Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženy v regionální politice: Jak se jim daří?

5. 9. 2007

Počet žen v politice rok od roku klesá. Situace není o moc příznivější ani na regionální úrovni. Redaktorka jihomoravské mutace MF DNES zkoumala, proč se političkám nedaří vystoupit ze stínu politiků-mužů. Přitom se odvolala na dvě regionální političky, členky brněnského zastupitelstva.

Náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová v příspěvku říká, že "svět mužů je docela tvrdý, mnohdy protkaný vulgarními výrazy. Ženy mají šanci se prosadit, když dokáží dát najevo razanci, ale přitom si uchovat ženskost a nesnaží se vyrovnat mužům." Podle socioložky Lucie Jarkovské ale dojde ke změně až v okamžiku, kdy se změní samotné ženy. Respektive až se změní jejich celkový přístup. "Ženy nejsou křehké květinky a neměly by se tak prezentovat," uvedla pro MF DNES.

Do knihovny už ženy smí bez mužů, do politiky také. Vidět ale nejsou

Autorka příspěvku srovnává současné postavení žen s tím, jaké bylo před sto lety. Přitom zmiňuje anglickou spisovatelku Virginii Woolf, jež se ve své době odhodlala k odvážnému činu, a sice vstupu na půdu univerzitní knihovny bez doprovodu muže. To dnes už by nikoho nenapadlo pochybovat o tom, zda ženy do knihovny vůbec patří. Přestože však ženy stojí v čele států, stávají se významnými političkami, premiérkami, manažerkami a diplomatkami, stále je jejich počet ve srovnání s muži podstatně nižší.

Svět má sice spousty výrazných a dokonce i mocných žen, mezi takové rozhodně patří Angela Merkel a Condoleezza Rica - obě se podílejí na chodu dvou nejmocnější států světa. Obě se navíc opakovaně umístily v prestižním žebříčku magazínu Forbes, Angela Merkel se dokonce stala nejmocnější ženou světa již podruhé.

Situace v České republice ale mnohdy připomíná, že v otázce postavení žen se toho příliš nezměnilo, zejména v případě političek. Jejich situace se zhoršila po loňských volbách, situace není o moc lepší ani na regionální úrovni. Ani počty mužů a žen v zastupitelstech nejsou vyrovnané, ba co více, maskulinní prvek dominuje ve všech sférách života. Muži-politici si uvědomují výhody, které pramení z jejich postavení, proto se svých pozic vzdávají jen neradi. Myšlenka, že by některé posty měli uvolnit ženám, je pro ně nemyslitelná.

Političky ve stínu politiků

Redaktorka MF DNES pak dále zjišťovala, proč tomu tak je.

Je to proto, že se ženy bojí? Nebo je to proto, že musí čelit zcela jiným nástrahám než politici-muži? Prosazují se špatně kvůli tomu, že politika jim ubírá čas, který by potřebovaly věnovat dětem? "Politika je nastavená tak, aby do ní víc pasovali muži. Je tam mužský kolektiv s mužskými pravidly," myslí si socioložka Lucie Jarkovská z brněnské fakulty sociálních studií. S tím souhlasí i politolog Lubomír Kopeček: "V některých profesích, včetně politiky, je maskulinní model. Možnost ženy realizovat se je ovlivněna mimo jiné tím, že stráví čas na mateřské dovolené, což je určitá brzda v její kariéře."

Tematika "ženy v politice" se v rámci jihomoravské MF DNES rozšříla také o problematiku kvót. Náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová říká, že "kvóty ženám zajistí to, že budou na kandidátce. Ale respekt a váhu rovnocenného partnera nezajistí". S tím souhlasí také další citovaná žena, a sice Helena Sýkorová z KSČM: "Ženy by se měly prosadit samy. Kvóta nezaručí to, že pak budou funkci vykonávat dobře," myslí si.

Zavedení kvót v politice provází už dlouhodobě souhlasné i úplně odmítavé reakce. Zatímco obhájci tvrdí, že zavedení poměrného zastoupení povede k vyrovnání rolí mužů i žen, což by v dnešní době měla být už samozřejmost, odpůrci v nich spatřují spíše nutné zlo. Podle nich kvóty jako takové problém nerovnoprávného postavení žen nevyřeší, spíše povedou k ještě většímu prohlubování propastí mezi oběma pohlavími.

zdroj: Strnadová, Tereza. "Ženy v politice: pomoc nežádáme", MFD, roč. 18, č. 205, s. 1 (mutace Jižní Morava); tamtéž "Politička nemůže být květinka"

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář