Jdi na obsah Jdi na menu
 


Karel Hvížďala: Feministky se významně podílejí na společenské změně

23. 8. 2007

Novinář a spisovatel Karel Hvížďala sepsal pro týdeník Respekt příspěvek na téma jak ženy proměňují politickou scénu. V textu se také zamýšlí nad novou generací feministek, nad tzv. "alfa-ženami", jež jsou protipólem k "alfa-mužům", tedy k mužům ve vůdčním postavení.

Hvížďala vyzvihuje roli dnešních ambiciózních žen, přitom uvádí, že v porovnání se svými matkami jsou pragmatičtější a ctižádostivější. Zřetelněji si jdou za svými cíli, často mají lepší vzdělání než muži a jsou samostatnější - už jenom proto, že manželství neberou jako instituci, která je má zabezpečit.

Ženy jsou připraveny na mocenský boj s muži

"Zatímco první generace feministek kolem roku 1900 bojovala za volební právo, druhá v šedesátých a sedmdesátých letech viděla ještě v mužích nepřátele, třetí generace feministek se snaží změnit společenské struktury, a tím se skutečně podílí na význačné změně společnosti," píše Karel Hvížďala.

Podle Hvížďali jsou dnešní ženy už připraveny na mocenský boj s muži. Jejich šance se totiž stále zvětšují: "Ve světě na špičkových postech již pracuje 22 procent žen, v EU 17, v Norsku přes 30, v Německu 15 a ve většině dalších zemích včetně Česka pod 10 procent," což je ale na druhou stranu stále spíše zanedbatelný počet. Karel Hvížďala parafrázuje výrok sociologa Klause Hurrelmanna, jenž tvrdí, že tento "vývoj bude mít i stinné stránky, protože jen asi 40 procent mužů je ochotno se s ženou podělit o domácí práce a výchovu dětí."

Přeci jen však už brzy může dojít ke změně - inspirací nám mohou být severské země, které už mají v otázkách rovnoprávnosti jasno. Jak se však zdá, populace v ostatních zemích si bude muset ještě nějakou dobu počkat. Jak poznamenává Karel Hvížďala, "budoucnost reprodukce naší civilizace je tedy přímo závislá na rovnováze rychlosti, se kterou se bude proměňovat struktura myšlení alfa-mužů a nárůst alfa-žen v lidské společnosti".

zdroj: Hvížďala, Karel. "Alfa-ženy", Respekt, 20.8.2007, roč. 18, č. 34, s. 28


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

karel hvížďala

(eva, 7. 4. 2008 16:03)

tento muž opět dokázal, že je jedním z mužů a žen, kteří používají mozek.. velmi si vás vážím.. a děkuji!!