Jdi na obsah Jdi na menu
 


Už rok po promoci berou muži o pětinu více než ženy

2. 5. 2007
... Diskriminace je podle ní nejlépe vidět hned v prvním roce po skončení školy, kdy muži ve stejném oboru a se stejným vzděláním berou vyšší platy než ženy. Například matematici jsou na tom v USA s platem o 24 procent lépe než matematičky a podobné je to i s výdělky biologů v porovnání s odměnami bioložek.

Ženy mají nižší platy i přesto, že si podle výsledků amerického průzkumu vedou lépe při studiu a z vysokých škol vycházejí s lepším studijním průměrem než muži.
Ze všeho ovšem autorky neobviňují jen cílenou diskriminaci. Podle nich si za nižší platy mohou z velké části samy ženy, které se podhodnocují a nedostatečně se o své peníze "berou".
V Česku podobná srovnávací studie zaměřená na mzdové rozdíly po určité odpracované době neexistuje.
Podle zkoumání statistiků z roku 2005 však platí, že muži berou v průměru zhruba o čtvrtinu více než ženy. Studie Gender Studies dodává, že ženy mají nižší plat než muži i na stejných pozicích uvnitř jedné firmy. Zaostávají až o 12 procent.

***
Ženy versus muži
Mezera mezi platy mužů a žen se objevuje již rok po ukončení vysoké školy. Žena si v té době vydělá 80 procent platu muže. Deset let poté vydělávají ženy 69 procent toho, kolik mají jejich mužské protějšky. Pokud se odečtou vlivy jako odpracované hodiny či ženské obory s nižšími mzdami, zůstane rozdíl pět procent rok po promoci a 12 procent po deseti letech.

(MF DNES)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář