz delate feministku i z hermiony? divny ne?