Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loni se narodilo nejvíce nemanželských dětí

27. 7. 2007

Ty tam jsou doby, kdy vstup do manželství byl považován za životní cíl a nezbytnost. Stejně tak už pominulo společenské opovržení vůči ženám, které se rozhodly vychovávat dítě samy. Uvolnění společenského klimatu a neomezené možnosti rozhodly o tom, že čím dál tím méně párů uzavírá manželství. Tento trend s sebou přináší ještě jeden fakt - mimo manželství se rodí stále více dětí.

Čtyři z pěti prvorodiček se základním vzděláním porodily v loňském roce dítě, aniž by uzavřely manželství. V roce 2006 se narodilo vůbec nejvíce nemanželských dětí v historii. Podle údajů Českého statistického úřadu každé třetí dítě vyrůstá ve volném svazku, nebo bez jednoho z rodičů.

Matky se základním vzděláním více kalkulují

Takový babyboom nemanželských dětí ještě Česká republika, ani bývalé Československo, nezažily. V loňském roce se jich narodilo vůbec nejvíce v historii, a to 33,3 procenta. Celkově se v roce 2006 narodilo téměř 106 tisíc dětí, což je nejvyšší počet od roku 1995. Z toho se více než 28 tisíc dětí narodilo svobodným matkám, 6674 rozvedeným a 293 vdovám. Nejvíce svobodných matek bylo v loňském roce na Karlovarsku (51,1 %) a Ústecku (48,3 %), naopak nejméně ve Zlínském (23,5 %) a Středočeském kraji (29,7 %).

Živě narozené děti podle rodinného stavu ženy

Obrazek

Zdroj: ČSÚ - Vývoj obyvatelstva České republice v roce 2006

Jak ukazují statistiky ČSÚ, nejvíce neprovdaných prvorodiček je mezi ženami se základním vzděláním, naopak nejméně mezi vysokoškolačkami - ty zaujímají mezi svobodnými matkami 20procentní podíl. Podle sociologů a socioložek přistupují neprovdané ženy s nižším vzděláním k manželské instituci racionálně: samoživitelka má nárok na delší mateřskou dovolenou, stejně tak na vyšší přídavky a sociální dávky. Právě proto najdeme nejvíce svobodných matek v krajích s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností.

Naproti tomu vysokoškolačky plánují děti až v případě, kdy je vztah po partnerské i ekonomické stránce zajištěn. Manželství navíc považují za jistotu.

Počet dětí narozených mimo manžeství

Obrazek

Zdroj: ČSÚ - Vývoj obyvatelstva České republice v roce 2006

Klesá počet sňatků i věk novomaželů

Doba, kdy do manželství vstupovalo téměř 98 procent žen a 95 procent mužů, a polovina žen byla vdaná již ve 21 let, tak jako tomu bylo v roce 1975, už nenávratně pominula. Dokreslují to údaje Českého statistického úřadu, podle nichž v roce 2006 zůstalo v ČR svobodných 37,1 procenta mužů do 50 let a 30,3 procenta žen.

Zatímco v 70. letech se počet sňatků, uzavřených u oboustranně svobodných lidí, vyšplhal na více než 71 tisíc, o dvacet let později už poklesl bezmála na polovinu.

Od roku 1975 se také rapidně zvyšuje věková hranice mužů i žen uzavírajících manželství - vloni činil věk ženichů 34,5 roků, věk nevěst zase bezmála 30 let. Rok od roku navíc klesá počet dětí narozených do osmi měsíců po svatbě. To svědčí o dalším trendu - těhotenství už není podmínkou pro uzavření manželství.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář