Jdi na obsah Jdi na menu
 


Teherán stále trvá na striktním odívání žen i mužů

28. 7. 2007

Obrazek

Volně uvázaný pestrobarevný šátek, výrazné nalíčení, obarvené vlasy, moderní sluneční brýle, oblečení podle posledních trendů, které tvaruje ženskou postavu. Netradiční mužský účes a extravagentní oblečení. Takhle nějak to poslední dobou vypadá v teheránských ulicích. A to navzdory tomu, že tamní vláda zpřísnila normy týkající se oblékání už letos v dubnu. To proto, aby především umravnila ženy a vymýtila "západní" styl.

Tisíce varování, desítky zatčených

Jak se však zdá, varování se minulo účinkem. O tři měsíce později se situace v teheránských ulicích změnila jen nepatrně. Policie se proto rozhodla rázně zakročit. Statistiky hovoří jasně - doposud bylo vydáno na tisíce varování, desítky nevhodně ustrojených už byly zatčeny. Vláda trvá na striktním dodržování vládního nařízení, a to navzdory protestům a demonstracím.

Obrazek

Návrat k islámským tradicím

Zpřísněné normy přikazují ženám, aby nosily pouze tradiční islámské oblečení, které zakrývá vlasy a křivky ženského těla, včetně předloktí a nohou až po kotníky. Z šatníku je potřeba vyřadit příliš krátké šortky a sukně, šátek nesmí být uvázán volně. Ženy se navíc mají vyhnout flirtování s mladíky přímo na ulici, zakazuje se také vyzývavé usmívání na kolemjdoucí mladíky.

Málokterá íránská žena se ale poslední dobou odObrazekívá dle striktních islámských tradic. Přestože v Íránu nenajdete ženu s hlubokým výstřihem ani minisukní, odívání žen i dívek se poslední dobou značně změnilo. Černé a tmavě modré šátky nahradily veselé barvy a pestré vzory, místo kalhot přišly do módy džíny. Rok od roku jsou šaty Íránek přiléhavější a kratší. Některé ženy navíc mají šátek uvázaný velmi volně a ležérně.

Policie ale nedohlíží jen na ženy - příliš extravagantní mužské oblečení je také nepřípustné. Muž si nemůže vyjít ani v moderním účesu, triku bez rukávů nebo v kraťasech západních módních značek.

Poprvé varování, podruhé ...

ObrazekTeheránská policie se tak kvůli vládnímu nařízení zaměřila na neislámsky oblečené dívky, ženy i muže. Jsou-li přistiženi v nevhodném oblečení poprvé, dostanou od policistů varování a pokyny, jak se správně odívat. Jejich jméno je ale už umístěno na "listinu hamby".

To napodruhé už musí před soud, který "hříšníkům" udělí pokutu. Nařídit ale může dokonce i veřejné bičování, které je v islámských krajích považováno za velkou potupu a ponížení. Konečným trestem je také uvěznění, a to až na dobu pěti let.

Povinností zadržených mužů i žen je navíc sdělit, kde si nevhodné oblečení zakoupili nebo kde byli ostříháni. Takové obchody a kadeřnictví pak jsou ihned uzavřeny. Prodej jiné než tradiční islámské módy se totiž trestá stejně, jako její nošení.

(kz)

Zdroj foto: iranian.com

Tradičně oblečená žena dbá pod dohledem policisty na striktní dodržování nařízení - zákony islámu se v Teheránu prostě musí dodržovat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář