Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žebříček Fortune: Nejmocnější ženy amerického byznysu

5. 10. 2007

Magazín Fortune zveřejnil žebříček padesáti nejmocnějších žen amerického byznysu. Prvenství už podruhé za sebou obsadila šéfka společnosti Pepsi Co Indra Nooyi. V závěsu zůstává ředitelka společnosti Xerox Anne Mulcahy, na třetí příčce se umístila generální ředitelka aukční síně eBay Meg Whitman.

První tři příčky tak už stabilně obsazují ty samé ženy, to na dalších pozicích už v porovnání s loňskem došlo k velkým přesunům. "Skokankou roku" je Angela Braly ze společnosti Wellpoint, která se letos dostala už na čtvrtou příčku, přestože v loňském roce v žebříčku vůbec nebyla.

Podmínky se rok od roku zpřísňují

Na letošním seznamu se objevilo celkem 13 nových jmen, stejný počet žen byla naopak vyřazen. Pouze sedm žen se v žebříčku Fortune objevuje každoročně, a to už od roku 1998 - mezi nimi nechybí šéfka kosmetické firmy Avon Andrea Jung či mediální magnátka Oprah Winfrey.

Časopis Fortune se při sestavování žebříčku nesoustředí jen na profesní úspěchy jmenovaných či fakta spojená s prosperitou firmy, v níž pracují. Do kritérií zahrnuje např. i společenský a kulturní vliv společnosti, důležitost pro světové ekonomické dění a především výhled společnosti do budoucnosti. Podímky se přitom každoročně zpřísňují - zatímco před devíti lety stačilo, aby žena šéfovala firmě s tržbami kolem jedné miliardy dolarů, letos už byla hranice nastava na rovných šest miliard.

Nejvlivnější manažerky v USA

1. Indra Nooyi PepsiCo potravinářství
2. Anne Mulcahy Xerox kancel. technika
3. Meg Whitman eBay internet
4. Angela Braly Wellpoint zdravotní pojišťovna
5. Irene Rosenfeld Kraft Foods potravinářství
6. Pat Woertz ADM zpracovatelský prům.
7. Susan Arnold Procter & Gamble domácí potřeby
8. Oprah Winfrey Harpo zábavní průmysl

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

888 555 1111

(pojíštovna anna kraft, 21. 2. 2009 12:28)

milí pane řiditeli