Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy chtějí výsledek. Tím by politiku obohatily, myslí si komunální politička Nepeřová

1. 6. 2007

Je podle vás chyba, že je v politice tak málo žen? "Obecně mám pocit, že jsme praktičtější. Věci posouváme dopředu k praktickému výsledku. Už bývalá britská premiérka Thatcherová říkala: Chceš-li mít něco hezky řečeno, tak to svěř muži, když to chceš mít dobře učiněno, tak to svěř ženě ... Každé zevšeobecňování je ale složité. Ženy jsou ale cílevědomější. Ony nejednají pro jednání, ale chtějí nějaký výsledek. Tím by podle mne obohatily politiku ... Možná je to dáno tím, že takhle fungují rodiny. Ženy se snaží, aby věci fungovaly, aby se změnily k lepšímu. Muži naproti tomu mají rádi ten samotný proces, ten boj a výsledek už třeba nemusí být tak podstatný."

Zlepšilo by se to, kdyby strany musely vyčlenit na kandidátkách prostor pro ženy? "Vždycky jsem byla hrdě proti kvótám. Říkala jsem si, že nejsme méněcenné. My to dokážeme i bez toho. Ale teď si po svých zkušenostech myslím, že možná by někdy prospěly. Na druhou stranu nastavení kvót je obtížné a ke všemu mnoho žen do politiky ani nechce.

A jak je to s přístupem k ženám uvnitř jednotlivých politických stran? "Myslím si, že u malých stran či nezávislých sdruženích je to jiné než u těch velkých. Ty první dokonce hledají ženy a žádají je, aby kandidovaly. Dávají jim přední místa. U velkých stran je situace opačná. Ženy mají problém se prosadit. Důvody toho jsou různé."

Situace se prý začíná měnit. "Možná už nastupuje generace žen, pro kterou není problém prezentovat se v politice. Dokáží to skloubit s rodinou a prací. Možná i zázemí bude tolerantnější než tomu bylo u generace našich maminek.

Jaký je váš názor na feminismus? Byla jsem na mnoha besedách o feminismu. Spousta lidí říkala, že jsem feministka, přitom já jsem se ani v žádném hnutí nikdy neangažovala. Obecně si ale myslím, že zástupkyně něžného pohlaví mají bojovat o svá práva. Už jenom proto, že někdy stačí maličkost, třeba upozornit okolí."

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář