Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy nejen v médiích

Příspěvky

Ženy jsou bakteriemi obklopeny více než muži

2. 5. 2007

Ženy mají v kanceláři třikrát až čtyřikrát více bakterií než muži, přičemž více kontaminován bývá prostor určený pro práci než místnost vyhrazená pro odpočinek. K těmto překvapivým zjištěním dospěl ve své studii Charles Gerba z arizonské univerzity.

Testování bylo podrobeno více než100 kanceláří v univerzitních kampusech a také v administrativních budovách v New Yorku, Los Angeles, San Franciscu, Oregonu a Washingtonu. Výsledky výzkumníka překvapily. "Domníval jsem se, že muži mají ve svém okolí více bakterií než ženy. Tato zjištění nejspíše souvisejí s tím, že u žen existuje více interakcí s malými dětmi a častěji na svém pracovišti manipulují s potravinami. Dalším problémem je make-up," vysvětlil Charles Gerba ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Mužský a ženský mozek pracuje odlišně

30. 4. 2007

Pokud se na řešení problému, u něhož musí zapojit současně oči i ruce, připravuje muž, zapojí jiné části mozku než žena. Tvrdí to nová studie vědců z univerzity v Yorku. Profesor Lauren Sergio a doktorka Diana Gorbetová, kteří celou studii vedli, zjistili, že mozková aktivita mužů a žen připravujících se na aktivity, k nimž potřebují koordinaci rukou a zraku, se liší. Šlo především o činnosti, kdy to, co vidí oči, je odděleno od toho, co dělají ruce. "Zjistili jsme, že ženy do aktivit, k nimž je potřeba koordinovat zrak a pohyb, zapojují tři hlavní oblasti mozku a jejich mozek vykazuje činnost v obou hemisférách," říká Sergio. Ačkoli jsou výzkumy zaměřené na rozdíly mezi mužským a ženským mozkem vděčným tématem, většinou se zabývají pouze odlišnostmi v psychice a chování obou pohlaví. (ČTK)

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Průzkum odhalil, jak by měl vypadat ideální protějšek

29. 4. 2007

Průzkum Sociologického ústavu Akademie věd odhalil, po jakých partnerech a partnerkách toužíme. Ideální žena je podle mužů ta, která má smyl pro rodinný život a dobrý vztah k dětem, je zodpovědná, solidní, tolerantní a pochopitelně je fyzicky přitažlivá a má pěkné vystupování. Naproti tomu ženy chtějí ctižádostivého a rozhodného muže, který bude usilovat o úspěch v zaměstnání, zkrátka bude mít ty vlastnosti, které zajistí budoucí rodinu, případně povedou k jisté společenské prestiži.

Například mezi absolventy vysokých škol má chytrá, i když nepříliš atraktivní dívka, větší naději navázat vztah než mezi jedinci s nižším stupněm vzdělání. Pánové s diplomem si na svých partnerkách cení především vysokoškolského vzdělání, inteligence a rozhodnosti ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Jana Volfová: Když nemají politici argument, ženu shodí

28. 4. 2007

Magazín Práva zpovídá bývalou členkou ČSSD Janu Volfovou. Tématem je především založení nové politické strany (Strana důstojného života), ale i kvóty v politice, postavení žen ve společnosti a způsob, jakým se vyrovnává s narážkami na svůj vzhled. 

Autorka rozhovoru připomněla, že Jana Volfová byla kdysi v Parlamentu některými poslanci přezdívána jako "Lady XXL". "Kdysi jsem o sobě prohlašovala, že jsem prostorově výrazná dáma, která toho prostoru potřebuje hodně. Když politici nemají argument, snaží se ženu shodit. A to není jen váhou. To je tím, že je blondýna nebo zrzavá nebo nosí brýle nebo je nenosí. U muže je samozřejmost, že on věcem rozumí. Ale žen se každý zeptá: stačí na to?" ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 2

Britské milionářky dohánějí muže

26. 4. 2007

Bohatství přestává být doménou mužů, alespoň ve Velké Británii. Studie totiž odhalila, že ženy dohánějí objemem svého majetku muže. A to velmi těsně. Nyní žije v Británii téměř čtyři sta tisíc milionářek, což je zhruba polovina všech britských boháčů. (Metropolitní expres)

 

Příručka pro učitele a učitelky pomůže při odstraňování genderových stereotypů

26. 4. 2007

Když děti na základní škole dostanou úkol, aby namalovaly své rodiče a sourozence při jejich běžné činnosti v neděli, často jsou na obrázcích role rodičů rozděleny takto: maminka stojí u plotny a vaří, tatínek sedí u stolu a čte si noviny, děti si hrají. Podle metodologie nové příručky pro základní a střední školy, která má pomoci při výchově dětí k rovnosti pohlaví, by se učitelé a učitelky nad podobnou kresbou měli dětí zeptat, proč si myslí, že jsou role takto rozdělené. Děti by jim na oplátku měly vysvětlit, které z činností jsou podle nich ženské a které mužské.


"Řadu takzvaných ženských a mužských vlastností získáváme teprve při výchově. Bohužel se ve většině případů chováme všichni tak, jak se od nás očekává - podle toho, jsme-li žena, nebo muž - nikoliv podle toho, jaké máme zájmy," vysvětlila Anna Babanová, koordinátorka projektu Rovné příležitosti v pedagogické praxi.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Zaslouží si ženy mužské platy?

25. 4. 2007

Proč dochází k platové diskriminaci žen? Podle autora příspěvku publikovaného v časopisu Sedm za to mohou především tři atributy: předsudky, mateřství a málo ostré lokty. Ženy se totiž často podceňují a obvykle postrádají mužské sebevědomí nutné k tomu, aby si na vstupním pohovoru samy dokázaly říci o vyšší plat než jaký jim společnost nabízí. Socioložka Jiřina Šiklová říká, že zaměstnavatelé při přijímání pracovníků a jejich hodnocení navíc mužům automaticky přisuzují roli živitele rodiny, proto jim poskytnou finančně více.

Podle údajů Českého statistického úřadu lze říci, že muži berou za srovnatelnou práci o 20 až 25 procent vyšší mzdu. V rámci jedné firmy pak na stejné pozici činí rozdíl 10 procent.

Při stanovování mzdy se navíc ženy stávají "obětí na druhou", neboť společnost od nich žádá, aby v první řadě plnily svou "biologickou úlohu", tedy věnovaly se péči o děti a rodinu ...

 
Celý příspěvek | Rubrika: Ženy nejen v médiích | Komentářů: 0

Žilo by se lépe, kdyby placenou práci vykonávalo více žen

25. 4. 2007

Muži s oblibou říkají, že řídí svět. Není to iluze. V politice po celém světě nadále ovládají většinu vlád a zákonodárných sborů. V ekonomice hrají první housle ve správních radách a zastávají většinu nejlépe placených míst. Ženy naopak vykonávají nesrovnatelně větší díl veškeré neplacené práce doma. Jistě, některé části tohoto obrázku se mění: podíl žen na pracovní síle je výrazně vyšší než o generaci dříve a v některých zemích je dnes na vysokých školách více studentek než studentů. Přesto stále žijeme ve světě mužů. A také ve světě nehospodárném.

Série několika studií z poslední doby konstatuje, že kdyby placenou práci vykonávalo více žen, svět by na tom byl lépe ... 

 

Mexiko následuje Rusko: chce zavést taxi jen pro ženy

24. 4. 2007

V hlavním městě Mexika budou možná brzy k vidění vozy taxislužby v nezvyklé růžové barvě. Mají být určeny výhradně ženám, řídit je navíc budou jen ženy. Program "Ladys Taxis", který v městkém sněmu předložil muž, zástupce Humberto Morgan Colón, by měl napomoci ke snížení počtu stále častějších sexuálně zaměřených útoků.

Podobný záměr už úspěšně funguje také v Rusku, taxi jen pro ženy jsou stále více populárnější především kvůli obavám z útoků ve večerních a nočních hodinách.

 

Vůbec poprvé komentovala fotbal žena

23. 4. 2007

Sobotní utkání anglické fotbalové ligy vůbec poprvé v historii komentovala v přímém přenosu žena. Duel mezi Fulhamem a Blackburnem okomentovala pro televizní stanici BBC dvaatřicetiletá Jacqui Oatley. Přestože většina lidí, kteří se točí kolem fotbalu, první ženu ve slavném pořadu Match of the Day přivítala, kritici-muži označili tento krok jen za prázdné gesto. Například redaktor deníku Daily Mail Steve Curry uvedl, že jde o urážku pro všechny britské komentátory, a to proto, že fotbal na hřišti i mimo něj patří výhradně mužům.

Debatu uspořádanou stanicí BBC u příležitosti jejího komentování lze shlédnout zde
 

« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15

následující »