Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vatikán odsuzuje nový postoj Amnesty International k potratům

17. 6. 2007

Právo ženy i muže svobodně rozhodovat o své sexualitě a reprodukčním životě - to je nový postoj organizace Amnesty International. Myšlenkový posun ale okamžitě po zveřejnění vyvolal hněv Vatikánu - situace zašla tak daleko, že nejvyšší církevní představitelé nabádají katolíky, aby přestali tuto organizaci podporovat. Důvod? Amnesty International se údajně odchýlila od svého původního poslání, a sice ochrany lidských práv, tedy včetně ochrany nenarozeného jedince.

Organizace stále neuznává svobodné rozhodnutí ženy o umělém přerušení těhotenství, s interrupcí ale "souhlasí" tehdy, je-li žena ohrožena na životě, stala se obětí znásilnění nebo otěhotněla při incestu. Přestože nepovažuje potrat za univerzální právo ani neřeší, zda je jeho podstoupení morálně správné, či nikoliv, můžeme v tomto případě hovořit o zásadním obratu. „Amnesty International nehájí potraty, ale právo žen beze strachu, hrozeb a nátlaku řešit problémy vystávající ze znásilnění nebo jiného porušování lidských práv," uvedla zástupkyně generální tajemnice AI Kate Gilmore.

Proč došlo k takovému myšlenkovému posunu? Amnesty International si uvědomuje, že ženy se v těchto případech stávají dvojnásobnými oběťmi - nejprve kvůli znásilnění, poté kvůli nedobrovolnému těhotenství. Takovou ženu pak stihne osud v podobě vyvržení z nejbližšího společenského okruhu, případně i smrt vinou zanedbané lékařské péče po ilegálním potratu či rizikovém těhotenství.

Možnost "povolit" potrat při výše zmíněných okolnostech ale není tím jediným, co organizace nyní prosazuje. Kromě toho vystupuje také proti metodám násilné redukce porodnosti, ať už nedobrovolnou sterilizací nebo "nařízeným" potratům.

Výzvu Vatikánu Amnesty International odmítá - liberálnější pohled na interrupce, který je součástí dlouhodobé kampaně Stop násilí na ženách, bude i nadále pokračovat.

A jaký je názor Čechů a Češek na potraty? Poslední průzkum provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Přečtěte si jeho výsledky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Staříkovi na papežském stolci

(Jana, 8. 11. 2007 18:02)

Doufám, že převáží rozumný postoj lidí, před nesmyslnými požadavky slabomyslných duchovních. Nic proti tomu, ať si sedí na zadku a listují si v breviáři.Ovšem plést do světských záležitostí, by se jim mělo zakázat. Často totiž z představitelů církve, snad vinou senility, vypadne jen nebetyčná hovadina.