Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy nejen v médiích

Příspěvky

Evropské starostky se v září objeví v Opavě

29. 3. 2007

Starostky z celé Evropské unie by se měly počátkem září sjet do Ostravy. Sraz plánuje Liana Janáčková (Nez.), exstarostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky a současná senátorka. Akce by měla navázat na tradiční "slety" českých starostek, kterých během svých uplynulých čtyř funkčních období na radnici uspořádala patnáct. Tématem evropského setkání starostek by měla být ženská rovnoprávnost na politické scéně. Liana Janáčková počítá s tím, že by z každé členské země EU přijely zhruba čtyři ženy, které by pak společně strávily dva dny v Ostravě, den v Rožnově pod Radhoštěm a další dva dny pak ještě v Praze. (Zdroj: Opavský a Hlučínský deník)

 

Zoufale, zoufale málo je žen v politice

29. 3. 2007

Politika, včetně té komunální, je u nás stále mužskou záležitostí. Shodují se na tom nejen ženy ve vrcholové politice, ale i regionální političky. Podobné zprávy poslední dobou stále častěji publikují regionální deníky Vltava-Labe-Press, dnes například v Moravskoslezském kraji. Proč je žen stále tak málo? Protože jim mužstí kolegové jen neradi uvolňují místa na předních místech kandidátek. Na druhou stranu, ženy se na tato místa většinou samy nehrnou, "boj" s muži nakonec samy předem vzdají. Ať už z důvodu, že jim společnost sama předkládá tradiční model o tom, že žena se má starat o domácnost a rodinu nebo proto, že samy zjistí, jak těžké je skloubit práci političky s touto péčí. Starostka Třince pro Opavský a Hlučínský deník řekla, že politika by měla být bezpohlavní. Neměly by se dělat rozdíly mezi ženou a mužem, ale mělo by platit, zda politiku dělají schopní lidé. Podle jejich slov není těžké se do politiky probojovat, jako se v ní spíše udržet. (kz)
 

Ve Švýcarsku ženám vycházejí vstříc

29. 3. 2007

Růžové parkování má odpuzovat muže, tak zní titulek zprávy publikované v Lidových novinách. Dopravní policisté ve švýcarském Bernu natřeli parkovací místa určená ženám na růžovo a ozdobili je květinami. Tímto netradičním způsobem se z nich snaží vypudit muže. Místa vyhrazená ženám jsou totiž blíže u východů z parkovišť, což ženám s dětmi značně šetří čas a zjednodušuje jim "vycházky" s dětmi. Jak uvedla švýcarská policie, neustálé upozorňování mužů, že na těchto místech nemají co dělat, nezabíralo. Zákon byl na tyto "hříšníky" krátký. Police doufá, že stávající opatření muže z těchto parkovacích míst "vystrnadí". (kz)

 

Harward bude mít první rektorku v historii

28. 3. 2007

Americká univerzita Harvard bude mít podle časopisu Instinkt svou první rektorku. Stane se jí devětapadesátiletá historička Drew Gilpin Faust, která je odbornicí na americkou občanskou válku a práva žen. Náleží jí ještě další prvenství - za posledních 335 let bude vůbec první, kdo stane v čele univerzity, aniž by ji přitom absolvoval. V prestižním úřadu navíc vystřídá Lawrence Summerse, který proslul svým šovinistickým postojem, když před dvěma lety zpochybnil způsobilost žen na akademickém poli, zejména v matematice a přírodních vědách. Po jmenování Faust se počet rektorek a rektorů nejsprestižnějších amerických univerzit vyrovná, bude v poměru čtyři ku čtyřem. (kz)
 

Další soud kvůli diskriminaci pohlaví

27. 3. 2007

Již brzy bude soud řešit další spor kvůli diskriminaci pohlaví. Po ekonomce Marii Čausevic, která jako první Češka zažalovala zaměstnavatele kvůli diskriminaci, vstupuje do boje další žena, tentokrát Anna Mikulová. Bývalého zaměstnavatele, pojišťovnu Kooperativu, zažalovala kvůli "šikaně, ignoranství, pracovnímu znevýhodnění, špehování, hrubosti a udělování výjimek, které se netýkaly dalších zaměstnanců". Stejně jako Marii Čausević, také Annu Mikulovou podporuje organizace Gender Studies ...

 

Ženy nebaví úklid, muži se bojí zubařů. Všichni chtějí sex

26. 3. 2007

Co považují obyvatelky a obyvatelé České republiky za nejlepší zážitek? A co je naopak vůbec nebaví? Průzkum agentury Pleon Impact oslovil 380 mužů a žen do třiceti let, aby to odhalil. Dotazovaní hodnotili jednotlivé činnosti na škále od nejlepší po nejhorší. Obě pohlaví se shodla pouze na tom, že maximálním zážitkem je "sex po celou noc". Jak uvedl Plzeňský deník, v dalších činnostech se už výsledky značně rozcházely ...

 

Proč je stále tak málo vědkyň?

25. 3. 2007

Nedostatek žen ve vrcholových pozicích ve firmách nebo v politice je známou skutečností. Jak je to ale s ženami ve vědě? Potýkají se se stejnými problémy, jako úspěšné manažerky a ředitelky? Aktuální číslo zpravodaje Ženy ve vědě uvádí hned několik vysvětlení, proč je žen ve vědecké sféře tak málo. V první řadě prý nejsou dostatečně vytrvalé v žádání o granty, narozdíl od mužů-vědců jsou také méně orientované na kariéru. To pak vede k tomu, že ženy jsou málo vědecky produktivní, jejich práce má proto menší hodnotu. V neposlední řadě vyvstává problém diskriminace na základě pohlaví ...

 

Dove: Kampaň za skutečnou krásu

24. 3. 2007

Poslední dobou se zdá, že reklamní průmysl si, stejně jako některá masmédia, uvědomuje prohřešků, kterých se při prezentaci ženského pohlaví dopouští. Vizualizace žen jako sexuálních symbolů a pečovatelek o domácnost, dobrých pouze k tomu, aby se staly vešákem na šaty nebo doplňkem muže ... sice stále dominuje, navzdory tomu se začínají objevovat první pozitivní změny.

Ať už je to česká reklama na sýr Matador z poslední doby nebo starší verze na produkty Dr. Oetker, reklamy staví na principy "ženy se vyrovnávají mužům" nebo že i "muži mohou vykonávat činnosti, které doposud ležely jen na ženách". K zásadnímu kroku se nyní uchýlila kosmetická společnost Dove se svojí "kampaní za skutečnou krásu" ...

 

Ženy stále vydělávají méně než muži

23. 3. 2007

Práce žen je ve srovnání s prací mužů oceňována méně. Ačkoliv to není jen specialita České republiky, tento nešvar se projevuje v celé Evropské unii, přece jenom jsou na tom české ženy ve srovnání s poměry v Unii hůře. Za hodinu práce dostávají ženy v EU o 15 procent nižší mzdu než muži, ale Češky za průměrnými výdělky mužů zaostávají dokonce o 20 procent.

 

Žena s ideálními mírami? Nepřežila by!

22. 3. 2007

Vidíme je všude - krásné, mladé, sexy a především štíhlé ženy se usmívají ze stránek magazínů, časopisů, ale i fotografií prezentovaných v rámci denního tisku. Média pak tyto ženy předkládají jako ideál, kterému se větší část ženské populace snaží alespoň přiblížit. Důsledkem toho jsou psychické poruchy spojené s nemocemi (anorexie, bulimie) a třeba i nekončící nákupy aktuálních módních trendů ne proto, aby se žena a dívka vyrovnala těm "hvězdám". Podle vědců by však ideální žena, kterou předkládají média, ve skutečnosti nemohla žít. Těla modelek jsou totiž počítačem upravována tak, aby splňovala nejen ideální míry 90-60-90, ale byla bez jakékoliv chybičky. 

 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »