Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mužský pohled na nedostatek žen v politice

20. 4. 2007

Pak přichází obvyklá zmínka o tom, že od listopadu 1989 žádná žena-politička nepřišla s koncepcí, která by ovlivnila naše životy. A jak by nějaký návrh mohla prosadit, když kromě známých tváří, jako je Petra Buzková, Hana Marvanová, Miroslava Němcová, Jaroslava Moserová ... žádné rozhodující politické posty ženy nezastávaly? Zmíněné političky navíc často hovořily o tom, že v prosazování návrhů a obecně v jakémkoliv politickém jednání, jim vždy bránila skutečnost, že jsou ženy, což jim muži-politici dávali neustále najevo ...

Na závěr zbývá ještě doplnit další perlu autora příspěvku: "Ženy to mají ve špičkové politice lehčí než muži, stejně jako to má lehčí studentka strojní průmyslovky ve třídě plné chlapců". Ženy údajné této skutečnosti zneužívají ve svůj prospěch. Navzdory tomu se ale Karel Škrabal zasazuje o zavedení kvót na počty političek ...

(kz)

Kvóty na počty političek? Pomohou celé republice

Žen je v tuzemské politice zoufale málo. Podle často opakovaných tvrzení je to prý proto, že chlapi je dusí a nechtějí pustit ty šikovné nahoru, k moci. Následně nato se míní, že ženy to mají v politice těžší. Ač jsem osobně nepolíben jakýmkoli vnitrostranickým mechanismem, myslím si, že je to jinak. Žen je v politice málo, protože málo se jich na politiku dalo. Proč? S politikou se začíná vždy jako s koníčkem, až pak je z ní někdy profese. A ženy pěstují koníčky méně než muži, to je vidět na první pohled, ať jde o jakékoli hobby. "Kdy to máme dělat?" řekly by. Znáte to: děti, rodina, úklid, vaření, podpora manžela...
Naopak ženy, které se již na politickou dráhu vydaly, to na ní mají lehčí než muži. Právě proto, že nemají takovou konkurenci.
Mít kandidátku či vedení strany sestavené jen z mužů je dnes už hloupé i těm nejzatvrzelejším machopolitikům. A tak se tam doplní nějaká ta žena. Většinou na své mužské okolí nemá a je v jeho vleku. Ruku na srdce, až na pár výjimek (Petra Buzková, Hana Marvanová, Jaroslava Moserová) silných a vlivných osobností ženského pohlaví naše politika od listopadu 1989 moc nevyprodukovala. Která žena-politička přišla za posledních 15 let s nějakou koncepcí, jež ovlivnila naše životy? Ani jedna.
Ženy to mají ve špičkové politice lehčí než muži, stejně jako to má lehčí studentka strojní průmyslovky ve třídě plné chlapců. Myslím, že současné političky jsou si toho vědomy a za pomoci svých ženských zbraní své "rodové vzácnosti" využívají. Proč by stály o další konkurentky?
Je potřeba dostat více žen do politiky. Už i ČSSD přišla na to, že dělat politiku jenom s namyšleným bossem v čele nestačí. O přísun mladé krve se politické strany starají nebo chtějí starat. Stejně tak muži v předsednictvech brzy pochopí, že více žen na kandidátkách jim při oslovování voliček i voličů jen prospěje. Právě pro ně bude nejvýhodnější, když se objeví kvóty na počty žen v politice. Ať už to bude pravidlo vnitrostranické, nebo dokonce zákon. Povinnost mít na kandidátce určitý počet žen bude inspirovat k jejich hledání a přilákání. Strany se budou samy snažit být pro adeptky politiky přitažlivé jak svým programem a prioritami, tak vnitrostranickými pravidly a kulturou.
Volání po pevných kvótách na počty političek v Česku není folklorem radikálních feministek, které si chtějí ulehčit cestu k moci.
Ty jsou tak aktivní a neodbytné, že si tu cestu dokážou proklestit samy bez legislativních pomůcek. Je to hlavně šance, jak se dostat ze začarovaného kruhu a pustit do naší zatuchlé politiky trochu svěžího vánku. Co na tom, že bude v sukních.

***
Ženy: šance, jak provětrat naši politiku trochou svěžího vánku

KAREL ŠKRABAL, vedoucí brněnské redakce MF DNES