Jdi na obsah Jdi na menu
 


První irská žena, která přivedla svou firmu na burzu ...

4. 6. 2007

... Částku, za kterou koupila 75 procent malé firmy na hledání hlavně talentů pro technické obory, prozradit nechtěla. Ale je to prý lepší než startovat z nuly a bez kontaktů. Čtvrtinu firmy nechali nynějšímu managementu, aby ji dál dobře spravovali.

Poslední tři roky její firma s 300 vlastními lidmi a 3000 zaměstnanci na snížené úvazky zvedá obrat pokaždé o 40 procent a zisk ještě rychleji. Cena akcií firmy vzrostla za pět let o těžko uvěřitelných 2244 procent. Podle časopisu Business Week je to jedna z 500 nejrychleji rostoucích firem na světě. 

Heraty rozjela svou kariéru kdysi v další irské personální agentuře, která v Česku působí také, v Graftonu. "Ale dělali jsme veškeré obory a já jsem se chtěla specializovat, tak jsem rozjela vlastní agenturu pro technologické obory. Po vstupu na burzu jsme se začali věnovat i dalším oborům jako zdravotnictví, účetnictví nebo finance. Ale 30 procent našeho byznysu je pořád v technologiích. Specializace je důležitá. Musíte poznat celý sektor, všechny firmy a lidi a pak můžete přesně doporučit," říká. Irka má s Čechy ještě další společný byznys. Po otevření pracovního trhu jich už několik desítek zaměstnala v Irsku.

Mluví o tom, že s nimi udělala výborné zkušenosti a že irská vláda byla chytrá, když pracovní trh nově příchozím lidem z EU otevřela. V Irsku pracuje legálně 12 procent cizinců z 51 zemí. "Kdyby nedošlo k otevření trhu, vůbec bychom nezažili takový ekonomický růst, jaký máme!" poznamenává.

Její názor má v Irsku velkou váhu. Kromě toho, že je v představenstvu Anglo Irish Bank a polostátní energetické společnosti, je taky ve vládní radě pro firmy a vědu a má vliv i na irské školství. Šla i tam, kam se jiní příliš neodvažují, mezi postižené. "Zaměstnáváme podle schopností a ne podle handicapů," podotkne majitelka firmy.

Kdo je Anna Heraty

Irská majitelka personální agentury Cpl Resources. Co si myslí o Češích jediná žena mezi finalisty o titul Světový podnikatel roku? "Jediné, co se dá Čechům vytknout a co se snažíme vysvětlit, je nedostatek podnikatelského ducha. Udělají výborně svou práci, ale raději budou zaměstnanci, než přemýšlet z pohledu firmy," konstatuje irská podnikatelka, která letos koupila personální agenturu také v Česku a byla první ženou, která v Irsku přivedla svou firmu na burzu.

(MF DNES)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář