Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovensko řeší potraty. Zruší vláda výhradu svědomí?

4. 9. 2007

Slovenské ministerstvo zdravotnictví chce zrušit možnost odmítnout provedení interrupce. Od roku 2004 totiž odborný zdravotnický personál nemusí uměle přerušit těhotenství, pokud se to neslučuje s jeho křesťanským svědomím a ideály. A to i přesto, že potraty jsou na Slovensku legální. Proti návrhu zbrojí opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které tzv. výhradu svědomí prosadilo před třemi roky.

Co je výhrada svědomí?

V praxi jde o to, že zdravotnický personál nemusí provádět potrat, pokud s ním vnitřně nesouhlasí. V takovém případě pak může uplatnit právě tzv. výhradu svědomí. Ta se přitom nevztahuje jen na interrupce, nýbrž také na sterilizace, umělé oplodnění či předepisování antikoncepce. V širším kontextu ale například i na křesťansky smýšlející učitelé a učitelky, kteří na základě výhrady svědomí mohou odmítnout vyučování seuxální výchovy.

Počet nemocnic, kde odmítají provádět interrupce, se přitom stále zvyšuje, nejvyšší je v regionech, v nichž převažují nábožensky smýšlející lidé. Provádět potraty ale odmítají i některé nemocnice v Bratislavě. Výhrada svědomí je pak v rozporu s tím, co umožňuje zákon. Právo na potrat je totiž na Slovensku stejně legální, jako například v České republice.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví usiluje především o to, aby zákrok mohl být proveden všem ženám, které o něj požádají. Jak ale uvedly Hospodářské noviny [1], novela musí zohlednit smlouvu s Vatikánem. Podle právních expertů je totiž tato smlouva nadřazena nad slovenské zákony. "Uzákonění výhrady svědomí Vatikán požaduje, ale zatím se dotatek ke smlouvě se Svatou stolicí na Slovensku prosadit nepodařilo," píše autorka příspěvku. Právě za smlouvu s Vatikánem si ale Slovensko vysloužilo kritiku ze strany Evropské unie, a to proto, že ustanovení mohou být v rozporu se závazky vyplývajícími z členství v EU.

[1] Havranová, Renata. "Interrupce mají být na Slovensku jednodušší", HN, 3.9.2007, s. 8

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář