Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hillary Clinton se zaměřuje na ženy. Neuškodí si?

25. 7. 2007

Prezidentská kampaň Hillary Clinton cílí na různé skupiny - zdravotní sestry, manažerky, menšiny, mladé ženy, matky a absolventky prestižní dívčí školy Wellesley, na níž kandidátka na americkou prezidentku sama studovala. Součástí volební kampaně je otevřená a intenzivní podpora americkým ženám a ideálům feminismu.

Není to ale taktická chyba? Vždyť Francouzce Ségolene Royal uškodil právě fakt, že se profilovala především jako prezidentka pro ženy. Mezi americkou a francouzskou společností jsou ale v tomto ohledu rozdíly. 

Jsem feministka a nestydím se za to

ObrazekHillary Clinton o sobě hrdě a otevřeně prohlašuje, že je feministka, prakticky od počátku, co zahájila svou politickou kariéru. Za to se jí také dostalo oficiální podpory od Mezinárodní organizace žen. Její výrok "ženská práva jsou lidská práva", pronesený v roce 1995, dodnes zaznívá po celém světě.

"Když se podíváte do slovníku, zjistíte, že slovo feminismus vystihuje osobu, která věří v rovné příležitosti pro ženy ve společnosti, v ekonomice a politickém procesu. A já jednoznačně věřím v rovnost žen," uvedla pro Washington Post.

Ženská síť jako předpoklad vítězství

Hillary Clinton dále zdůrazňuje, že to byly ženy, které se aktivně podílely na formování americké společnosti. Zapomínat se nesmí ani na ekonomické hodnoty, jež společnosti přinášejí. Navzdory pokroku, kterého ženy dosáhly, však stále čelí negativům, jež je i v dnešní moderní společnosti neustále znevýhodňují.

Platová nerovnost, diskriminace na pracovišti, to jsou stále problémy, s nimiž se musí (nejen) americké ženy potýkat. A právě to by chtěla kandidátka na prezidentku změnit. "Ženy vydělávají méně než muži, a to i tehdy, když vykonávají stejnou práci. Vydělá-li muž jeden americké dolar, pak žena dostane pouze 77 centů. Rozdíly se přitom ještě více prohlubují, pokud jde o menšiny, tedy ženy černé a hispánské. Ženská pracovní síla je ale stejně hodnotná, jako ta mužská," zdůrazňuje.

Okruh zájmů v případě zvolení americkou prezidentkou

posílit postavení střední třídy

poskytovat cenově dostupnou zdravotní péči, dosažitelnou pro všechny

zlepšit vnímání o USA ve světě

podpora rodičům a podpora péče o děti

bojovat za práva žen

důkladná vládní reforma

posílení demokratických principů americké společnosti

dodržet sliby válečným veteránům

ukončit válku v Iráku

zaměření na otázky globálního oteplování a ochrany životního prostředí

Součástí prezidentské volební kampaně Hillary Clinton je také projekt "Klub 44", který sdružuje všechny ženy, jež demokratické senátroce vyjadřují podporu, a aktivně se zapojují do prezidentské kampaně jako dobrovolnice. Vůbec poprvé mohly členky tohoto klubu vyjádřit senátorce svou přízeň v pondělí 23.7.2007, na prvním velkém oficiálním setkání.

Zaměření na ženy jako taktická chyba?

Experti a expertky však Hillary Clinton již dříve varovali, a to v souvislosti se Ségolenen Royal, jež ve francouzských prezidentských volbách neuspěla. Jedním z důvodů prý byla skutečnost, že hledala podporu především mezi ženskými voličkami a stylizovala se do role kandidátky všech žen.

Přestože by to měly být především ženy, které začnou usilovat o jejich větší zastoupení mezi političkami a prezidentkami, je důležité si uvědomit, že jde o veřejný úřad, tedy o post vykonávaný v zájmu můžu i žen.

Otevřená a výhradní podpora ženám však může spíše uškodit - na jedné straně hrozí ztráta mužských voličů, jenž se s ženskou strategií často nedokáží identifikovat. Na druhé ale i ztráta voliček, zejména těch, jež odmítají fakt, že by měly být zvýhodňovány jen proto, že jsou ženami.

Obrazek

Síla ženských hlasů

Na druhou stranu - mezi americkou a francouzskou společností panují v souvislosti s ženskými právy a postavením žen rozdíly, byť emancipační tendence a feministické hnutí sehrály v obou z nich rozhodující roli. Američané a Američanky ovšem feminismus nevnímají s tak pejorativním nádechem, jako například česká, respektive evropská společnost.

Navíc, o ženské hlasy se v amerických prezidentských volbách poslední dobou vede velký boj. Podle průzkumu volebního týmu Hillary Cliton, by se počet žen-voliček, podporujících demokratickou kandidátku, mohl v primárkách přiblížit k 60 procentům. 

Získat na svou stranu více žen se demokratům povedlo v roce 2000. Tehdy si Al Gore připsal 54 % ženských hlasů - protikandidát George Bush získal o 13 % méně. O čtyři roky později se už počet volících žen vyrovnal (demokratický kandidát John Kerry 51 %, George Bush 48 %). A to právě proto, že oba volební týmy objevily sílu ženských hlasů.

Fakt, že demokratickou kandidátkou je silná a úspěšná žena, tedy jedna z těch, na jejichž hlasy se volební týmy zaměřují, by tak nakonec mohl být tím nejdůležitějším, co nakonec rozhodne.

Ženy podporují Hillary Clinton, protože ...

  • Hillary Clinton je připravena stát se prezidentkou - má velké zkušenosti, sílu a oplývá zdravým rozumem. Zaměří se na zdravotní péči pro všechny, růst americké ekonomiky a ukončí válku v Iráku.
  • Hillary Clinton je nejschopnější ze všech prezidentských kandidátů Spojených států amerických. Nyní je připravena pořádně se do toho vložit a začít velet.
  • Hillary se doposud setkala s více než 82 světovými lídry a lídryněmi a více než 30 let se zabývá politickými záležitostmi spojenými s rodinnými záležitostmi, dětmi a ženami. Hillary ví, že USA jsou silnější a ve větším bezpečí, pokud mají spojence, a nikoliv nepřátele. Podaří se jí opětovně vybudovat světový respekt vůči Americe, a najde spojence pro vzájemnou spolupráci.

Vyloženě na ženy cílila celá řada kandidátů na americký prezidentský post, nikdo z nich ale doposud nevytvořil tak precizní ženskou síť, jako Hillary Clinton. Americká média navíc zdůrazňují, že ještě žádný prezidentský kandidát nezačal s přípravou na finální část kampaně tak brzy, jako právě demokratická kandidátka. Hillary Clinton navíc zaměstnává půl roku před zahájením primárek šest žen, zatímco její největší rival, bývalý senátor John Edwards, pouze jednu.

Klára Zelenková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář