Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komu vadí dekolt Hillary Clinton?

31. 7. 2007

Česká i zahraniční média se v uplynulých dnech zajímala o článek americké novinářky Robin Givhan, jež pro deník Washington Post napsala rozhořčený příspěvek na téma "Hillary Clinton a její dekolt".

Proč takový poprask kvůli výstřihu? Módní kritičku pobouřilo, že se Hillary Clinton vychýlila ze svého standardu, a na místo "usedlého" stylu zvolila pro prezentaci v Kongresu velice femininní a sexy kombinaci s hlubokým výstřihem.

Obrazek

Žena se má prezentovat jinak než výstřihem

Robin Givhan označila "mezírku mezi ňadry" Hillary Clinton za nechutnou záležitost - odhalený dekolt prý vyvolává stejné rozpaky, jako kdyby měl republikánský kandidát Rudy Giuliani košili rozepnutou poněkud níže. "Nikdo nemá chuť se na to dívat. Vlastně je to jako překvapit někoho s rozepnutým poklopcem. To se člověk radši dívá jinam," uvedla Robin Givhan pro Washington Post. 

Odhalený dekolt podle autorky článku činí z takto se prezentující osoby voajéra. "Ukazování štěrbiny mezi ňadry má upoutat pozornost ostatních. Znamená to, že žena touží po tom, aby byla vnímána jen podle sexuality, a ne jako někdo, kdo je inteligentní, autoritativní a bystrý," napsala ve sloupku Givhan. "Zároveň to znamená, že ona cítí, že všechny tyto ostatní charakteristiky jsou zjevné a nesporné a že ani díky tomuto faux pas nebudou zatlačeny do pozadí."

Prudérní však není jen módní kritička, jež pro list příspěvek sepsala - výstřih senátorky rozčílil i spousty čtenářů a čtenářek. A stejně jako u podobných kauz, také v tomto případě se vyhledávače při zadávání dotazů na toto téma nezastavily. Spojení "škvírka mezi ňadry Hillary Clinton" se v den vydání článku stalo ve Spojených státech 18. nejvyhledávanějším v pořadí.

Styl Hillary Clinton: uniformita Obrazek

Novinářku ale v konečném součtu nepobouřil výstřih jako takový, jako spíše fakt, že se Hillary Clinton takto "nevhodně" oblékla právě na půdu Kongresu. Autorka v textu zdůraznila, že "ještě před začátkem 90. let ženy nesměly nosit v budovách Senátu ani kalhoty". A dále připomněla, že během období, kdy Hillary Clinton vystupovala jako první dáma, sice nosila typicky ženské oblečení, přitom se ale držela vznešenosti. "Erotičnost rozhodně nebyla součástí jejího image," uvedla.

ObrazekTo samé prý platilo i během kampaně za zvolení do Senátu: To si Hillary Clinton pro změnu oblíbila střídmé kostýmky - a především černé kalhoty. Ovšem v okamžiku, kdy se pustila do prezidentské kampaně, se všechno změnilo. Uniformita byla rázem pryč, tmavé barvy vystřídaly netradiční a světlé odstíny a výstřihy.

Sloupek byl o módním stylu, ne o výstřihu

Poradkyně prezidentské kandidátky, Anne Lewis, označila text za zcela nevhodný a poškozující. "Zaměření pozornosti na ženské tělo místo na její myšlenky je urážlivé," řekla v reakci na článek. "Je to úražlivé pro každou ženu, která se snažila o to, aby byla brána vážně," doplnila.

Po velkém zájmu médií i veřejnosti se však Givhan brání. Její sloupek byl o módě, nikoliv pouze o určité části těla. "Lidé mi říkají, že nemohou uvěřit tomu, že píší o prsou Hillary Clinton. Já ale o jejích prsou nepsala. Psala jsem o jejím výstřihu a o stylu v oblékání," vysvětluje. A to je bezesporu pravda, neboť v jednom odstavci Robin Givhan skutečně uvádí, že nezáleží na tom, co žena nosí, ale na tom, co odhaluje.

Zbývá jen doplnit, že celá kauza je pouze nafuknutou mediální bublinou. Navíc - výstřih Hillary Clinton rozhodně nebyl tak pobuřující, jak z textu může vyplynout.

(kz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář