Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nobelovu cenu za literaturu získala žena

12. 10. 2007

Britská prozaička Doris Lessing se stala 11. ženou, která získala Nobelovu cenu za literaturu a umění. Tři roky trvalo, než cenu znovu získala žena - poslední oceněnou byla Rakušanka Elfriede Jelinek. A stejně jako v případě této laureátky, také zisk Nobelovy ceny Lessing vyvolal rozporuplné reakce. Pro literární kritiky a kritičky bylo její ocenění překvapením. Objevily se komentáře v duchu, že jde o rozhodnutí ze soucitu, protože její knihy nemají hloubku, ale i zcela opačné reakce, a sice, že Nobelovu cenu měla získat už před dvaceti lety.

Za nezávislost žen. Ale i mužů

Spisovatelka Doris Lessing získala ocenění za to, že do literatury dostala ženské prožitky. Její knihy jsou o feminismu a nezávislosti na mužích, v posledních letech ale spisovatelka naopak začala bránit muže - jak totiž uvedla, bylo to feministické hnutí, které muže převálcovalo. Britka Lessing na sebe vždy ráda upozorňovala, proslula kontroverzními výroky a nečekanými postoji, ale i tím, že si často nebrala servítky.

Proslulost jí zajistil zejména román Zlatý zápisník (z roku 1962), v němž popisuje historii mladé ženy, matky a milenky.

Doris Lessing se narodila 22. října 1919 britským rodičům v Persii (dnešní Írán). O šest let později se britská rodina přestěhovala na území dnešní Zimbabwe. Farmářský život ale nikomu neprospíval, navíc neprobíhal podle jejich představ, proto se vrátili zpět do Velké Británie.

Nobelova cena z pohledu žen

V porovnání s muži ženy jako laureátky i oceněné stále pokulhávají. Například jen Nobelovu cenu za fyziku získaly pouze dvě ženy: Marie Curie (1903), Maria Goeppert-Mayer (1963). Nobelovu cenu za chemii pak ženy tři: Marie Curie (1911), Irene Joliot-Curie (1935), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964), přičemž právě Marie Curie je jedinou ženou, kterou akademie ocenila hned dvakrát. Nobelovu cenu za lékařství obdrželo 7 žen (naposledy Linda Bluck před třemi roky). Nejvíce žen získalo Nobelovu cenu za mír (celkově 12) a literaturu a umění (celkově 11). Z pohledu žen byl úspěšný rok 2004, kdy cenu obdržely hned tři ženy. Naproti tomu žádné ženě ještě nebyla udělala Nobelova cena za chemii ani ekonomiku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

souhlas

(artep, 6. 5. 2010 17:23)

jo taky jsem si toho všimla...nějaký divný ne?

...

(Damazid, 27. 2. 2008 14:51)

nechci rejpat... ale asi tam máte chybku v psledním odstavci: ...Nobelovu cenu za chemii pak ženy tři: Marie Curie (1911), Irene Joliot-Curie (1935), Dorothy Crowfoot Hodgkin (1964)... Naproti tomu žádné ženě ještě nebyla udělala Nobelova cena za chemii ani ekonomiku.

Ale jinak pěkné ;o)