Jdi na obsah Jdi na menu
 


Argentina si zvolila prezidentku

29. 10. 2007

"Prezidentka ... zvykněte si říkat prezidentka" - přesně to zdůrazňovala Cristina Fernandez Kirchner v prezidentské kampani a pokaždé, když média uváděla, že se možná stane novým argentinským prezidentem.

Od neděle je jasno - Argentina se přidala k dalším zemím, v jejichž čele stanula žena. Výsledky voleb potvrdily to, co se už předem očekávalo: prezidentský post v Argentině bude zastávat Cristina Fernandez Kirchner. V porovnání s druhou ženskou kandidátkou získala Kirchner bezmála o 23 procent více hlasů, to když si jí dalo hlas téměř 45 procent voličstva. Převedeno na počet obyvatelstva to znamená, že se pro ni vyslovilo kolem 14 milionů Argentinek a Argentinců. Na třetí příčce se s 19 procenty umístil Robert Lavagna.

Proč právě ona? Argentina byla spokojena s "prezidentováním" jejího manžela - země se totiž po dlouhé době dostala z dlouhotrvající hospodářské krize. Argentina se v současnosti může pyšnit rychlým ekonomickým růstem, historicky nejnižší nezaměstnaností a prosperujícím hospodářstvím. Nově vytvořená pracovní místa, nárůst platů i pomalu se zvyšující životní úroveň, to je současná Argentina. Podle většiny tamního obvyvatelstva stojí za těmito úspěchy právě bývalý prezident Kirchner.

A právě příslib, že i Cristina Kirchner bude pokračovat v reformách, jež byly nastartovány během prezidentování jejího manžela, voliče a voličky přesvědčil. V její prospěch navíc hovoří fakt, že jakožto první dáma procestovala pořádný kus světa a setkala se s významnými státníky a státnicemi.

Nová Evita? Těžko, shoda je jen nepatrná

Cristina Fernandez Kirchner bývá připodobňována k Evitě, stejně jako ona se totiž těší velké podpoře chudého obyvatelstva, dělnictva a žen. Sama Kirchner ale srovnávání odmítá. Ačkoliv její podpora režimu diktátora Peróna je nezvratná, s Evitou toho příliš společného nemá. Na rozdíl od ní se totiž do vrcholové politiky dostala vlastní zásluhou, a to z regionální politiky až do parlamentu.

Vítězství Cristiny Fernandez Kirchner potvrdilo, že Latinská Amerika už dávno nestaví na machismu. Ve skutečnosti je Kirchner první Argentinskou prezidentkou, která byla řádně zvolena. Prezidentský úřad už sice v letech 1974 až 1976 zastávala žena, a sice Perónova manželka Isabela, ta ale byla do úřadu jmenována z pozice viceprezidentky na základě smrti manžela.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prezidentka

(eva, 7. 4. 2008 15:56)

kamarád mi nedávno tvrdil, že ženská se nemůže stát prezidentem - nelze než nesouhlasit - Borisi - začni si zvykat říkat PREZIDENTKA:-)

dosrt dobr y!!!

(xxx, 13. 12. 2007 20:00)

huuuuuuuustyyyyyyyyy