Ženy nejen v médiích
Příspěvky
Žebříček Forbes: 100 nejmocnějších žen světa
2. 9. 2007
Německá kancléřka Angela Merkel je nejmocnější ženou světa. V hodnocení magazínu Forbes obsadila první příčku již podruhé za sebou. Naopak americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice rok od roku ztrácí - ještě vloni se umístila na druhém místě, letos už ale klesla až na čtvrtou pozici.
Stovce nejmocnějších žen světa jasně dominují Američanky. V první desítce najdeme tři Evropanky, pět Američanek a dvě Asiatky - mezi nejlepšími deseti je v porovnání s loňským rokem pět nových tváří. V žebříčku jsou zastoupeny političky, premiérky, prezidentky, bojovnice za lidská práva, mediální odbornice, hojně pak ředitelky mezinárodních společností a úspěšné manažerky.
V Německu se zvyšuje počet otců na rodičovské dovolené. Prosadí Nečas týden dovolené pro české otce?
29. 8. 2007
Hospodářské noviny nedávno informovaly o zvyšujícím se počtu německých otců na rodičovské dovolené. Nový trend nejlépe potvrzují statistiky - zatímco vloni úřady evidovaly na rodičovské dovolené jen 3,5 procenta mužů, v letošním roce se jejich počet zvýšil už na 8,5 procenta. Mohou za to nová pravidla, která určila, že výše rodičovského příspěvku se odvíjí od platu.
Situace se pomalu mění také v České republice. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navíc v souvislosti s rozsáhlou reformou odhalil další z návrhů, který se bezprostředně dotýká rodin s dětmi. Vedle vícerychlostní rodičovské dovolené by otcové novorozenců měli nárok na týdenní dovolenou.
Ženy jsou v důchodu aktivnější než muži. Penze se ale obávají více
20. 8. 2007
Představy žen a mužů ohledně odchodu do penze se liší, zejména co se týká důchodové hranice a obav ze snížení životního standardu. Většina žen chce odcházet do penze dříve než muži, což se jim ve většině zemí daří. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu AXA Retirement Scope 2007, který v 16 zemích zkoumal postoje mužů a žen k penzi.
Podle dalších zjištění dokáží pontenciální penzistky vyjmenovat více negativních důvodů spojených s ukončením "aktivního pracovního období". Naproti tomu jako důchodkyně pak bývají mnohem aktivnější než muži.
Německo propustí další teroristku RAF
19. 8. 2007
Radikální příslušnice Frakce Rudé armády (RAF), Eva Haule, odsouzená k doživotnímu trestu za trojnásobnou vraždu a další delikty, bude po 21 letech propuštěna.
O zrušení trestu rozhodl Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem tento pátek, a to s odůvodněním, že bývalá členka levicové frakce již není společensky nebezpečná.
Tip na dnešní večer: Dokument o ženách na ČT2
16. 8. 2007
Program ČT2 dnes odvysílá dokument Olgy Sommerové Moje 20. století. Tři ženy, jež se narodily za první republiky a svůj život zasvětily umění, se svěří, jak prožívaly dějinné zvraty 20. století a jak vstoupily do nového tisíciletí.
16.8.2007, ČT2, 20:00, Moje 20. století, režie: Olga Sommerová
Týdeník Profit ví, proč je tak málo podnikatelek
13. 8. 2007
Podnikatelky tvoří mezi všemi podnikateli sotva třetinu. Proč tomu tak je? Může za to patriarchální dominance ve společnosti, stereotypní dělení rolí, nedostatečné sebevědomí žen nebo slabá podpora státu? Redaktorka týdeníku Profit, Eva Marzini, přichází hned s několika vysvětleními.
A pozor! Tímto textem zájem Profitu o úspěšné ženy nekončí - redakce totiž v dnešním čísle otiskla výzvu všem podnikatelkám. Ženy tak mají příležitost se podělit se svými zkušenostmi, stejně tak nástrahami, jimiž musí při podnikání čelit. Jejich příběhy pak pomohou zvýšit informovanost o úspěšných ženách v rámci tisku.
Mladým Newyorčankám je hej, vydělávají více než muži. A co na to česká média?
8. 8. 2007
Ve městech jako je New York, Chicago, Dallas nebo Los Angeles ženy zvítězily nad muži. Tedy alespoň co se týká mezd. Newyorské ženy totiž vydělávají až o pětinu více než muži, v ostatních městech se mužským platům výrazně přiblížily. Z celonárodního hlediska však platy žen v průměru stále zaostávají za těmi mužskými, stejně jako například v Evropské unii.
Zaujala tato informace tuzemská média?
Japonky čelí na pracovišti diskriminaci. Především kvůli kultuře
7. 8. 2007
Tisíce Japonek si myslely, že zákon o rovných příležitostech, poprvé zavedený v roce 1985, změní postavení zaměstnaných žen. Ženy očekávaly nové možnosti, zlepšení pracovních podmínek i kariérní postup. To však ale zůstalo jen v rovině snu. Během dvaceti let se totiž v otázce zaměstnávání japonských žen prakticky nic nezměnilo.
Experti a expertky zabývající se tímto problémem poukazují na to, že největší bariérou při zaměstnávání žen je tamní kultura, především ta korporátní. Od zaměstnanců se totiž v Japonsku očekává, že budou pracovat od časných ranních hodin až do pozdního večera. A právě to je pro ženy-matky nepřijatelné. Dalším problémem je fakt, že ve skutečnosti neexistuje možnost, jak se proti diskriminaci na pracovišti bránit.
Příznivější slogany mají obhájit čínskou politiku jednoho dítěte
6. 8. 2007
Rodinné finance? Do deseti let pod vládou žen
5. 8. 2007
Muž, jakožto živitel rodiny, má právo na to, aby rozhodoval o rodinných finančních záležitostech. Tak tahle "pravda" už podle britských výzkumníků nebude dlouho platit - kolem roku 2020 by se to mělo definitivně změnit.
Jak tvrdí studie britské společnosti National Savings & Investments, přibližně za 13 let to budou ženy, jež budou vůbec poprvé v historii samy kompletně spravovat rodinné finance. Ženy tak budou samy rozhodovat o tom, za co rodina utratí peníze, jaký dům či vůz si koupí nebo do jakých finančních produktů začně investovat. Stejně tak samy rozhodnou o například tom, kolik rodina každoročně naspoří.