Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt zakázal ženskou obřízku

30. 6. 2007

Egyptské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že zavádí úplný zákaz ženské obřízky. Doposud zákon povoloval obřízku pouze ze zdravotních důvodů, to ale bylo často zneužíváno. Podporu tomuto kroku vyjádřili i církevní představitelé, když uvedli, že tato praktika nemá oporu v Koránu ani Bibli.

Ženská obřízka je stále běžná v muslimských i křesťanských rodinách - na základě rozhodnutí rodiny ji dívky musí podstoupit proto, aby se uchránila jejich neposkvrněnost. Často však obřízka vede k velkému poškození pohlavních orgánů, psychické újmě a zdravotním problémům, protože ji provádí lékařsky nevyškolený personál, navíc při nevyhovujících hygienických podmínkách. 

Ženská obřízka - neskutečné utrpení

Dívky kvůli obřízce neskutečně trpí, a to jak při provádění samotného zákroku (nepoužívají se žádná anestetika), tak hlavně po něm - nesmírně bolestivými se stávají sex, močení, menstruace a samozřejmě porod, při kterém obřezané dívky často umírají.

Obřízku musí v muslimským zemích podstoupit zpravidla už desetileté dívky. Podle odhadů ročně podstoupí nelegální obřízku na dva miliony z nich. Vlivem nedostatečných hygienických podmínek a nevyškoleností žen, které obřízku provádějí, většina dívek umírá kvůli vykrvácení nebo zanesení infekce.

Obřízka se považuje za jednu z forem násilí na ženách - krok Egypta je tak v tomto ohledu zásadní.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

komentář

(SAAVIK, 12. 5. 2009 21:47)

Souhlasím s tím,že je to nesmyls.Ale obávám se,že ještě hodně,hodně dlouho se ho nepodaří vymítit.Prostě proto,že rodiče se bojí,že pkud jejich dcera nebude obřezaná,tak se nevdá.Pro muže je totiž to,že je dívka obřezaná jakousi zárukou,že je též panna.A tudíž on bude ten oprvní a jediný.Občas mám pocit,že Arabové trpí doslova deflorační mánií.Bohužel si tento nesmyslný zvyk přenesli i do Evropy.Např.do Německa.Alláhu,no nazdar...

NESMYSL

(MICHAELA, 9. 3. 2009 15:54)

NECHÁPU KDO TO MOHL VYMISLET, TAKOVÝ NESMYSL!PODLE MĚ TO VYMYSLEL NĚKDO KDO TO NEMÁ V HLAVĚ V POŘÁDKU. TO JE PŘECE ABSOLUTNÍ NESYSL,CHLAPŮM PŘECE TAKY NIC NEŘEŽOU, JEN PROTOŽE SI NEKDO MYSLÍ ŽE TO PREJ KÁŽE JEJICH BŮH.CO JÁ VÍM,TAK NIKDE NENÍ DOKÁZÁNO ŽE JE TO VŮLE TOHO POTRHLÍHO BOHA.JÁ NEVJEŘÍM TOMU ŽE BY BŮH CHTĚL ABY ŽENY TRPĚLI.AT SI TO TAK VYZKUSEJ CHLAPY.PAK BY ZMĚNILI NÁZOR.JÁ SAMA BYCH VŽIVOTĚ NIC TAKOVÝHO NEPODSTOUPILA.

islam je píča

(elizabeth, 11. 8. 2008 20:12)

co je to za ptakovinu že si ženy nemužou dělat obřízky no a co je to zakazany a jste debilove

ISLÁM JE HNUS

(JULIE, 13. 6. 2008 12:24)

CO MAJ TY CHLAPY V HLAVĚ ŽE MUSÍ MÍT OBŘEZANÝ ŽENY ABY JIM BYLY VĚRNÝ?ABY SEX BYL BOLESTIVÝ?PROČ?PROČ MAJÍ ŽENY TRPĚT KVŮLI TUPÝM A ZLÝM CHLAPŮM?NENÁVIDÍM ISLÁM A VŠECHNY JEHO KRUTÝ A OMEZENÝ PRAKTIKY

Nedodržení

(Marie Váňová, 29. 2. 2008 15:56)

Jednoho dne jsem čekala na denní tis na jedné straně byl dost dlouhý článek i když nerada čtu přečetla jsem ho ale stejně ten zákoník nedodržují...