Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ve 30 zemích proběhlo na 1000 akcí za rovné příležitosti

21. 11. 2007

Deník Právo [1] v dnešním vydání informuje o tom, že v souvislosti s Rokem rovných příležitostí pro všechny se letos ve 30 zemích uskutečnilo na tisíc akcí. Kampaň byla slavnostně ukončeno tento týden v Portugalsku. "Nyní musíme navázat na úspěchy těchto aktivit tohoto roku a zajistit jejich trvalý účinek. Úspěch evropského roku nás všechny pobízí ke zvýšení naší snahy o to, aby se rovnost stala pro každého Evropana skutečností," řekl eurokomisař Vladimír Špidla Právu.

Evropská komise financovala přibližně polovinu z těchto aktivit. Šlo o projekty na regionální i celostátní úrovni, celkově o 47 vzdělávacích programů, které měly jedno společné: bojovaly proti diskriminaci všech forem. Díku Roku rovných příležitostívzniklo na 31 studií nebo různých průzkumů a kolem dvaceti soutěží pro školy, podniky i širokou veřejnost. Vedle toho se konaly různé festivaly a karnevaly.

Nejvýznamnější akce okružní jízda kamiónu

Na Rok rovných příležitostí pro všechny naváže už v příštím roce nová iniciativa Evropské komise, tentokrát se zaměří na boj proti diskriminaci mimo pracoviště - nejlepší nápady, které vznikly v průběhu letošní akce, budou zahrnuty do programu PROGRESS.

Podle Vladimíra Špidly patřila k nejvýznamnějším akcím okružní jízda kamiónu s názvem "Za rozmanitost", který během pěti let navštívilo na 99 zastávkách půl miliónu lidí. Kamión ujel cestu dlouhou 72 tisíc kilometrů. Během předsednictví Německa v EU se konala vůbec první schůzka o rovnosti - ta se bude opakovat také v roce 2008, kdy Evropské unii bude předsedat Francie.

Projekt Gender Studies: O rovnosti s firmami

V rámci roku Rovných příležitostí pro všechny uspořádala organizace Gender Studies projekt, který se zaměřil na motivaci zaměstnavatelů k zavádění programů rovných příležitostí na pracovišťi a na testování politiky slaďování rodinného a soukromého života. Akce bude probíhat do ledna 2008.

"V rámci projektu se uskutečnil například výzkum realizovaný formou tzv. focus groups (skupinových diskusí), jehož prostřednictvím jsme se pokoušeli zjistit, jak čeští zaměstnavatelé v podnicích na území Prahy vnímají rovné příležitosti a jejich specifika v rámci firemních struktur a přístupů k lidským zdrojům, jak vnímají pozitivní akce ve prospěch žen/mužů a jaká opatření by v tomto poli byla zajímavá pro konkrétní firmu. Současně vznikla expertiza k zakládání a provozu mateřských škol firmami," popisuje manažerka projektu Nina Bosničová.

Gender Studies také vyhlašuje soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže. Letos zvítězila společnosti IBM ČR, druhou příčku obsadil Mediatel, o třetí místo se podělily Allianz a Microsoft. Zvláštní cenu za výrazný pokrok v oblasti prosazování rovných příležitostí získaly ČSA.

[1] Kotek, Petr: "Ve 30 zemích proběhlo 1000 akcí za rovné příležitosti pro všechny", Právo, 21.11.2007, roč. 17, č. 271, s. 21

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář