Jdi na obsah Jdi na menu
 


Britské muslimky mají zastavit extremisty

4. 8. 2007

Členka kabinetu Gordona Browna, Hazel Blears, chce posílit roli žen v britských mešitách, a zapojit je do boje proti extremismu.

"Nevěřím, že muži mohou mluvit za ženy. Pohled žen by měl být součástí diskuze, protože mají velký vliv na mladé muže uvnitř jejich komunity," vysvětluje Blears.

Podle návrhu Hazel Blears by ženy měly přesvědčit mladé muslimy-muže, aby se zdrželi extremismu a nezabývali se radikálními myšlenkami islámu. Spolu s tím by měly působit také na další ženy a mládež obecně.

To by mohlo nastat za předpokladu, že do řídících výborů jednotlivých mešit bude jmenováno více žen. "Nechci vedení mešit striktně říkat, co mají dělat. Ale tito muži by měli pamatovat na to, že existují ženy, které se chtějí vymanit z pasivní role a usilují o to, aby byly považovány za součást společenství. A právě takové ženy chceme podporovat."

Návrh Hazel Blears je součástí kabinetního programu, jehož cílem je bojovat s narůstajícími extremistickými projevy. Posílení vlivu žen má své opodstatnění: Mešity ve Velké Británii často slouží k výcviku extremistů, a jsou místem, kde dochází k plánování teroristických útoků. Muslimští muži ale na posílení role žen v mešitách jen stěží přistoupí, vzhledem k tomu, jaké postavení ve společnosti muslimským ženám obecně přisuzují. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář