Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ústavní soud: Dřívější odchod žen do důchodu muže nediskriminuje

31. 10. 2007

Objektivní, rozumové a historické důvody - to jsou podle Ústavního soudu hlavní argumenty pro to, aby muži, kteří vychovávali děti, neodcházeli do penze dříve. Soud tak zamítl návrh Nejvyššího správního soudu z minulého týdne, který požadoval zrušení části zákona o důchodovém pojištění.

Muži, kteří vychovávali děti, nejsou podle Ústavního soudu diskriminováni tím, že nemohou odejít do penze dříve, stejně jako ženy. Zatímco u mužů je odchod do důchodu pevně stanoven, a to i když se starali o své děti, u žen se dle nynější úpravy vypočítává na základě počtu vychovaných ratolestí. A tak tomu bude i nadále.

"Zvýhodňující přístup byl založen na objektivních a rozumových důvodech. Soud přihlédl i k důvodům historickým i k tomu, že Česká republika není zdaleka jedinou zemí v Evropě, kde by byl rozdílný věk odchodu do důchodu uzákoněn," řekl soudní zpravodaj Ústavního soudu Stanislav Balík.

Mezi rozumové důvody patří např. i fakt, že v případě žen je dřívejší odchod do penze satisfakcí za těhotenství, porod a bezprostřední poporodní péči, které mnohdy na ženském těle zanechají celoživotní zdravotní následky.

Na rozdílnou věkovou hranici pro odchod do penze upozornila i Rada vlády pro lidská práva - výbor poukázal na znevýhodnění otců a navrhl, aby se podmínky pro obě pohlaví srovnaly. A to úplným zrušením hranice pro dřívejší odchod do penze, nebo jejím zavedením i pro otce. Ústavní soud ale usoudil, že druhá varianta by situaci nevyřešila. Odebrání výhody ženám-matkám by podle ústavních soudců a soudkyň situaci nepomohlo, případné srovnání podmínek by totiž mělo být součástí komplexní reformy sociálního systému. S tím souhlasí i Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V loňském roce Ústavní soud uznal diskriminaci mužů v tom, že se jim doba strávená na rodičovské dovolené nebo péče o postižené dítě automaticky nezapočítávala do nároku na penzi. Nyní jsou podmínky mužů i žen stejné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář