Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřela bojovnice za práva kubánských žen

20. 6. 2007

Vilma Espin Guillois - nejvlivnější žena kubánského režimu, která proslula jako bojovnice povstalecké armády a obhájkyně ženské emancipace, v pondělí v Havaně zemřela ve věku 77 let.

Manželka Raúla Castra, momentálně prozatímního nejvyšší představitele země, vystupovala jako "polooficiální" první dáma Kuby po 45 let. Suplovala tak roli životní družky Fidela Castra, která však nikdy žádnou oficiální roli nehrála.

Kubánský režim zdůrazňuje především její angažovanost v boji za práva žen. Její jméno tak bude už navždy spojeno s úsilím o rovnoprávnost ženského pohlaví.

Vilma Espin Guillois pocházela z poměrně zámožné rodiny, žila ve městě Santiago na východě ostrova. Otec byl ředitelem slavné rumové palírny Bacardi. Vystudovala prestižní Massachusetts Institute of Technology ve Spojených státech, kde spolu s prvními Kubánkami získala titul inženýrky chemie.

Nespokojenost s tehdejšími poměry vyjádřila účastí v pouličních protestech, později žila po boku povstalců v obtížně přístupných horách. Právě tam se sblížila se svým manželem Raúlem Castrem. Poté, co povstalci v roce 1959 dobyli Havanu, byla svatba.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář