Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sociologický ústav: Vícerychlostní rodičovská dovolená je málo flexibilní

26. 10. 2007

Od ledna 2008 vláda zavádí vícerychlostní rodičovskou dovolenou - podle Sociologického ústavu Akademie věd ale stávající návrh není dostatečně flexibilní. Socioložkám se nelíbí, že rodiče si musí předem volit typ dovolené a tudíž i její délku, a to přitom napevno, bez možnosti později se rozhodnout pro změnu. Rodiče tak musí dopředu plánovat, kdo se bude o dítě starat, jak dlouho zůstanou doma a kdo převezme o dítě péči v okamžiku, kdy se opětovně vrátí do práce. A to je značně omezující.

Socioložky ze Sociologické ústavu proto přicházejí s vlastním návrhem, a sice s rodičovskou dovolenou jen na 18 měsíčů, kterou by si matka nebo otec mohli vybírat postupně, a to až do osmi let věku jejich dítěte. Zavedly by i tzv. "časové konto", tedy jakýsi 18měsíční rezervní fond, z něhož by rodiče čerpali postupně a hlavně průběžně.

Rodičovská dovolená na střídačku

To by bylo jasným plusem, rodiče by totiž mohli reagovat na aktuální situaci, ať už v domácnosti nebo zaměstnání. Konto by se navíc rozdělilo mezi matky i otce - šest měsíců by se vyčlenilo pro ženy, šest pro muže. O další půlrok by se mohli podělit nebo se rozhodnout, kdo z nich si ho vybere. Socioložky dále navrhují, aby žena nebo muž starající se o dítě měli nárok na sto procent své průměrné mzdy, kterou pobíraly rok před narozením dítěte.

Stávající vládní návrh počítá se třemi variantami, společné má to, že po 28 týdnech mateřské dovolené (stejné pro všechny matky) se rodiče musí rozhodnout, jak dlouho chtějí zůstat s dítětem doma.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář