Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lucie Talmanová: Skloubit mateřství a práci je v realitě těžší

29. 9. 2007

V sobotním vydání Lidových novin se objevil rozhovor s Lucií Talmanovou. Kromě otázek dotýkajících se soukromých záležitostí se rozhovor stočil také na postavení žen a mužů, feminismus a skloubení práce s péčí o dítě.

Místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová říká, že se tváříme jako moderní společnost a přitom to stále vypadá, jako bychom žili v 19. století. "Přes veškeré proklamace je žena pořád považována za toho, kdo patří k plotně. Ten druhý extrém je zase brán jako ultraemancipovaný feministický pohled. A to je strašně špatně, protože takhle černobílé to určitě není. Ty dvě polohy ženy nejsou plotna - feministka. Mezitím je přece obrovské množství možností pro ženu i pro muže."

Feministka vs. machista?

Autorka rozhovoru ale dodává, že Lucie Talmanová určitě nění tou, která by byla plotna. "Vyprovokována posledním rokem života jsem už blízko feministky. Ale nechávám si i kus té plotny. Můj pohled na svět se zfeminizoval, ale pořád ještě umím vařit." 

Pak se nabízí otázka, jak lze feministický postoj uplatňovat vedle partnera Mirka Topolánka, který je známý svým machistickým přístupem - vždyť ODS po posledních volbách ženám nepřála, jeho výrok u příležitosti zahájení Roku rovných příležitostí pro všechny dokonce rozhněval Evropskou ženskou lobby a celou řadu ženských organizací. "Myslím, že se to nevylučuje. Rozhodně se kvůli tomu nehádáme," říká Lucie Talmannová.

Muž odborník, žena amatérka

Zřejmě proto, že si tento postoj nepřenáší domů. Jakmile se však dostane na jejího partnera, už ze svých názorů slevuje. "Není to tak, že bych byla radikální feministka, ale za ten poslední třičtvrtěrok jsem bojovala proti předsudkům, o kterých bych ani netušila, že ještě v naší společnosti můžou existovat."

Mluví-li Lucie Talmannová o postavení mužů a žen, pak upozorňuje na tradiční nešvar soudobé společnosti. A sice na fakt, že ženy a muži se nehodnotí stejně ani v případě, kdy vykonávají stejnou profesi. Jako příklad poslouží otázky spojené s vybudováním americké radarové základny v ČR. "Bylo mi řečeno, že radar není téma, kterému by se žena měla věnovat. To mi tedy přišlo legrační, protože jde o téma, které se dotýká deseti milionů obyvatel téhle země. Vždyť se to řeší všude, ve školách, v rodinách."

Rodina a práce - těžší, než se zdálo

Před porodem Lucie Talmanová prohlašovala, že na mateřskou/rodičovskou dovolenou nenastoupí - povinnosti související s postem místopředsedkyně poslanecké sněmovny byla odhodlaná i nadále vykonávat. Skloubit mateřství s prací se jí ale nakonec zdá složitější, než si původně myslela. "Já nevím, jestli sama dokážu to, o čem jsem si původně myslela, že je jednodušší, než jak se teď ukazuje - tedy skloubit mateřství s politikou. Pořád ještě si myslím, že to jde, ale jednoduché to není. Především bude záležet na tom, aby tím netrpěl můj syn."

A to Lucie Talmanová nepatří mezi ženy, které musí řešit např. tíživou finanční situaci, jež brání v tom, aby si rodina pořídila chůvu, pakliže nemá jiné možnosti. Bariéry ve skloubení práce a péče o dítě spatřuje spíše v jakémsi osobním bloku. "Zjistila jsem, že požádat svého kolegu, zda by nebyl tak laskav a u toho pultíku, odkud řídím sněmovnu, mě nevystřídal, protože musím kojit, je věc, která se mi vyslovuje velmi složitě. A strašně se stydím, když takovou věc mám říct."

zdroj: Kalenská, Renata. "Žádný zločin jsem nespáchala", 29.9.2007, LN, roč. 20, č. 227, s. 1 - rubrika Relax

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Může feministka dělat byznys?

(Agentka.cz, 7. 12. 2008 20:56)

Začalo to vcelku nevinně. Na jednom známém internetovém diskuzním fóru jsem použila oslovení "Dobrý den, pánové a dámy...". Ihned se ohradil jeden z tamních přispěvatelů, že prý správně by dámy mělý být na prvním místě, tedy "Dobrý den, dámy a pánové". O tom bych si dovolila pochybovat. 

V dnešní době, kdy se internet stává médiem číslo jedna, se ukazuje více jak kdy před tím, že žena svoji tradičně silnou pozici ve společnosti dále posiluje. Říkáme přeci "ta internetová stránka", "ta adresa" či "ta doména". Toto jsou všechno velmi elegantní názvy, na rozdíl od provinciálního "ten server", či lakonického "programovací jazyk". Z tohoto důvodu je tedy třeba se na muže více zaměřit a pomoci jim vyřešit, a doufejme, že i překonat, tuto jejich krizi identity. 

Jako rozumé řešení se jeví, a dámy budou jistě souhlasit, posílení zastoupení žen ve vedoucích pozicích firem. Tím podřízeným mužům na pracovišti podáme pomocnou ruku a společně nalezneme možnosti jejich uplatnění do budoucna. Neboť jak známo, žena v pracovním kolektivu zastává jednotící roli. Navíc většina seriózních žen dokáže dokonce i mávnout rukou nad nějakým tím harašmentem. 

Nezapomínejme tedy, že ženy jsou pro muže na pracovišti ochotny udělat mnoho. Proto jsou pro byznys tak přínosné. Dejme jim prostor!

proti stereotypům

(eva, 7. 4. 2008 16:01)

stydím se takovou věc říct?? aby netrpěl můj syn?? a co na to pan manžel - jak ten se k tomu bude stavit??? ona je proti stereotypům, ale jen o tom mluví.....

vaření a feminismus

(eva, 7. 4. 2008 15:59)

kateřino - tak přesně tohle sem chtěla napsat!! každopádně - umím vařit a umím si i opravit televizi.. (Inteligentní žena bych používala v jiném případě..)

feministka

(Kateřina, 2. 11. 2007 14:28)

Považuji se za feministku a nechápu proč by měl někdo pochybovat o tom, jestli umím zároveň i vařit. Paní Talmanová je jedna z těch žen, co se bojí říct že je feministka, aby se snad neznelíbila mužům, hlavně tomu svému. Myslela jsem si že tak inteligentní žena má větší sebevědomí...