Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přílohy MF DNES ovládly ženy. Změní se něco?

6. 5. 2007

... Stávající rozložení sil může podpořit (nebo naopak vyvrátit) tvrzení, že je to právě převaha novinářů, která rozhoduje o tom, že tuzemské deníky zpracovávají náměty "mužským pohledem" a že se dostatečně nevěnují ženskému zpravodajství.

Dostatečný počet žen-novinářek a především obsazení dvou rozhodujících postů (vedoucí tematických příloh a hlavní editorka), dává ženám značnou pravomoc k tomu, aby se pokusily o přetvoření stávajícího mediálního obrazu ženského pohlaví.

Koneckonců příloha Zaměstnání už více než rok publikuje seriál "Kariéra v. rodina", prostor dostávají náměty pracujících matek, tematika úspěšných žen nebo platové diskriminace, ale i citace představitelek různých sdružení (např. Gender studies, Fórum 50 %). K obratu došlo prakticky ihned poté, co bylo vedení příloh svěřeno do rukou právě Lenky Vichnarové (v roce 2005). 

Kromě přílohy Zdraví ale ty ostatní nenabízejí příliš prostoru pro to, aby se v nich objevovala výhradně ženská tematika. To ovšem mohou novináři a novinářky nahradit tím, že budou ve větší míře oslovovat ženy-odbornice (např. přílohy Peníze a Hi-tech jsou pro tyto účely ideální). Převaha, či alespoň zvýšený počet ženských citací, by pak mohl vést k tomu, že veřejnost si určité profese (vědecká sféra, ekonomika) přestane spojovat výhradně s mužským pohlavím - a právě to je jedna z cest, jak odstranit diskriminační prezentaci žen v rámci tuzemských periodik.

Klára Zelenková

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář