Jdi na obsah Jdi na menu
 


Násilí na muslimských ženách: Smrt ve jménu víry i mužské volby

14. 6. 2007

Vraždy ve jménu cti, vraždy kvůli tomu, že si dívka odmítá vzít předem vybraného muže, vraždy proto, že žena dle mínění mužů "zostudila" celou rodinu - to je zvyk islámu, s jehož "realizací" se poslední dobou setkáváme také v Evropě. Muslimské ženy se stávají obětí (pro nás) nesmyslných obvinění stále častěji. Ať už je to kvůli snahám vést moderní život, emancipačním tendencím, výběru jiného partnera nebo proto, že ženy jsou znásilněny, to všechno je považováno za zostuzení rodiny. A to je prohřešek, který se dle islámského práva musí trestat.

"Vykonavateli" práva dle islámského výkladu přitom nejsou soudy nebo jiné odpovědné orgány, nýbrž mužští členové rodiny či nejbližší přátelé (nejčastěji otcové a bratři). Pomineme-li, z našeho pohledu, banální důvody, které k tomu vedou, je nemyslitelné, aby o smrti ženy (a člověka obecně) rozhodovali nejbližší členové rodiny a přitom za své činy zůstali nepotrestáni.

Když nikdo nepomůže ... 

Muslimské ženy se proti těmto obviněním nemohou prakticky vůbec bránit, zásady islámu musí respektovat, to je součástí jejich výchovy. Proto jsou často pod tlakem událostí donuceny spáchat sebevraždu - situaci tak nakonec vyřeší samy. V opačném případě jsou ukamenovány, uškrceny či jinak chladnokrevně zavražděny. A to vše za to, že poškodily "dobré jméno rodiny", za což musí nést odpovědnost. Cítit výčitky a třeba i uznat svou chybu (ač pro to není důvod), prostě nestačí, podobné činy konzervativní islám ženám neodpouští.

Naprostým paradoxem pak je "banalita" důvodů, které o smrti žen rozhodnou. Často jsou odsouzeny také za to, co objektivně nezpůsobily (pokud vůbec mohly něco z těchto důvodů způsobit) - například za to, že byly znásilněny cizincem. To se považuje za stejné zostuzení, jako kdyby iniciátorkou nějakého "zločinu" byly ony samy. Právě smrt je dle islámu to, co může rodině navrátit ztracenou čest.  

Británie: Vražda ve jménu cti

Poslední známá vražda, motivovaná zneuctěním muslimské rodiny, se stala tento týden ve Velké Británii. Dvacetiletá muslimka několikrát upozorňovala policii na to, že se jí otec chystá podle islámského práva zabít, úřad navštívila dokonce i tehdy, když už otec poprvé pokusil o vykonání násilného činu (dívka se před smrtí zachránila skokem z okna). Její případ však zůstal zcela ignorován a tak nakonec došlo k nejhoršímu. 

Jak vše začalo? Otec vybral dceři muslima, kterého ona odmítla proto, že jí předtím několikrát znásilnil a brutálně zbil. Navíc v té době už chodila s jiným mužem, který si ji chtěl vzít. Nic z toho však členy rodiny nezajímalo. Druhý pokus o bestiální vraždu nakonec vyšel, kromě otce a bratra se ho zúčastnili ještě dva pachatelé, kteří však z Británie uprchli. Otec a bratr ale za své činy budou souzeni, a to podle britského, respektive anglosaského práva.

Podle odhadů OSN je každoročně podobným způsobem zavražděno na 5000 muslimských žen. Znásilňování, zotročování, ponižování, mučení ... jsou pak další formy útlaku ženského pohlaví, a to přitom nejen muslimského původu.

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

moc

(marianka, 5. 9. 2016 22:14)

viru mam rada tu svou a sem rada že nemám jinou čtu pořád bibli a snažím se se chovat podle ní.o koranu sem hodne slyšela bůh nedovoluje násilí ani ten jejich a na ženy ma byt muž mili a ne tohle co tady čtu kdo ublizuje ženě nebo i jinému jak koli a dovoli si říct že to je boží vůle ten patri do pekla uz ted nebude zachráněn při soudnem dnu .je divna jedna věc že se neboji vislovit ze maji viru když zabije znasilni či mučí psychicky nekdo kde je v tu chvili bůh ?lidi on tam je a on to vidi a nehodla to odpustit i když ve jmenu jeho zakona zabijite trestate je to blbost bůh je láska ne smrt bolest a nespravedlnost jedině on může soudit je totiž odjakživa a na vždy nějaký obyčejný musliman nema pravo dělat boží práci a hrat si na boha u me to je drzost nečtou dobře písmo boží nerespektují boží vůli at uz muslim vira je krasa to lidi to nedodrzuji přesně vivraci si to jak chtějí a jak se jim to hodi zabije ženu vymluvi se na koran pritom bůh je život a odpuštění .

neskutecne

(irina, 29. 1. 2011 18:23)

To je opravdu,skvele.Jak muzi dokazout odreagovat se na zene.Nikdo a nikdy mne nepresvedci,ze muslimska vira je spravedliva.Zila jsem v muslimskem statu UZBEKISTAN,Nemuzu uverit,jak koran je zistoky.Podle koranu zena musit byt bita muzem.Priserna vira.

nasili

(dodo, 24. 4. 2010 15:51)

nasili na zenach neni zalezitost jen muslimskych zen,ale i krestanskych,zidovskych atd.ted je v mode mluvit i psat proti islamu,ale my nejsme o nic lepsi.nase spolecnost se chova k zenam take moc hrube.zeny v nasi tkzv.euroamer.spolecnosti se take biji,vrazdi a jsou denne obetmi nasili.nekritizujme ostatni pokud my sami nejsme cisti.

chudaci zeny

(totmizgoz, 30. 11. 2008 12:27)

je mi tech zen hrozne moc lito,ti muzi s nimi zachazeji jako by byli jejich otroci je to opravdu priserny

skvele nabozenstvi????

(hildegarda, 12. 9. 2008 17:52)

koran jsem cetla a vetsi snusku hovadin jsem v zivote nevidla!!! nechapu co je skveleho na tom, ze chlap muze beztrestne zavrazdit zenu v podstate za cokoliv, co uzna za "nevhodne".

>>

(Leyla-ashar, 9. 7. 2008 18:10)

Nemůžete všechny muslimy házet do jednoho pytle.O češích se taky v cizině říka, že kradou, kradou snad všichni? Všichni muslimové nejsou stejní.Většina mužů sice korán a jeho kázání využívá ve SVŮJ prospěch, ale nejsou to všichni!Ldybyste si přečetli Korán, tak možná pochopíte myšlenku tohoto skvělého náboženství.Až příště někde něco napíšete, uvědomte si, a ověřte i je-li to správné.

TO NE

(LEJLA, 13. 6. 2008 12:30)

ISLÁM JE HNUS,JE TO JEN PROSTOR PRO NÁSILÍ A KRUTOST KTERÁ SE SCHOVÁVÁ ZA BOHA....OSTUDA ISLÁMU A VŠICHNI MUSLIMÁCI BY MĚLI BÝT DEPORTOVÁNI Z NAŠICH CIVILIZOVANÝCH ZEMÍ...

***STRAŠNÝ ÁLÉ!!!!!****

(_BeJuNDaaa_, 2. 6. 2008 17:27)

to je hnus,nic proti,ale muslimské náboženstwí atd plostě je to na howno!!!!!!!!!!!!

***STRAŠNÝ ÁLÉ!!!!!****

(_BeJuNDaaa_, 2. 6. 2008 17:27)

to je hnus,nic proti,ale muslimské náboženstwí atd plostě je to na howno!!!!!!!!!!!!