Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turecké aktivistky odmítají novou podobu ústavy

10. 10. 2007

Více než 80 ženských spolků protestuje proti novému návrhu ústavy, o jejímž přijetí jedná Turecko. Podle zástupkyň tureckých spolků nový návrh vrhá zemi o několik let zpět - zejména v otázkách rovnosti mezi pohlavími jde o značný zpátečnický krok. V případě schválení ústavy v této verzi by totiž ženy byly definovány jako ty "zranitelné, které potřebují ochranu". To by pak v konečném součtu znamenalo plnou závislost na mužích - manželé by mohli svým ženám zakazovat např. chození do práce, a to právě proto, že dle ustanovení v ústavě by potřebovaly zvláštní ochranu.

Rovnost pro všechny? V praxi jen pro některé!

Nová podoba ústavy prý reflektuje hodnoty a potřeby všech skupin žijících v Turecku. Jak ale upozorňují ženské spolky, její přijetí by znamenalo návrat k tradičnímu smýšlení, což by na Turecko vrhlo negativní světlo. Už tak patří k zemím, které se rovným postavením mužů a žen rozhodně nemohou chlubit.

Stávající turecká ústava platí od vojenského převratu před 27 lety, vládu zavazuje k tomu, aby dodržovala rovnost pro všechny. Právě o toto znění tehdy ženské organizace usilovně bojovaly, stejně jako o přeměně občanského zákoníku, který vláda po nátlaku reformovala před pěti lety. Z ustanovení tak zmizela formule o tom, že muž je hlavou rodiny a že žena může chodit do práce pouze tehdy, když jí to manžel dovolí. Přijetí ústavy v novém znění by tak potřelo všechny zásluhy, o něž turecké ženy bojovaly.

Turecké ženy nepotřebují zvláštní ochranu

Turecká ženská aktivistka Selen Lermioglu uvedla, že Turecko je stále založeno na tradicích patriarchátu, což případné přijetí nového návrhu ústavy jen potvrdí. Podle jejích slov ale turecké ženy nepotřebují zvláštní ochranu, nýbrž prosazení rovnosti. "Pokud jsou všechny zákony a dokonce i ústava připravovány v tomto duchu, bude to mít opravdu špatný dopad."

Ženské spolky chtějí diskuzí o podoby nové ústavy přimět představitelé k tomu, aby ženy získaly více práv - zmiňují také zavedení prozatímních kvót, které by zamezily diskriminaci žen ve všech oblastech. Přitom argumentují, že právě tohle je jediná možná cesta, jak změnit myšlení lidí. A tím i změnit obraz o celém Turecku. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář