Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Íránu dohlíží na veřejný pořádek policistky

12. 8. 2007

Více než stovka íránských žen každoročně opustí brány výcvikového střediska policejní akademie. Také země, jež dbá na striktní odívání žen a nedovoluje jim, aby se oblékaly v rozporu s islámem, má vlastní policistky.

Za povoláním většího počtu policistek do úřadu stojí především narůstající kriminalita žen. Poslední dobou se v Íránu zvyšuje počet vražd - oběťmi se nejčastěji stávají manželé, jenž ženy dlouhodobě fyzicky i psychicky týrali.

Podívejte se na íránské policistky v akci

Ženy se dále zapojují do pašování drog, výjimkou nejsou ani násilná přepadení či loupeže. V současné době navíc policistky v teheránských ulicích dbají především na dodržování zákonů spojených se striktním odíváním. A jsou přitom nekompromisní, napomenutím či zákazem trestají i sebemenší prohřešek, například nedostatečně zahalené vlasy a netradiční barvu oděvu.

Přestože počet íránských policistek v současnosti činí více než dva tisíce, podle vládních představitelů je to stále málo. Aby mohla policie efektivně čelit narůstající ženské kriminalitě, potřebovala by rekrutovat nejméně dalších osm tisíc žen.

Policistkou v Íránu? To není jen tak

ObrazekÍránská policie verbuje ženy ve věku 17 až 25 let, aby se mohly stát policistkami, musí být vyšší než 163 centimetrů. Hlavní podmínkou je ale především dostatečná fyzická kondice a psychická odolnost. Každá policistka musí projít náročným vojenským výcvikem - během cvičení se trénuje box, judo a šermování, ženy se dále naučí zacházet se zbraněmi a výbušninami.

Spolu s tím musí absolvovat testy z matematiky, angličtiny, pohovor a důkladnou zdravotní prohlídku. Všechny policistky ale nevykonávají pouze veřejnou službu - čtvrtina z nich najde uplatnění jako kriminalistky nebo odbornice pracující s informačními technologiemi, výjimkou není ani práce v tajných službách.

ObrazekZ pohledu evropského průměru není plat začínající policistky nijak závratný - měsíčně si přijde přibližně na 200 amerických dolarů. Navzdory náročným zásahům přímo v terénu navíc musí íránské policistky nosit tradiční islámský oděv, zahalující vše až po kotníky.

Možnost zaměstnat ženy jako policistky umožnila islámská revoluce v roce 1979, jenž v Íránu obecně uvolnila společenské poměry. První "opravdové" policistky ovšem absolvovaly policejní akademii až o 24 let pozdějí, do té doby byly u policie zaměstnávány převážně jako administrativní pracovnice.

(kz)

Související texty:

Teherán stále trvá na striktním odívání žen i mužů

Írán zbrojí proti oblékání, nařížení se vztahuje na ženy i muže
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář