Ženy nejen v médiích
Příspěvky
Ženské platy jsou nižší než mužské ve všech státech EU
19. 7. 2007
Každý měsíc vidí české ženy na výplatní pásce o 19 procent méně finančích prostředků než muži. Nejsou však jediné. Podle zprávy Evropské komise je platová nerovnost problémem všech zemí EU.
Jak ukazuje poslední šetření, ženy ve státech Evropské unie vydělávají ve všech hospodářstvích o 15 procent méně než muži. Situace se přitom v uplynulých deseti letech prakticky vůbec nezměnila - v rozmezí let 1995 až 2005 došlo ke snížení o pouhá dvě procenta.
Evropská komise ale nyní vyráží do boje. Odstranění platových rozdílů mezi pracovníky a pracovnicemi v EU považuje za klíčové.
Čím kratší rodičovská dovolená, tím více peněz
18. 7. 2007
Vícerychlostní rodičovská dovolená - to je podle ministerstva práce a sociálních věcí možnost, jak zvýšit porodnost. Výše měsíčního příspěvku od státu by se odvíjela podle toho, jak dlouho matka nebo otec zůstanou s dítětem doma.
Výběr ze tří variant by jednomu z rodičů měl usnadnit opětovný návrat do práce a celkově zlepšit finanční situaci rodiny - rodič pobírající příspěvek by si totiž mohl neomezeně přivydělávat.
Bulharské sestry a lékaře čeká místo trestu smrti doživotí
17. 7. 2007
Libyjská nejvyšší soudní rada dnes k večeru rozhodla o tom, že trest smrti pro pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře bude změněn na doživotí.
O změně verdiktu rozhodlo odškodnění pro rodiny postižených dětí - každá z nich obdrží milion amerických dolarů. Celkově tak bude vyplaceno více než 400 milionů dolarů. Více než polovina rodin už finanční prostředky získala, další je obdrží během několika následujících hodin.
Revoluce ve Vatikánu: práci získá více žen
17. 7. 2007
Revoluce v zaměstnávání žen - tak by se dal označit krok, ke kterému se uchýlil Vatikán. Ženy nyní mohou pracovat na nejrůznějších postech, a to pokud splní kritéria co do odpovídajícího vzdělání a znalosti cizích jazyků. Největší podmínkou ale je schopnost udržet jakékoliv tajemství.
Ještě donedávna přitom bylo zaměstnávání žen v "papežském státu" raritou - ve Vatikánu jich bylo jak šafránu. Díky reformám papeže Benedikta XVI ale může být všechno jinak - počet žen by se mohl rok od roku zvyšovat.
Parlament povolil Portugalkám potraty
16. 7. 2007
Portugalsko se přidalo k většině evropských zemí, které povolují svobodné právo ženy na interrupci. Uměle přerušit těhotenství mohou portugalské ženy od tohoto týdne. Povolení potratů v katolickém Portugalsku lze označit za zásadní krok.
S novým nařízením nesouhlasí církev ani někteří lékaři - ti mají námitky z důvodu svědomí. Doposud byly potraty zakázané, za nelegální provedení hrozilo ženě odsouzení až na tři roky. Trestu se přitom často nevyhnul ani lékař, který potrat provedl.
Věk prvorodiček se stále zvyšuje
15. 7. 2007
První dítě v osmnácti? Tak to už dávno neplatí. Současný věk prvorodiček se pohybuje někde mezi sedmadvaceti až dvaatřiceti lety.
Nejstarší jsou prvorodičky v Praze (28,1 let), naopak nejmladší v okolí Plzně a Domažlic, ve středočeském kraji (Kutná Hora) a Rakovníku - jejich věk zde v průměru dosahuje k 23,8 rokům.
Málo žen v čele podniků? Celosvětový problém
13. 7. 2007
Zdá se vám, že v čele českých podniků najdete málo žen? Pak vězte, že tento problém nemá pouze Česká republika - dominance mužů na významných postech je celosvětovým problémem.
V porovnání s muži tvoří ženy ve vrcholových pozicích stále menšinu, a to napříč celým světem. Situace se navíc mění jen pozvolna - například seniorské pozice zastává 28,3 procent žen, což je pouze o 3,1 procento více než v roce 1995. Tvrdí to studie Mezinárodní organizace práce.
Londýn zbrojí proti mladým modelkám
12. 7. 2007
Milla Jovovich, Gisele Bündchen, Kate Moss, Hana Soukupová - co mají společného? Jsou to topmodelky, které svou kariéru zahájily ještě ve věku, kdy se většina dívek zajímá úplně o jiné věci. Většině z nich nebylo ani šestnáct let, když poprvé stanuly na módním molu.
A právě to by se už letos mohlo změnit. Nezávislá britská komise totiž doporučila organizátorům proslulého Londýnského týdne módy, aby oděvy módních návrhářů nepředváděly dívky mladší šestnácti let. Po protestu Španělska je tak Británie další zemí, která se snaží bojovat proti zneužívání mladistvých dívek.
Hrozba trestu smrti nad bulharskými sestrami a lékařem stále trvá
11. 7. 2007
V procesu s bulharskými zdravotními sestrami a palestinským lékařem, obviněnými v Libyi z toho, že úmyslně nakazali přes 400 dětí virem HIV, se objevil další zásadní krok. Libyjský nejvyšší soud totiž ve středečním odvolacím řízení potvrdil všem trest smrti.
Stalo se tak navzdory pozitivním zprávám z předchozího měsíce, které hovořily o tom, že šestice zdravotníků bude v nejbližší době propuštěna na svobodu, a to díky iniciativě Evropské unie a přímluvě syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Tip na večer: O čem sní ženy a muži na ČT2
11. 7. 2007
Ve čtvrtek 12.7. můžete od 20:00 zhlédnout na ČT2 známý dokument Olgy Sommerové O čem sní ženy. Dokument o dívčích snech a realitě ženského života pak můžete porovnat s "mužskými sny" - příští týden (čtvrtek 16.7.) totiž Česká televize odvysílá dokumentární film O čem sní muži. Režisérka se rozhodla zprostředkovat mužský pohled na realitu poté, co ženskou verzi filmu i knížních titulů provázel mimořádný ohlas.
Olga Sommerová po natáčení uvedla, že se splnilo to, v co nesměle doufala. A sice, že muži se nezaměřují pouze na dobývání světa - jejich životní ambice jsou mnohem širší ...