Jdi na obsah Jdi na menu
 


Indie zvolila první ženu-prezidentku

21. 7. 2007

Historicky první indickou prezidentkou se ve čtvrtek stala Pratibha Patil, kandidátka vládnoucí koalice. V klání o prezidentský titul jasně zvítězila, když s převahou porazila kandidáta opozice, dosavadního viceprezidenta Bhairona Singha Šekhavata. Po premiérce Indiře Gándhí, jež se stala vůbec první premiérkou-ženou na světě, se Pratibha Patil aktuálně stává další ženou zastávající vysokou politickou funkci v Indii.

"Je to velmi povzbuzující pro další ženy, které chtějí opustit své domovy a učinit něco pro svou kariéru, zkrátka udělat něco pro svět," řekla po zvolení prezidentky jedna z členek volebního týmu. 

Nová prezidentka zlepší postavení indických žen

Zvolení ženy do čela Indie navazuje na úspěchy již zmiňované Indiry Gándhí, jež zastávala úřad premiérky země hned dvakrát, a to v 60. a 80. letech. V jejích stopách zřejmě bude pokračovat i vnučka Prijanka, která je v současnosti považována za nadějnou političku se slibnou kariérou.

ObrazekOd nové indické prezidentky se očekává, že se kromě zlepšování ekonomické situace zaměří právě na postavení žen ve společnosti a že začne upozorňovat na problémy, které provázejí bytí indických žen, jako je např. závislost na mužích, obtíže při shánění zaměstnání, domácí násilí nebo tradiční rozdělení mužských a ženských rolí ... Na tíživou situaci indických žen poukazuje i to, že každé tři minuty je v Indii jedna z nich zavražděna, znásilněna nebo jiným způsobem zneužita.

Útisk i emancipace žen - to je Indie

Navzdory vylíčeným hrůzám se poslední dobou vyčlenil v indické společnosti proud moderních žen, které studují na vysokých školách, pracují na své kariéře nebo zastávají významné pozice ve velkých firmách. Situace se každým dnem zlepšuje, zvolení ženy do čela země by tomu mohlo ještě více pomoci.

Samotná Pratibha Patil věří, že její zvolení posílí další jmenování žen do významným rozhodujících postů a přispěje právě k emancipaci indických žen. "Ukazuje to na vítězství principů, na nichž je indická společnost založena. Věřím, že je to signál vzestupu žen," uvedla.

Kdo je Pratibha Patil ...

Dvaasedmdesátiletá advokátka Pratibha Patil byla dosud guvernérkou indického státu Rádžasthán, který se nachází na severozápadě země. V jejích rukou teď bude soustředěna veškerá výkonná moc, realizovaná prostřednictvím vlády - právě jejího předsedu indická prezidentka v nejbližších dnech jmenuje.

Nová indická prezidentka je ale považována za kontroverzní osobu. Vyčítáno je jí především korupční jednání a zpronevěra. Zapojena měla být do podvodů souvisejících s agrárními bankami, na jejichž založení se podílela.

Proti sobě si navíc poštvala muslimskou komunitu žijící v Indii a některé historiky, když pronesla, že indické ženy se začaly halit do závojů z důvodu ochrany před muslimskými nájezdy v 16. století.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pár upřesnění

(Michaela Kreuterová (www.kreu.cz), 15. 8. 2007 15:03)

Z Pátilové se příliš vlivná politická osobnost pravděpodobně nestane, protože funkce prezidenta je v Indii především ceremoniální. Prezidentkou se stala jen díky podpoře jiné velmi vlivné političky Indie - předsedkyně Indického národního kongresu Sonie Gándhíové, snachy již zemřelé Indiry a matky Prijanky a Ráhula. Indira byla Prijančinou babičkou, ne matkou...