Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je feminismus asexuální?

22. 9. 2007

Je feminismus zabijákem sexuality? Dočkají se ženy nevěstinců s muži? Promíjí se rovnoprávnost i do sexu? Bez erotického prádla postrádá sexuální život napětí? Nad otázkami tohoto typu se (mimo jiné) zamýšlela v rozhovoru pro týdeník Reflex [1] spisovatelka a sexuoložka Kateřina Janouchová.

"Feminismus prospívá ženské svobodě a emancipaci," říká. "Nicméně toto hnutí ovlivnilo zvláště zpočátku sexuální vztahy opravdu negativně. Důsledkem je, že muži ztrácejí sebevědomí a ženy si myslí, že vše má být vyrovnané, že se pak ze vztahů vytrácejí rozdíly mezi pohlavími a hra s mužskými a ženskými principy."

Sexuální život s nábojem

Podle Kateřiny Janouchové by feminismus milostnému životu neměl ubírat na napětí. "Pokud si ženy myslí, že je pornografie nebo erotické prádlo utlačují, jejich sexuální život ztrácí napětí, dramatičnost a erotiku, a to není dobře." Muži se pak bojí být muži v pravém slova smyslu, a to proto, aby se jejich partnerky necítily ponížené. "Ženy se bojí si hrát v posteli na děvky. Všichni jsou zablokovaní," doplňuje.

Proto je důležité, aby role v sexuálním vztahu neměly souvislost s tím, jak se k sobě chováme partnersky. Chce-li žena zrealizovat určitou fantazii, neměla by si jí nechávat pro sebe, stejně tak by na oplátku měla "vyhovět" fantazii svého muže. Tedy za předpokladu, že s tím oba souhlasí a nic se neděje proti jejich výslovné vůli ...

Muži a ženy přistupují k sexu odlišně

Dočkají se někdy ženy toho, aby měly vlastní nevěstince? "Ženy nebudou chodit běžně za prostituty, nejsou na to zralé. Také to souvisí s tím, že ženská sexualita je jiná než mužská," vysvětluje Janouchová.

Zatímco muži touží po tzv. rychlé sexualitě, která není citově ovlivněna, a přitom preferují aktivní a agresivní sexualitu, ženy mají větší potřebu vztahu než sexu, byť jejich sexualita je také agresivní, ovšem ve smyslu selektivity. "Ten rozdíl je patrný i v sexuální turistice," říká Kateřina Janouchová.

"Muži jezdí do Asie a berou sex úplně jinak než ženy, jež jezdí do Afrily a tam si kupují sex od mladých mužů. Muži zaplatí za sex a spokojeně odjedou. Ženy častěji berou ty muže do Evropy, zajistí jim tady pobyt, starají se oně. A také ženských sexuálních turistek není zdaleka tolik jako mužských turistů."

Prostituce je navíc založena na principu "muži, kteří mají peníze, si dělají, co chtějí, a ženy je uspokojují."

[1] Konrádová, Petra: "Je feminismus antisexuální?" 20.9.2007, Reflex, roč. 18, č. 38, s. 26

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář