Jdi na obsah Jdi na menu
 


Právo: Už přijímací pohovor je vůči ženám diskriminační

14. 6. 2007

Ženy v Česku ve srovnání se stejně vzdělanými a pracovně zařazenými kolegy-muži mají o čtvrtinu nižší platy, na kariérním žebříčku postupují pomaleji než muži, často jsou považovány za neambiciózní, zaměřené na rodinu spíš než na kariéru a při přijímacích pohovorech dostávají velice často diskriminační otázky.
"V čele pomyslného žebříčku diskriminačního zacházení se vedle etnických menšin, starších lidí a absolventů škol s přehledem umisťují ženy. Tvoří sice polovinu obyvatel České republiky, ale na trhu práce se k nim stále přistupuje jako k méněcenným," potvrdil Právu právník společnosti proFem David Šmíd.
Typickým důkazem diskriminačního chování vůči ženám bývá už přijímací pohovor. Tady se speciálně ženám kladou otázky typu: Plánujete rodinu? Máte stálého partnera? Jak bude o vaše děti postaráno v případě jejich nemoci a o prázdninách?

„Ženy by se měly předem na podobné otázky připravit a obrnit se trpělivostí a asertivitou. Vždy je třeba přizpůsobit své odpovědi funkci, zařazení a zaměstnavateli, ke kterému chci nastoupit," doporučuje Šmíd.
Podle něj je dobré neodpovídat konfliktně a nevytvářet nepřátelskou atmosféru. "Váš budoucí zaměstnavatel vás může odmítnout z jakéhokoliv důvodu, a zcela jistě jako důvod neuvede, že nemáte zajištěné hlídání pro své děti," upozorňuje právník.

Je dobré slušně se ohradit
Přesto Šmíd považuje za vhodné se proti těmto otázkám ohradit. Odpověď by však měla být klidná asi v tomto duchu: "Vím, že tuto otázku nemusím zodpovídat. Přesto vás ubezpečuji, že dokážu skloubit svůj soukromý a rodinný život se svou kariérou. Zároveň věřím, že mne jako ženu nebude vaše společnost diskvalifikovat jen pro mou biologickou dispozici mít děti."
Druhým nepříjemným problémem, se kterým se ženy na pracovišti setkávají, je, že často dostanou nižší plat než s nimi srovnatelný kolega. "K výdělkové diskriminaci dochází bohužel nejen v soukromé sféře, ale i ve veřejné správě," upozorňuje Šmíd.

Jak dodává, obecně lze doporučit tento postup: zjistíte-li, že váš kolega, či kolegyně na stejné pozici bere víc než vy, podejte písemnou stížnost k vedení organizace, kde popíšete nežádoucí stav a požádáte o vysvětlení, na základě jakých právních předpisů jste vy i on, či ona takto zařazeni. Na písemnou stížnost vám musí vedení písemně odpovědět do třiceti dnů. V případě, že vám nebude v odpovědi vyhověno, můžete udělat další právní kroky, které mohou vyvrcholit až žalobou u příslušného okresního soudu.

Proti všem formám diskriminace se lze bránit právní cestou. Pomoci může i telefonní linka bezplatné právní pomoci proti diskriminaci na pracovním trhu 77 44 33 038. Na ni je možné se obrátit každé úterý a čtvrtek od 11 do 13 hodin. Dotaz je také možné anonymně vložit na webové stránky www.profem.cz/poradna.

(Hana Kadečková, Právo)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Beznaděj

(zuzana, 11. 4. 2008 19:46)

Už dva měsíce chodím po konkurzech a začínám mít pocit, že hlavní důvod, proč mě zaměstnavatelé odmítají je moje dítě. I když uvádím, že má manžel kratší pracovní dobu (je učitel) a babičku máme. Jsem VŠ s dlouholetou praxí, takže platové podmínky by mi i umožnily mít paní na hlídání. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá. Ucházím se i o místa s nižší kvalifikací a ve státní správě, bez výsledku. Chtěla jsem mít alespoň dvě děti. Teď vím, že i jedno je až moc. Paní v poradně na Úp mi navrhovala řešení: jděte dělat nekvalifikovanou práci s nižším úvazkem (pokladní, uklízečka). Dobré ne?