Manažerka žaluje koncern GE kvůli diskriminaci. Skutečně firmy ženy diskriminují?
Ženská síť v GE
Aktivita podporuje kariérní růst žen, například formou mentoringu výše postavenou a zkušenější ženou a různými semináři, od kurzů řízení času, prezenčními dovednostmi až po zvládání stresu a péči o vlastní zdraví. Ženská síť GE se přitom adaptuje na konkrétní zemi, v níž koncern působí (konkrétní aktivity se tak liší region od regionu).
Spor kvůli diskriminaci na základě pohlaví také v ČR
Podobné spory přitom nejsou ojedinělé, poslední dobou se ženy ozývají stále častěji. Za zmínku stojí spor mezi bývalým maloobchodnímu řetězci Wal-Mart a jeho zaměstnankyněmi z únoru letošního roku, označovaný jako největší případ diskriminace kvůli pohlaví, jakou kdy USA zažily. Ženy v hromadné žalobě tvrdí, že s nimi řetězec nejednal jako s muži, navíc jim za stejnou práci vyplácel nižší mzdu - právníci odhadují, že od roku 1998, kam až spor zasahuje, mohlo být jednáním Wal-Martu poškozeno na 1,6 milionu žen.
Jak se však zdá, české soudy prozatím ženám příliš nakloněny nejsou, vzpomeňme například výsledek řízení mezi ekonomkou Marií Čauševićovou a společností Pražská teplárenská - Městský soud v květnu definitivně rozhodl, že žena nebyla diskriminovaná. Rozsudek se tak stal prvním pravomocným rozhodnutím v souvislosti s diskriminací kvůli pohlaví, což může mít negativní dopad na další podobná řízení, například na aktuální spor, který vede Anna Mikulová proti pojišťovně Kooperativa. Rozhodnutí soudu navíc může k ostatním ženám vysílat signál, že v českém prostředí se proti pracovní diskriminaci nevyplácí bojovat, ať už kvůli výsledku, odmítavé reakci okolí nebo informační štvanici, kterou rozpoutají jednotlivá média.
Jak je přitom patrné z dosavadní praxe, při vynášení rozsudku se jako největší problém jeví nedostatek důkazů a nepřesvědčivé argumenty.
Klára Zelenková
(Zdroje: Ekonom, Human Resources Management, Hospodářské noviny)