Jdi na obsah Jdi na menu
 


Veřejnost souhlasí s tím, že ženy v politice chybí. Kvóty ale příliš nepodporuje

18. 6. 2007

Podle průzkumu občanského sdružení Fórum 50 % a Centra pro výzkum veřejného mínění je většina populace (87 %) přesvědčena o společenské užitečnosti zapojování žen do politiky a zároveň o tom, že stávající zastoupení žen ve veřejných funkcích není dostačující (72 %). Více než dvě pětiny respondentů (42 %) si myslí, že ženám je zabráněno, aby vstupovaly do politky. Více než tři čtvrtiny (77 %) oslovených uvedli, že je třeba aktivně podporovat vstup žen do politiky.

Pro zavedení kvót se vyjádřily bezmála dvě pětiny respondentů a respondentek - v ročním srovnání (červen 2006 - květen 2007) se souhlas zvýšil z 35 na 39 procent. Ze všech možných opatření, která by podporovala vyrovnané zastoupení žen v politice, však kvóty získaly nejmenší podporu (pro 39 procent, proti 51 procent), a to zejména mezi muži. Příliš velké rozdíly však nebyly ani mezi ženskými odpověďmi - 47 procent dotázaných se vyslovilo pro kvóty, 41 procent žen označilo zavedení kvót za nevhodné.

Přijatelnější jsou podle veřejnosti opatření provedená uvnitř každé politické strany, tedy vyrovnaný či rovnoměrný počet žen a mužů na kandidátkách, dále pak různé osvětové a informační kampaně, vzdělávání ve školách apod.

Podle názoru respondentů a respondentek ztěžují ženám vstup do politiky rodinné povinnosti, tradice a společenské podmínky. 47 procent dotázaných "spíše souhlasí" s tím, že se tak děje kvůli malému zájmu žen, 40 procent zase proto, že muži mezi sebe ženy nepustí. Naproti tomu 43 procent mužů i žen "spíše nesouhlasí" s tvrzením že politika je složitá a ženy se jí musí teprve učit, 44 procent zase s tím, že ženy vstupem do politiky ztrácejí svou ženskost.  

Většina dotázaných uvedla, že větší šanci uplatnění v politice, ať už na celostátní nebo regionální úrovni, mají muži - souhlas s tímto tvrzením vyslovilo 83 procent žen a 61 procent mužů.

Výsledky potvrzují, že česká společnost považuje zapojování žen do politiky za užitečné. Téměř devět desetin respondentů uvedlo, že vyšší počet žen v rozhodujících politických funkcích je rozhodně (45 %) či spíše (42 %) užitečný. Opačné stanovisko vyjádřilo pouze 8 procent dotázaných. Z průzkumu dále vyplynulo, že většina české veřejnosti ženy v politice postrádá (72 %). Naopak 23 procent uvedlo, že počet žen v politice je dostačující.

Šetření se zúčastnilo 1079 občanů a občanek ČR starších 18 let.

(kz)

Zdroj: Fórum 50 %, Centrum pro výzkum veřejného mínění

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář