Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký je dnešní otec?

13. 9. 2007

Redaktorka týdeníku Instinkt, Karolína Lišková, se v příspěvku "Nová generace otců" zamýšlí nad tím, jak se od 70. let proměnila role mužů-otců. Autorka vyjmenovává hned několik důvodů, které svědčí o velké změně, jedním z nich je například fakt, že současní tátové jsou mnohem starší. "Tehdejší dvacetiletí otcové nemohli v kvalitě otcovství plně konkurovat dnešním třicetiletým prvotatínkům. Také jsou vzdělanější, přibyl počet mužů s dokončenou střední školou," píše Karolína Lišková.

Dnešní rodiče jsou také více rozvážnější - procestovali svět, získali spousty zkušeností, vyzkoušeli si, jak funguje domácnost, což se bezesporu ve výchově dětí promítá. Role maminek a tatínků je v současnosti jiná také kvůli tomu, že potomci se rodí až do dlouhodobých vztahů - děti přicházejí na svět v delším horizontu než je 9 měsíců od uzavření manželství. Spolu s tím se více dětí rodí do volných svazků.

Muži si otcovství užívají

Ten největší posun pak bezesporu spočívá v tom, že muži se dnes za otcovství nestydí, ba naopak - užívají si ho. Autorka příspěvku cituje  Pavla Rataje, psychoterapeuta z poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy, který uvádí, že "muži jsou kompetentnější v otcovské roli, než tomu bylo kdykoliv předtím. Dnešní otec se nestydí tlačit kočárek na ulici, nebojí se přebalovat, koupat, krmit a hrát si s dětmi na pískovišti. Ti nejodvážnější se vzdávají své profesní realizace a zůstávají doma. Tomu samozřejmě přispívá i posun v legislativě - z původní mateřské dovolené je dnes rodičovská. I to je signál dnešní společnosti, že tradiční rozdělení rolí se poněkud stírá," vysvětluje.

Jak doplňuje Karolína Lišková, muži se dnes už chtějí aktivně podílet na péči o svého potomka, tráví s ním volný čas a nechtějí si tuto možnost nechat vzít. Přitom to "nejsou zženštilé typy překypující emocemi na každém kroku, zaměstnané domácími pracemi a hlídáním dětí, ani hrdinové, kteří se to rozhodli natřít feministkám. Tito otcové nového typu se svébytnými mužskými rysy se naží aktivně podílet na rodině, a ne jen o ní rozhodovat," uvádí autorka ve svém příspěvku.

zdoj: Lišková, Karolína. "Nová generace otců", Instinkt, 13.9.2007, roč. 6, č . 37, s. 40

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zdravim plzen

(pavel rataj, 15. 4. 2008 20:27)

ahoj ja se jmenuji rataj jsem z plzne