Jdi na obsah Jdi na menu
 


Změní kandidátka na francouzskou prezidentku postavení žen?

18. 4. 2007

Co je však pozoruhodné - autor si všímá tradiční stereotypizace, když uvádí, že "machistický přístup se projevuje i v současné volební kampani". Pokud totiž novináři popisují její vystoupení, nezaměřují se na obsah samotného meetingu, ale na hodnocení vzhledu a aktuálního ošacení. U mužských protějšků se však o ošacení a podobné záležitosti nezajímají.

Tomáš Nídr (autor příspěvku) připomíná i další odlišnosti - vrací se k oznámení kandidatury před rokem, když Ségolene Royale dostala od stranického kolegu zlomyslnou otázku "a kdo se teď bude starat o děti?"

Socialistická kandidátka Ségolene Royal ženám slibuje, že v případě vítězství se zasadí o jejich skutečnou rovnoprávnost. Dojem, že je pouze kandidátkou pro ženy, je ovšem mylný. Vždyť to byla právě Royal, která se, jakožto ministryně pro rodinné záležitosti, zasadilo o dvoutýdenní otcovskou dovolenou po porodu dítěte. 

V předvolebních průzkumech prozatím vede pravicový kandidát Nicolas Sarkozy, a co je přitom pozoruhodné, volilo by ho 30 procent žen. Případné vítězství Ségolene Royal by bylo průlomové nejen z pohledu francouzské historie, ale pomohlo by ženám v politice také v dalších zemích. První kolo voleb proběhne už tuto neděli.