Z bývalého východního Německa odcházejí vzdělané ženy
Bývalá NDR musí čelit i 18 let po znovusjednocení Německa odchodu obyvatelstva - situace je o to horší, že mezi odcházejícími jsou především mladé a vzdělané ženy. K tomu se přidává ještě další problém: ve východních regionech se totiž zvyšuje počet mužů s nižším vzděláním a tudíž i nezaměstnanost. Východní Německo tak musí bojovat s novým "fenoménem" - odchodem vzdělaných žen a nárůstem nové sociální vrstvy nekvalifikovaných mužů.
Podle studie berlínského institutu pro obyvatelstvo a vývoj panuje nejhorší situace v kraji u německo-polské hranice, kde je poměr mezi muži a ženami 100:76. V nových spolkových zemích připadá na 100 mužů ve věku 18 až 29 let v průměru 85 mladých žen. Jak přitom tvrdí tvůrci této studie, takový nedostatek žen je v Evropě ojedinělý. Odchod žen z bývalého východního Německa je způsoben vyšší vzdělaností žen - studium zakončí maturitní zkouškou o 10 procent více žen než mužů.
Vyšší nezaměstnanost mužů je způsobena především nedostatečnou nabídkou pracovních pozic v průmyslu. Emancipované ženy se pak nechtějí smířit se sociální situací a odcházejí do západní části Německa, kde na ně čeká lukrativnější práce, lepší finanční podmínky i adekvátnější partner. Kromě nezaměstnanosti a nízkého vzdělání se tak muži ve východní části Německa ještě potýkají s nedostatkem partnerek.
Současný demografický vývoj s sebou ale přináší další problém, a sice úbytek porodnosti - od roku 1990 se na východě Německa narodilo o sto tisíc méně dětí.