V Íránu dohlíží na veřejný pořádek policistky
Více než stovka íránských žen každoročně opustí brány výcvikového střediska policejní akademie. Také země, jež dbá na striktní odívání žen a nedovoluje jim, aby se oblékaly v rozporu s islámem, má vlastní policistky.
Za povoláním většího počtu policistek do úřadu stojí především narůstající kriminalita žen. Poslední dobou se v Íránu zvyšuje počet vražd - oběťmi se nejčastěji stávají manželé, jenž ženy dlouhodobě fyzicky i psychicky týrali.
Podívejte se na íránské policistky v akci
Ženy se dále zapojují do pašování drog, výjimkou nejsou ani násilná přepadení či loupeže. V současné době navíc policistky v teheránských ulicích dbají především na dodržování zákonů spojených se striktním odíváním. A jsou přitom nekompromisní, napomenutím či zákazem trestají i sebemenší prohřešek, například nedostatečně zahalené vlasy a netradiční barvu oděvu.
Přestože počet íránských policistek v současnosti činí více než dva tisíce, podle vládních představitelů je to stále málo. Aby mohla policie efektivně čelit narůstající ženské kriminalitě, potřebovala by rekrutovat nejméně dalších osm tisíc žen.
Policistkou v Íránu? To není jen tak |
Íránská policie verbuje ženy ve věku 17 až 25 let, aby se mohly stát policistkami, musí být vyšší než 163 centimetrů. Hlavní podmínkou je ale především dostatečná fyzická kondice a psychická odolnost. Každá policistka musí projít náročným vojenským výcvikem - během cvičení se trénuje box, judo a šermování, ženy se dále naučí zacházet se zbraněmi a výbušninami.
Spolu s tím musí absolvovat testy z matematiky, angličtiny, pohovor a důkladnou zdravotní prohlídku. Všechny policistky ale nevykonávají pouze veřejnou službu - čtvrtina z nich najde uplatnění jako kriminalistky nebo odbornice pracující s informačními technologiemi, výjimkou není ani práce v tajných službách.
Z pohledu evropského průměru není plat začínající policistky nijak závratný - měsíčně si přijde přibližně na 200 amerických dolarů. Navzdory náročným zásahům přímo v terénu navíc musí íránské policistky nosit tradiční islámský oděv, zahalující vše až po kotníky.
Možnost zaměstnat ženy jako policistky umožnila islámská revoluce v roce 1979, jenž v Íránu obecně uvolnila společenské poměry. První "opravdové" policistky ovšem absolvovaly policejní akademii až o 24 let pozdějí, do té doby byly u policie zaměstnávány převážně jako administrativní pracovnice.
(kz)
Související texty:
Teherán stále trvá na striktním odívání žen i mužů
Írán zbrojí proti oblékání, nařížení se vztahuje na ženy i muže