Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy mohou sehrát v mírovém procesu na Blízkém východě důležitou roli

6. 6. 2007

... Cipi Livni do Vídně přicestovala z Prahy po setkání se svým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Na konferenci pak prohlásila, že její země je ochotna se vstřícnými Palestinci se dorozumět a vytvořit tak tlak proti extremistům. Na otázku, co říká současné beznadějné situaci v izraelsko-palestinském konfliktu, konstatovala, že Izrael v současné době prochází frustrací. Izrael v zájmu míru opustil území pásma Gazy, což se mělo stát testem pro možnost začátku palestinského státu. Místo toho jsme byli odměněni teroristickou sítí. "Nevěřím však ve stagnaci a chceme najít s umírněnými Palestinci cestu. Snažíme se využít každé příležitosti nastolit mírový proces s Palestinci, aby se stali našimi sousedy".

Čtyřicetiosmiletá politička, která usiluje o získání premiérského křesla, pak vyslovila přesvědčení, že právě ženy, pokud jde o mírový proces, mohou sehrát úlohu při výchově příštích generací. Proto by také bylo dobré, kdyby více žen zaujalo vedoucí politické pozice v arabském světě.

Hanan Ashravi, palestinská poslankyně a bývalá ministryně osvěty, se i ve Vídni znovu ukázala jako odvážná bojovnice za práva žen. Upozornila, že je velkou výzvou být ženou v patriarchálním světě, ve kterém vládnou těžce vyzbrojení muži. "Není to lehký problém, ale dá se překonat, když jsme dost tvrdošíjné a trváme na vlastních principech, nenecháme se otřást a uhájíme si vlastní duševní zdraví". Velmi těžké je to však nyní v okamžiku, kdy nastaly ozbrojené rozbroje mezi Fatahem a Hamasem. Za této situace bohužel nikdo nemůže zvítězit, a pokud to bude tak pokračovat, zaplatí to palestinský lid stále se zhoršující situací.

Palestinská politička vidí možnost východiska z krize, pokud by se podařilo vytvořit nezávislou vládu. K tomu je nutný buď minimální konsensus nebo vyvolání nových voleb. Nevěří však, že by je Hamas mohl vyhrát, proto lepším řešením by byla reformovaná strana Fatah, nebo vytvoření skutečného pluralitního politického systému. Sama vytvořila proto stranu nazvanou Třetí cesta s cílem dosáhnout konce izraelské okupace a vytvoření dvou nezávislých států Palestiny a Izraele. Paralelně přitom Ashravi bojuje stále za ženská práva. Setkání se Cipi Livniovou je přitom samozřejmostí.

Vídeňská ženská konference se soustředila na tři tématické okruhy:

- ženy a média,

- ženy, hospodářství, vzdělání a výchova

- ženy a občanská společnost,

... které byly inspirovány připraveným dokumentem arabských zemí "Arab Human Development Report". Na tiskové konferenci mohla rakouská ministryně zahraničí Ursula Plessnik konstatovat, že její původní záměr vytvořit nové prostory pro dialog byl splněn. Ukázala, že i když šlo o "premiéru a experiment," stala se východiskem nové formy vzájemného setkání. Obavy, že konání konference ve Vídni může být ohroženo demonstracemi, se nakonec ukázaly liché. Nasazených pět set policistů na její ochranu mnohonásobně převyšovalo malou skupinku demonstrujících aktivistů. Ve večerních hodinách mohla být proto všechna bezpečnostní opatření odvolána.

(Chird Seemann, Britské listy)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář